2 Single RAM Dual Channel Olarak Çalışır Mı?

tavukekmek

Kilopat
Her yerde farklı bi cevap gördüğüm için konu açma ihtiyacı duydum.

Bende 1 tane G.Skill RipjawsX 8GB 1600MHz DDR3 (F3-12800CL10S-8GBXL) RAM var. Dual Channel olarak çalıştırmak üzere aynısından bir tane daha almayı planlıyordum ki G.Skill desteğinde;

"Dear Customer,

The “S” stands for single module per kit.

So if you are upgrading to 16GB, we recommend using a matching set kit, instead of mixing your existing module with a new module. Mixing memory modules or kits may result in compatibility issues, such as unable to boot or unable to perform at the rated settings.

Therefore, it’s highly recommended to upgrade to the F3-12800CL10D-16GBXL kit. “D” stands for dual module kit. The modules in a single matching set kit will already have been tested for you to ensure compatibility within the kit.
"

yazısını gördüm. Bendeki RAM'in aynısından bir tane alayım mı, yoksa "Dual Kit" adı altında satılan çift RAM'lerden mi almam gerekir?

Eğer Dual Kit olarak almam gerekirse diye;
Anakartım: Gigabyte Z77M-D3H
İşlemcim: İntel Core i5 3570K

Çözüm
Aynısından alman da aynı kapıya çıkacaktır. Şirket pazarlama taktiği uygulamış. Kit olarak satılan etikette bir grubun parçası olan belleklerin karışık kullanımını denemiştim bir sorun olmadı. Onlarda sorun olabilceğini söylemiş.
Bağlantı yolları için özel bir veriyolu yapılmıyor dual olunca olay anakartta tamamen.
Alıp kullandıktan sonra geri bildirim yapar mısın?
Ben ve benim gibi ileride almayı düşünen arkadaşların aklında soru işareti kalmasın dostum.
Ben kullanıyorum. 6-7 ay oldu. Hiçbir sorun olmadı.
Dual channel olarak çalışması için aynı RAM olması gerektiğini çok söyleyen var.
Alakası yok. Ondaki amaç olabilecek uyumsuzlukları en aza indirmek.

Peki ben de ki RAM'ler dual olarak mı çalışmaktadır?
CPU-Z adlı program da Channel dual olarak görülmekte ben bir de sizler tarafından teyit etmek istedim.
RAM 1 : GSKILL 8GB (1x8GB) RipjawsV Siyah DDR4 3200Mhz CL16 1.35V Tek Modül Ram
RAM 2 : Crucial 8GB Ballistix Sport LT Red DDR4 2666Mhz CL16 1.2V PC Ram
O.C ile 3000 mhz çalışmakta.
416861
416862

Peki ben de ki RAM'ler dual olarak mı çalışmaktadır?
Channel kısmında "Dual" yazdığını görebilirsiniz.
Peki bendekine ek olarak başka 8 GB RAM öneriniz var mı?
CL10 1600 MHz herhangi bir bellek alabilirsiniz. Sorunsuz çalışacağını kimse garanti edemez ama aynısı dışında olabilecek en yüksek uyumluluk bu şekilde.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı