2 programlama dilini birden kullanmak

Lucky7

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Türkiye
API filan deniyor ama hiçbir şey bilmiyorum ve küçük ygulama yapacağım nasıl iki kodu birden kullanabilirim. Not: Ben yazılım biliyorum ama kodları birleştirmekte eksiğim.

Hem yazılım biliyorum diyorsunuz hem de hiçbir şey bilmiyorum diyorsunuz. İlginç.
2 farklı programlama dilini aynı program içerisinde neden kullanmak istiyorsunuz?

Bunu yapmanın en yaygın 2 yöntemi var;
  • API
  • DLL Dosyası
API, tarafından sağlanan algoritma ile farklı bir dil ile yazılan kitaplığı kullanabilirsiniz.

DLL dosyası ise, farklı dillerle yazılıp DLL dosyası olarak hazırlanan dosyalardır. İçinde algoritmalar vardır. Programınıza import ederek başka dil ile yazılan algoritmaya doğru parametreler ile işlem yaptırabilirsiniz.

Hem yazılım biliyorum diyorsunuz hem de hiçbir şey bilmiyorum diyorsunuz. İlginç.
2 farklı programlama dilini aynı program içerisinde neden kullanmak istiyorsunuz?

Bunu yapmanın en yaygın 2 yöntemi var;
  • API
  • DLL dosyası.
API, tarafından sağlanan algoritma ile farklı bir dil ile yazılan kitaplığı kullanabilirsiniz.

DLL dosyası ise, farklı dillerle yazılıp DLL dosyası olarak hazırlanan dosyalardır. İçinde algoritmalar vardır. Programınıza import ederek başka dil ile yazılan algoritmaya doğru parametreler ile işlem yaptırabilirsiniz.

Hocam uygulamayı tek bir dilden yapmayacağım.

Hangi 2 programlama dili?
Eğer bir programalama dilinin en alt api si başka bir dile dayanıyorsa, o dilde binding işlemi gerçekleştirilebilir. Örneğin; Java, JavaScript, Objective-C, Python gibi diller C veya C++ dillerini kullanabilir.

Api aracılığıyla da yapılır. Bunun için rest, soap, graph, socket veya başka bir yöntem kullanılabilir.

Ne yapmak istediğiniz ve neler kullanmak istediğiniz hakkında biraz daha bilgi vermelisiniz.

İstediğiniz şöyle bir şey mi:
Hesaplama yapma ve veritabanı gibi işlemler için bir backend (ör: php)
Görsellik için bir frontend (ör: javascript)
Kullanıcı arayüzden bir şey yapmak isteyince frontendden backende istek gider, backend işlemler yapıp bir sonuç döner, arayüz bu sonucu güzelce kullanıcıya gösterir.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı