Çözüldü 2 TB harici disk biçimlendirildiğinde 1 MB alan ayırıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
İyi günler, 2 TB harici diskimi biçimlendirmek istediğimde 1 MB alan ayrılıyor.

Bu alan neden ayrılıyor bilmiyorum ama sanıyorum bu alanın diskin çalışmasına bir faydası yok. Bu alanı ayırmadan diskimin tamamını nasıl biçimlendirebilirim?

Dosya Ekleri

• 1.JPG
    1.JPG
    34,3 KB · Görüntüleme: 17
  • 2.JPG
    2.JPG
    29,3 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Bu alan neden ayrılıyor bilmiyorum ama sanıyorum bu alanın diskin çalışmasına bir faydası yok. Bu alanı ayırmadan diskimin tamamını nasıl biçimlendirebilirim?
Merhaba, format attığınız sistem sanırım Windows XP veya herhangi bir Server eşleniği. Bu sistemlerdeki format mantığı Windows 7 dahil aynı modda yani Legacy (MBR) formatındadır. MBR'nin teorik limiti 2TB olduğu için o son kalan 1 mb alan teorik limitin dışında kalan alandır.

Tavsiyem eğer Windows Vista veya 7 kullanıyorsanız (veya kullanmak zorundaysanız) diskpart üzerinden GPT olacak şekilde biçimlendirme yapmanız.

Merhaba, format attığınız sistem sanırım Windows XP veya herhangi bir Server eşleniği. Bu sistemlerdeki format mantığı Windows 7 dahil aynı modda yani Legacy (MBR) formatındadır. MBR'nin teorik limiti 2TB olduğu için o son kalan 1 mb alan teorik limitin dışında kalan alandır.

Tavsiyem eğer Windows Vista veya 7 kullanıyorsanız (veya kullanmak zorundaysanız) diskpart üzerinden GPT olacak şekilde biçimlendirme yapmanız.

Çözüm

Cevabınız çok güzel teşekkür ederim. (Windows 7 kullanıyorum)

Henüz birkaç dakika önce deneme yanılmalar yaparken tam olarak bahsettiğinizi yaptım ve sorun çözüldü.

Dediğiniz gibi 2 TB’ın dışında kalan bölümmüş.

Geri
Yukarı