Zıt yönde uçan iki uçak birbirlerine hafif sürterse ne olur?

• Hiçbir şey olmaz nasıl uçuyorlarsa o şekilde devam eder

• O saniye iki uçak da büyük hasar alır ve düşüşe geçer

• Yolcular hafif bir sarsılır. Uçak rotadan 1-2 metre çıkar

• Uçaklar eskisiden daha stabil şekilde uçmaya devam eder

• Yolcular yolculuklarını 3 saniyede tamamlar (Tahtalı köy)

• Büyük bir sarsıltı olur ama pilot toplarlar

• Uçaklar havada buga girer

• Ne bileyim olum ölçmedim ki ...k :D

• Dünyada yapılacak o kadar şey varken niye bu anketteyim ben?

• Bir daha böyle konu gelirse harakiri yapacağım.

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
National Geographic kanalındaki "Uçak Kazası Raporu" belgeselinde böyle bir olayın analizi yapılıyordu. Yaşanmış yani. Bölümü youtube'dan filan bulabilirseniz izleyin.

Resimdeki gibi diyelim. Soldaki sağa, sağdaki sola doğru uçuyor. Birbirlerine doğru yani, rota zıt.
Fiziksel temas olacaksa (kafa kafaya) zaten 2 uçak da ayvayı yer, bunu yazmaya gerek yok sanırım. :D Daha önceden bir kazada bir jet, yolcu uçağının kanadını, kanat ucuyla bıçak gibi kesmişti. Yolcu jeti başarıyla indi ancak yolcu uçağı tahtalı köye gitti.

Yanından belli bir mesafeyle geçip gidecekse ve uçakların eşit büyüklükte olduğunu düşünüyorsak sadece ufak bir etkilenme olur, uçaklara bir şey olmaz. Otopilot hemen düzeltir ters giden işleri. Zaten uçaklardaki modern sistemlerden dolayı eğer 2 uçak birbirine bu kadar yaklaşmaya çalışırsa otopilot kontrolü eline alıp birçok şeyi hallediyor, rahat olun. :D

Tam tersi olursa nasıl olur peki hocam?
Tam tersinden kastın ne? Yolcu uçağı yolcu jetinin kanadını kopartsa mıydı? Kanadı giden uçak lift'i kaybettiğinden her türlü düşüyor işte, illa ki biri ölümü tadacak.

Peki hocam koparmak yerine kanadı sıyıracak kadar yaklaşsalar? Yine bir şey olmaz mı? İkinci bir soru da birisi kargo uçağı diğeri jet olsa aynı durumda? Kargonun hava akımı falan jeti uçurur mu?

Peki hocam koparmak yerine kanadı sıyıracak kadar yaklaşsalar? Yine bir şey olmaz mı?
Tam olarak bu sorunun cevabını merak ediyorum ben de çarpışma değil de hafif sürtme. Diyelim ki ikisi de Boeing yolcu uçağı veya resimdeki uçaklar. Aynı yani 🤔 ne olur? @Jira

Yeni konular

Geri
Yukarı