2 SSD vs 1 SSD ve 1 HDD

7/24 PC'nin başında aralıksız beklemeye hiç gerek yok o açılana kadar ne güzel ara verirsin WC'ye filan gidersin. :D
Ciddi misin? Bir saatte 10 kere yükleme ekranı görüyoruz ve 1 saatte 10 kere herhangi bir ihtiyacımız genellikle olmuyor. Oyundan soğutur HDD.
Ciddi misin ya😭. Canım sıkıldı yine.. Fiyatı ne olur acaba asus anakartın?
1679 TL MSI anakart'tan ucuz olursa alın, olmazsa sadece XPG belleği alın hem paradan tasarruf olur.
Crucial P1 1TB almanı öneririm.
Hiç bir sitede hızı belirtilmemiş. Muhtemelen diğer NVMe SSD'lere göre güçsüz olduğu içindir.

Size bütün parçaları baştan yazıp muhteşem bir öneride bulunacağım lütfen bunu göz önünde bulundurun tam olarak (monitör dahil değil) 10.300 TL. Sizi rahat bir şekilde 2-3 yıl götürecektir bilinçli eskitmeye kurban gitmezse dahada götürür AMD bunu yapıyor mu bilmiyorum. Hepsinin linki Itopya üzerinden paylaşacağım ayrıca.

• ASUS PRIME X570-PRO AMD X570 Soket AM4 DDR4 4400Mhz(O.C) RGB PCIe 4.0 Anakart-https://www.itopya.com/asus-prime-x570-pro-amd-x570-soket-am4-ddr4-4400mhzoc-rgb-pcie-40-anakart/
  • AMD Ryzen 3800X (çıkış fiyatı 410 dolar vergi ile 450 dolar'dan hesapladım.)-https://www.itopya.com/amd-ryzen-7-3800x-39ghz-32mb-am4-7nm-islemci/
  • Sapphire Radeon RX 5700 (sapphire en çok güvendiğim markalardan biridir o yüzden yazdım Asus'ta tercih edebilirsiniz size kalmış.)-https://www.itopya.com/sapphire-rx570-pulse-oc-4gb-gddr5-256bit-amd-radeon-dx12-ekran-karti/

• Thermaltake View 27 600W 80 Plus Adreslenebilir RGB Fanlı Panoramik Cam Pencereli Kasa (İçinde egzoz görevini muhteşem bir şekilde yerine getiren bir adet fan var ayrıca güç kaynağı da içeriyor görüntü açısından da muhteşem.)-https://www.itopya.com/thermaltake-view-27-600w-80-plus-adreslenebilir-rgb-fanli-panoramik-cam-pencereli-kasa/

• Thermaltake PCI-e X16 Riser Cable (Kasa yan ekran kartı tutmayı destekliyor ve yan bir şekilde çok güzel gözüküyor sapphire ekran kartları bu yüzden yazdım almak zorunda değilsiniz kesinlikle.)-https://www.itopya.com/thermaltake-pci-e-x16-riser-cable/

• Thermaltake Pure Plus 14 LED RGB Radiator Fan TT Premium Edition Yazılım destekli 3x140mm Fan (Yanında mıknatıslı kasa içerisine koyulabilen bir fan kontrolcü ile geliyor. Fan'lar çok güzel görünüyor bunu önermek istedim.)-https://www.itopya.com/thermaltake-pure-plus-14-led-rgb-radiator-fan-tt-premium-edition-yazilim-destekli-3x140mm-fan/

• GSKILL 16GB (2X8GB) SniperX Orman Kamuflaj DDR4 3200Mhz CL16 Dual Kit Ram (Zaten başta yazan fan'lar bunlardı çok güzel gözüküyor frekans değeri de iyi. 16 GB ram gayet yeterli.)-
  • ADATA 1TB XPG SX8200 PRO PCIe Gen3x4 M.2 SSD (3500MB Okuma / 3000MB Yazma) (Baştan beri tartıştığımız şey çok hızlı, uygun fiyatlı.)-https://www.itopya.com/adata-1tb-xpg-sx8200-pro-pcie-gen3x4-m2-ssd-3500mb-okuma-3000mb-yazma/

Ve isteğe bağlı fiyata dahil etmediğim parçalar:

Thermaltake water 3.0 işlemci soğutucu:Thermaltake Water 3.0 240 Argb Sync Editio All-ın-one Sıvı Soğutma Sistemi Cl-w233-pl12sw-a - GittiGidiyor

Rampage Bright 144 hz 1 ms 27 inç monitör:Rampage Bright Rm-68 27inç Led 144hz 1ms Curved Oyuncu Monitörü - n11.com

İyi günler :).

Son düzenleme:
Önerin için teşekkür ederim. 2 SSD takamama gibi bir şey var mı yok mu diye iyice bir soruşturmam lazım. Sistemimi değiştirmeyi düşünmüyorum açıkcası.
Seçtiğiniz anakartta 2 SSD takabklirsiniz ama 2 m2 SSD takamazsınız. Çünkü sadece 1 tane m2 slotu mevcut. Önerdiğim anakartta 2 adet m2 slotu mevcut onu tercih edebilirsiniz.

