2 SSD Tek SSD Olarak Kullanma

NESTER34

Kilopat
Makaleler
2
Arkadaşlar, bilgisayarımda 2 adet Samsung 850 Evo 250GB SSD bulunmakta. Bunların ikisini birleştirip tek disk olarak kullanmak istiyorum. Birinde Steam yüklü, diğerinde Origin. Steam'de bulunan oyunlarım 250GB'ı aşıyor. Bu yüzden silmek zorunda kalıyorum. Toplamda bana 480GB-500GB yeterli oluyor. HDD almak istemiyorum. Bunları birleştirebilir miyim? SSD'ye kötü bir etkisi olur mu? Yapmalı mıyım, yapmamamlı mıyım? Bilgilendirirseniz sevinirim.

BIOS'dan gerekli RAID 0 ayarlarını yapıp rahatlıkla kullanabilirsiniz fakat tekrar Windows kurulumu yapmanız gerekecek. Yukarıda anlattığınız durumdan muzdaripseniz sizin için etkili bir çözüm olacaktır. Ayrıca RAID 0'ın veri güvenliği açısından riskli bir işlem olduğunu hatırlatayım. Önemli verilerinizi RAID 0 yaptığınız diskte barındırmamaya dikkat edin.

BIOS'dan gerekli RAID 0 ayarlarını yapıp rahatlıkla kullanabilirsiniz fakat tekrar Windows kurulumu yapmanız gerekecek. Yukarıda anlattığınız durumdan muzdaripseniz sizin için etkili bir çözüm olacaktır. Ayrıca RAID 0'ın veri güvenliği açısından riskli bir işlem olduğunu hatırlatayım. Önemli verilerinizi RAID 0 yaptığınız diskte barındırmamaya dikkat edin.

Ne gibi bir güvenlik riski bulunmakta ?

İki SSD'lerinizden birinde sürücü ve SSD kontrolcüsü arasında olası bir paket bozulması veya donanımsal bir bozulma söz konusu olursa verilerinizin kurtarılması imkansız hale gelebilir.

RAID0 konfigürasyonu yapmanızı öneririm. SSD'lerden biri bozulursa tüm veriyi kaybedebilirsiniz ancak aynı zamanda da okuma/yazma hızınız artacaktır. Ancak söylediğim gibi, SSD'lerden biri bozulursa tüm veriyi kaybedebilirsiniz. (Sadece sormak istiyorum da, bildiğim kadarıyla Steam'de oyunları kurarken nereye kurulacağını seçebiliyorsunuz. Denemiş miydiniz?)

İstedikleri kadar kaliteli olsun SSD'ye güvenme. HDD kara gün dostudur, sonradan pişman olmak istemiyorsan ya yedek al ya da önemli bilgilerini arşivle HDD'ye.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı