2. RAM'i takınca görüntü gelmiyor

furkanyaaman

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar Technopat ailesi, yaklaşık 1,5 aydır uğraşmakta olduğum problemle alakalı çözüm önerisi ve fikirlerinizi almak için yazıyorum. Bundan 2 ay önce bir mavi ekran hatası aldım ve bilgisayarımı tekrar açamadım. Yaptığım kontroller ve denemeler sonrasında tek RAM ile bilgisayarımı çalıştırabildim. Sınav haftam olması sebebiyle bilgisayarımı tek RAM olarak yaklaşık 2 hafta kullandım ve şu an hala sorunu çözemediğim için tek RAM'li bir şekilde bu bilgisayardan yazmaktayım. Sürecin başında yaptığım denemelerde RAM'lerimin her ikisinin de dımm_b slotunda çalıştığını gördüm ama Dual şekilde asla görüntü alamadım. Bu sebeple sorunun ASRock A320M HDV4.0 ana kartımın dımm_a slotunda olduğunu düşünerek ana kartımı Teknobiyotik servisine gönderdim. Bilgisayarsız geçen 1.5 hafta sonunda ana kartım elime ulaştı, servis ana karta sağlam damgası vurmuş ve sadece BIOS güncellesi yapıp göndermişti. Sistemi tekrar kurdum ama sorun devam etmekteydi. Servisin önemsemeyip üstün körü baktığını düşündüm. Çünkü RAM'larimi benim sistemime çok yakın, zaten halihazırda aynı RAM'lari kullanan bir arkadaşımın bilgisayarında deneyip Dual Channel olarak çalıştırabildim. Sistemi farklı güç kaynaklarıyla test ettiğimde de aynı sıkıntı devam etmekteydi. Aynı zamanda video kurgu işleri yapmam sebebiyle 8 GB RAM işimi görmüyordu. Bu sebepten dolayı işlerimi daha hızlı çözmek için ASUS B450M-K anakart satın aldım. Ama sistemi bu ana karta kurduğumda da sorun aynı şekilde devam etti. Birkaç bilgisayardan anlayan arkadaşımla beraber bir süredir kafa patlatıyoruz ama hiçbir çözüm yolu bulamadık. Sorunun Windows'la alakalı olmadığını bilsem de temiz bir Windows kurulumu yaptım ama sonuç yine aynı. Kısacası işin içinden çıkamadık ve yardımlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum :) (sistemi defalarca benchmark (mem84&furmark&prime95&uniengine) testlerine soktuk ama sorun çıkmadı. Yine de bazen anlık kapanmalar yaşıyorum.)

Sistem özellikleri:
İşlemci: AMD Ryzen 3 3200G 3.50GHz
Anakart: ASRock A320M HDV 4.0 & ASUS B450M-K
RAM'ler: 2x8GB Corsair Vengeance 3000MHz DDR4.
Ekran kartı: Sapphire RX570 Pulse GDDR5 8 GB 256 Bit.
Depolama: WD Green 240GB M.2 SSD & Seagate Barracuda 1TB 7200RPM HDD.
PSU: 500W & 650W & 2x300W.

Son düzenleyen: Moderatör:
O zaman bios'u pilden sıfırlamayı dene kardeşim bu sorunu çözüyor fakat pili çıkarınca 1 dakika bekle en az lütfen. Çok sık karşılaştığımız bir durum bu şekilde çözebilirsin.
Yazarken belirttiğim gibi cmos reset attım zaten dostum, ki zaten hali hazırda direk sıfır bir ana kart üzerine kurdum sistemi.

Geri
Yukarı