Yanlış anakarta bakmışım :(. Kusura bakmayın bunun üzerinde de 2 adet m2 slotu mevcut iki SSD'yi de takabilirsiniz. Çok özür dilerim :(.

Bu arada MSI ekran kartı alacağınızı belirtmişsiniz fakat arada dünyalar kadar performans farkı yok fakat fiyat farkı gayet sağlam. Ben olsam Sapphire tercih ederim. Ayrı bir konu açmışsınız gördüm. Orada bir arkadaşın belirttiği gibi fiyat farkına değecek kadar bir performans farkı yok. Onun yerine anakartınızı Asus prime x570 pro'ya yükseltebilirsiniz.

Yanlış anakarta bakmışım :(. Kusura bakmayın bunun üzerinde de 2 adet m2 slotu mevcut iki SSD'yi de takabilirsiniz. Çok özür dilerim :(.
Onemli degil kankam dogruyu bulduk☺.
Bu arada MSI ekran kartı alacağınızı belirtmişsiniz fakat arada dünyalar kadar performans farkı yok fakat fiyat farkı gayet sağlam. Ben olsam Sapphire tercih ederim. Ayrı bir konu açmışsınız gördüm. Orada bir arkadaşın belirttiği gibi fiyat farkına değecek kadar bir performans farkı yok. Onun yerine anakartınızı Asus prime x570 pro'ya yükseltebilirsiniz.
O markaya güvenebilir miyim bilmiyorum. Ekran kartını güvendiğim markadan alsam daha iyi olur gibi. Hemde ekran kartını burda degilde diger konu basligi altinda tartisalim😄.Bu konu hakkında fikir sahibi olmak isteyen olursa baska sistem parçası hakkında bir yorum görmesin.

Tüm fikirlerin ve yardımların icin saol. XPG'yi sana güvenerek alıyorum diyebilirim. Bende biraz baktım video falan ama yinede aklıma sokansın diyebilirim.

Onemli degil kankam dogruyu bulduk[emoji5].

O markaya güvenebilir miyim bilmiyorum. Ekran kartını güvendiğim markadan alsam daha iyi olur gibi. Hemde ekran kartını burda degilde diger konu basligi altinda tartisalim[emoji1].Bu konu hakkında fikir sahibi olmak isteyen olursa baska sistem parçası hakkında bir yorum görmesin.

Tüm fikirlerin ve yardımların icin saol. XPG'yi sana güvenerek alıyorum diyebilirim. Bende biraz baktım video falan ama yinede aklıma sokansın diyebilirim.
Eğer ürün elinize sorunlu ulaşmazsa pişman olmayacağını garantileyebilirim. Sorunlu ulaşması derken kargolama sıkıntılarından bahsediyorum ITopya gibi sitelerden alırsanız sorun yaşamazsınız zaten :).

Onemli degil kankam dogruyu bulduk[emoji5].

O markaya güvenebilir miyim bilmiyorum. Ekran kartını güvendiğim markadan alsam daha iyi olur gibi. Hemde ekran kartını burda degilde diger konu basligi altinda tartisalim[emoji1].Bu konu hakkında fikir sahibi olmak isteyen olursa baska sistem parçası hakkında bir yorum görmesin.

Konuyu bulamadım mobilde olduğum için kusura bakmayın buradan yazayım dedim. Sapphire ATI'nin en iyi üreticileri arasında ilk 3'e kesin yazılır. AMD'nin rx500 serisinde en iyi ekran kartlarını Sapphire üretti. İnternetten de bakıp onaylayabilirsiniz. Bunlar RX590 nitro+ special edition başta olmak üzere 3 ekran kartından oluşmakta. Normal RX590 8000 MHz hızında gelirken, bu special edition ekran kartları 8400 MHz'de çalışmakta, daha yüksek FPS vermekte ve daha az ısınmaktaydı. MSI Nvidia konusunda çok başarılı AMD tarafında ise Sapphire'in kesinlikle gerisinde. Asus'a gelirsek genellikle fiyatları çok daha yüksek oluyor. Size önerim hem fiyatı düşürmek hem performansı arttırmak için, Sapphire tarafından yüksek ihtimalle MSI ekran kartların özel versiyonların satışa sunulmasından 1-2 hafta sonra satılmaya başlanacak rx 5700 xt special edition ekran kartlarını beklemeniz. Ayrıca kasa konusunda size bir önerim var. Thermaltake'in view 27 kasası muhteşem. Sade, içi üstten ve yandan gözüken, bazı sitelerde yanında 1 adet riing fanla gelen neredeyse tüm kasalardan üstün bir görünüme sahip harika bir oyuncu kasası.

Bende 2x 500 GB Samsung Evo 860 Pro M.2 SSD + WD Blue 5400 RPM 128 MB Cache HDD var. SSD'ler raid modunda. AHCI modda da kullandım hissettiğim fark %10 civarı geldi.
Not: Oyun oynamıyorum ama.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı