2.Nesil Core i5 İşlemci

I5-2450M günümüz için yeterli bir işlemci. Zaten işlemci frekansı 3,10GHz'e kadar çıkıp çalışabiliyor. Daha üst bir 2.nesil işlemci bulup taksan dahi çok aşırı bir performans elde edemezsin.

Notebooklarda işlemci değişimi öyle kolay olmuyor olsa dahi bu işlemciler her yerde satılmıyor. Bulman için teknik servislerle konuşursan onlar daha iyi bilgi verebilir. Bu saatten sonra 2.nesil zor bulunur çünkü artık üretilmiyor. İkinci el bulunursa öyle bulunur anca yada teknik servislerin elinde varsa o şekilde bulunur eğer takma şansın olursa.

i5-2450M günümüz için yeterli bir işlemci. Zaten işlemci frekansı 3, 10GHz'e kadar çıkıp çalışabiliyor. Daha üst bir 2.nesil işlemci bulup taksan dahi çok aşırı bir performans elde edemezsin.

Notebooklarda işlemci değişimi öyle kolay olmuyor olsa dahi bu işlemciler her yerde satılmıyor. Bulman için teknik servislerle konuşursan onlar daha iyi bilgi verebilir. Bu saatten sonra 2.nesil zor bulunur çünkü artık üretilmiyor. İkinci el bulunursa öyle bulunur anca ya da teknik servislerin elinde varsa o şekilde bulunur eğer takma şansın olursa.

2. nesil yeterli mi? 10 yıllık bir işlemci hiçbir işe yaramaz Render vb yapamassın zaten.

Tamam, varsayalım ki, bu arkadaşım 2014'de değil, 2021'de bu soruyu soruyor. Evet, "Render" yapamaz ama bize de hak verin ki, "Render" 9. nesil i5'de bulunduğu aralığın başında, sonunda ise i7'den i9 10. nesil yolunda ekonomik bir serüven var. Aynı şekilde ( Ryzen 5 3000 - 9 5000 ) bu doğrultuda.

Ama ben bir şeylerden eminim, bu 10 yıllık soru, biraz daha normal kullanım için gelecek bir soru. Örnek vermek gerekirse, şikayetlerde daha 3 aylık bir "pc" için : "3 gün önce Facebook'a girdim, şu an "PC-xxx" açılmıyor. Sebebi nedir?" gibi zavallı bir sorun yaşatmayacak, belli ki ikinci elde kozmetik şampiyonu, ve ailenin meyve, sebze, baklagiller alışverişini sarsmayacak bir soru.
10 yıl sonra servet değerinde satın alınan bir i3'den ya da Ryzen 3'den daha ucuz, eski, fakat iyi bakılmış bir cihaz sorusu olur.

İtiraf ediyorum, kullanıcısıyım. Bilgisayarımı 2012'de aldım. Halen kullanıyorum. İşlemcim i5 2410M, param yok, bu kesin, 6 bin tl - 8 bin tl bir laptop alamam, indirim var koş deseler 4 bin tl'ye deseler, yine alamam, ama bugüne kadar da almak aklıma gelmedi.

Açık kaynak kodlara erişimi kolay olduğu için Windows 7 kullanıyorum
Eric6 kodluyorum, açık kaynak kodlar buluyorum, sinir ağlarında geziyorum.
Arada bir C ve C++ deniyorum...
Bu yüzden antivirüs programları kullanamamıyorum, zamanında bir çoğuna da güvenemezdim zaten, sizler de takdir edersiniz ki, belirli siteler, programlar, uygulamalar ismilerinden yada vaat ettikleri "zaman ve para" tembelliği ile bellidir.,
Eğer başka bir işlemi güvenlik açığı ile yapmamam gerekiyorsa telefondan yapıyorum, o hem sürekli gelişen ve durdurulamayan ve tüm korumalara standart erişimli, bir telefonum daha var o da rootlu. Uygulama son aşaması için. Arada bir programlara TR ekliyorum, bir platformdan dizi izlerken de yaptım bunları, yanda açılan ekranda, takılmıyor, donmuyor ve daha bir sürü şey... Evet söyleyeceklerim bu kadar..
2. Nesilden hepinize Sevgilerim ve Saygılarım ile, sağlıklı ve hep muhteşem kalın...

Son düzenleme:
Peki Intel Core i5 2400 3,10 4 Çekirdekli işlemci nasıl o da 2. nesil
Sanırım bu işlemci 3.10 ve 3.40 GHz aralığında, zamanında en iyi işlemcilerdi ama artık "GHz" günümüzde yanıltıcı bir değer ve eski nesil intel işlemciler Instructions (Talimatlar) kısmında eğer "SSE, SSE2, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2 v.b" yeni güncellemeler için gerek duyulan bir komut setini desteklemiyorsa cpu ve gpu ne kadar yeterli olsa da ne yazık ki güncelleme alan oyunları ve programları açmayacaktır.

Geri
Yukarı