2 MBit ve 3MBit hız ile saniyede kaç KB hızda download yapabiliyoruz?

Alperen Soyer

Hectopat
Bildiğimiz üzere TTNET bizden yüksek ücret ve diğer ülkelere servislere göre çok daha düşük hızda internet erişimi sunuyor. Bu saate kadar pek bir sorun yoktu fakat bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de Adil Kullanım Kotası'nı devreye soktuklarında iş iyice kötüye gitti zaten internetten hiçbir hizmet alamıyorduk üstüne üstlük bunu da yaptılar. Bu nedenden dolayı ben de TTNET aboneliğimi iptal ettirip forumda Recep Baltaş'ın yazısından yola çıkarak AKK olmayan bir internet aboneliğine geçmek istiyorum. Seçeneklerim arasında şimdilik Smile ADSL ve Uydunet bulunmakta. Ama bunlar ile ilgili birkaç sorum olacaktı

1- TTNette bildiğimiz gibi 8mb internet alınca en fazla 1200kb/sn ile download yapabiliyorduk ve ücreti (50 gb kotadan sonra 1mb hız olanı) 54 TL civarıydı. Uydunette 3Mb internet 49 TL Smile ADSL'de 2MB internet 64 TL olarak gözüküyor. Bu internet paketlerinde 2MB ve 3MB hız ile kaç kb/sn ile download yapabiliyoruz.

2- Yozgat'ta oturduğumdan dolayı olanaklar bazı şeylere elvermiyor. Smile ADSL ya da Uydunet'i Yozgat'a bağlayabilirler mi bunu merak ediyorum TTNet fiber pakete geçtiğimizde Yozgat'ta hala fiber sistem olmadığından dolayı yeteri hızı alamamıştık bu yüzden soruyorum.

3- AKN nedir? Gördüklerime göre sanırım size verdikleri kota miktarı oluyor ama bunu geçtikten sonra AKK devreye giriyor mu? Smile ADSL limitsiz paketlerinde görmüştüm bunu.

Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

1- Smile ADSL, TTNET altyapısını kullandığı için vaat ettiği hızı her zaman sunmayabilir. Yine eski bakır telefon kabloları üzerinden hizmet verdiğini de hesaba katmak gerek. Normal şartlarda hızlar şu şekildedir:

1024 > 128 KB/s
2048 > 256 KB/s
4096 > 512 KB/s
8192 > 1024 KB/s

Yani hız değerini 8'e bölersin. Bunun nedeni 8 bit'in bir bayt olmasıdır. Fakat daha önceki tecrübelerime dayanarak söylüyorum, Uydunet, normal hızdan daha yüksek bir hız sunar. 1 Mbit Uydunet ile 132 KB hızda download yapabilirsin. Şimdi bu bağlamda düz mantık gidersek, 3 Mbit Uydunet ile 3072 / 8 = 384 KB ile download yapabilmen lazım. Ama Uydunet dediğim gibi biraz daha yüksek verir. Bu bağlamda 400 KB/s görmen gerek.

2- Uydunet mahallede varsa tamam. Apartmandakileri kafaya alıp apartmana kutu taktırabilirsin. Mahallede yoksa hiç şansın yok maalesef.

3- AKN ve AKK aynı şeyler, sadece isim farklı. Bu paketlerde AKK ve AKN yok. Yani bu tarifeler gerçek anlamda limitsiz tarifeler. 50 GB dosya indirince hızının 1 Mbit'e düşmediği tarifeler.

Bilgilendirmeler için teşekkür ederim Recep Abi. Mahallede uydunet olduğunu hiç sanmıyorum. Teknik servisle işim olmadığından dolayı Smile ADSL'e geçebilirim sanırım. Yalnız TTNet bu bağlamda sanki daha da avantajlı gibi geliyor 54 TL ye 50 gb kota ile 8 mb hız ve 50gbtan sonra 1 mb internet o da şuan 134 kb/sn ile download yapabiliyorum ki Smile ADSLde 2mb internet paketi 64 TL ve AKKsız fakat 2Mb internet yazdığına göre 256 ile download yapıyorsa kayda değer bir değişme olmayacak hatta TTNet daha avantajlı durumda oluyor sanırım Uydunet olsaydı güzel olurdu sanırım ama Smile ADSL konusnda biraz daha düşüneceğim sanırım.

-Ben stajımı telekomda yaptım heryere fiber döşendiği doğru ama ama yeterli alt yapı yok dolayısıyla fiber kablolar sadece kablo olarak kalacak nekadar sürer bilemem.

-Yıl 2021 kilometrelerce bakır kablo döşeniyor, dolayısıyla türk telekomun kullandığı bakır kablolar da aldığınız hizmetin download ta 10 ile 9/1 upload ta ise 7/1 i size ulaşmakta.Yani eviniz santrale nekadar uzaksa okdar internetiniz yavaş olacak.

-Sadece sözdemi ,gerçekleşirmi bilemiyorum ama en kötü paket 10 mb ten başlayacak fiber alt yapı tamamlandığında.

-Paraya kıymak isteyenleride düşünüyor ttnet santralden evinize size özel fiber internet çektirebiliyorsunuz hız 1gb/s ve yok denilecek kadar az bir kayıpla ben telekomda sta yaparken ayda en son 1500 tl kadardı.

Recep abi üstüme gelme ben sadece stajyerim stajımda bitti. Sen bir sitemi görsen sisteme kaldıramayacağı yük veriyorlar demeyi unutmuşum.
Adalet sarayı üniversite gibi yerlere direk fiber veriliyor. Vatandaşa verilen hattan ayrı tamamen.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı