2 tane RTX 3060 vs 1 tane RTX 3090

Bütçe
28.000

pixelcraft

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

3D modelleme ve render işleri ile uğraşıyorum. Bilgisayarımı güçlendirmem gerekiyor animasyon çalışmaları için. Bugün ekran kartı alacağım ve işin içinden çıkamadım. 2 adet RTX 3060 (12 GB) alıp v-ray render motorunda kullanmayı düşünüyorum. Genellikle GPU render kullandığım için toplamda 24 GB VRAM yeterli olur diye düşünüyorum. En azından şimdilik.
Render performansını arttırmak için sizce 2 adet RTX 3060 (12 GB) mı alsam daha iyi olur yoksa 1 tane RTX 3090 (24 GB) mı? Bu konudaki tavsiyeleriniz gerçekten çok önemli. Bugün sipariş vermem gereken bir durum.

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

**Tavsiyelerinize nedenlerinizi de yazabilirseniz harika olur. Teşekkürler

Son düzenleme:
Neden vray de GPU kullanıyorsunuz ? Ben işlemciyle alıyorum renderları ve ekran kartımın 1050ti olması bile hiçbir şekilde sorun yaratmıyor. 4000 Serisi çıkınca değiştireceğim ekran kartımı.

Bir tane 3090 alın.

Cevaplar için çok teşekkür ederim. Biraz daha açıklamanız mümkün mü? Arada çok büyük bir fark oluşur mu render süresi bakımından? Cuda sayısı Rtx 3090'da daha fazla ancak inceleme videolarını izlediğimde çok büyük bir zaman farkı görmedim. Yanılıyor olabilirim.

Neden vray de GPU kullanıyorsunuz ? Ben işlemciyle alıyorum renderları ve ekran kartımın 1050ti olması bile hiçbir şekilde sorun yaratmıyor. 4000 Serisi çıkınca değiştireceğim ekran kartımı.
Daha önce hiç kullandınız mı GPU render? Kullanmadıysanız kesinlikle deneyin derim...

Cevaplar için çok teşekkür ederim. Biraz daha açıklamanız mümkün mü? Arada çok büyük bir fark oluşur mu render süresi bakımından? CUDA sayısı RTX 3090'da daha fazla ancak inceleme videolarını izlediğimde çok büyük bir zaman farkı görmedim. Yanılıyor olabilirim.

Daha önce hiç kullandınız mı GPU render? Kullanmadıysanız kesinlikle deneyin derim...

Hocam bütçe 28 bin ise 30K'ya 3090 Ti var.

Benim bildiğim kadarıyla render gibi işlerde 2 kart daha iyi performans gösteriyor. Ama konu hakkında çok bilgi sahibi değilim o yüzden çok da kafanızı bulandırmak istemem.

Merhaba hocam, 3D Animatör olmak için YKS'ye hazırlanan biriyim, forumda Animasyon ile uğraşan birilerini görmek güzel. :D

İki RTX 3060 toplamda 7.168 CUDA çekirdeği içeriyor/RTX 3090 ise tek başına 10496 CUDA çekirdeğine sahip.
Kesinlikle RTX 3090 alın.

Başka bir forumda benzer soru gördüm:

Benim bildiğim kadarıyla render gibi işlerde 2 kart daha iyi performans gösteriyor. Ama konu hakkında çok bilgi sahibi değilim o yüzden çok da kafanızı bulandırmak istemem.
Bu güzel cevap için çok teşekkür ederim. Daha önce Chaos ekibi ile görüştüm fakat 1080ti ve 3060'ı aynı anda kullanmak hakkındaydı. Belki ihtiyacı olan olur diye bunu paylaşayım: iki kart kullanacaksanız ikisinin de aynı model olmasına dikkat edin. GPU render'da iki veya daha fazla kart kullanıyorsanız V-Ray kullandığınız en düşük Vram'e sahip ekran kartının hafızasını kullanarak işlem yapıyor. Yani biri 8 diğeri 12 GB'lık ekran kartınızın olması durumunda 20GB ile işlem yapamıyorsunuz. 8 GB ile sınırlı kalıyorsunuz. Bu nedenle 2 tane 3060 almak istedim ama gelen öneriler 3090 yönünde....

Bu güzel cevap için çok teşekkür ederim. Daha önce Chaos ekibi ile görüştüm fakat 1080ti ve 3060'ı aynı anda kullanmak hakkındaydı. Belki ihtiyacı olan olur diye bunu paylaşayım: iki kart kullanacaksanız ikisinin de aynı model olmasına dikkat edin. GPU render'da iki veya daha fazla kart kullanıyorsanız V-Ray kullandığınız en düşük Vram'e sahip ekran kartının hafızasını kullanarak işlem yapıyor. Yani biri 8 diğeri 12 GB'lık ekran kartınızın olması durumunda 20GB ile işlem yapamıyorsunuz. 8 GB ile sınırlı kalıyorsunuz. Bu nedenle 2 tane 3060 almak istedim ama gelen öneriler 3090 yönünde....
Benzer bir konuyu zamanında açmıştım sanırım herkes 3080Ti önerisinde bulunmuştu dostum.
Kıyas linki atabilir misin ?

Geri
Yukarı