Zıt yönde uçan iki uçak birbirlerine hafif sürterse ne olur?

• Hiçbir şey olmaz nasıl uçuyorlarsa o şekilde devam eder

• O saniye iki uçak da büyük hasar alır ve düşüşe geçer

• Yolcular hafif bir sarsılır. Uçak rotadan 1-2 metre çıkar

• Uçaklar eskisiden daha stabil şekilde uçmaya devam eder

• Yolcular yolculuklarını 3 saniyede tamamlar (Tahtalı köy)

• Büyük bir sarsıltı olur ama pilot toplarlar

• Uçaklar havada buga girer

• Ne bileyim olum ölçmedim ki ...k :D

• Dünyada yapılacak o kadar şey varken niye bu anketteyim ben?

• Bir daha böyle konu gelirse harakiri yapacağım.

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Sıyırmaktan kastın ne? Sürtünme mi yoksa bildiğin temas mı direkt? Sürtünecek kadar yaklaştıysa işin içine geride bırakılan türbülans devreye girer. Temas var ise en az bir tanesi hasar alacak demektir. Önce onu netleştirelim @Elektrikci_Hasan birisini seç:) O yüzden daha anketi bile işaretleyemedim. Kesin konuşmayı sağlayacak bir bilgi lazım:)
çarpışma değil de hafif sürtme.
O zaman büyük ihtimal en az birisinin kanat ucu parçalanacak. Ardından kanatlar arası dengesizlik ve darbeyle beraber dengesizlik başlayacak. Kanat hizasından geçtikten sonra motorun ardında bıraktığı türbülans bölgesine girecek uçaklar. Bu da dengesizliği katlayacak ve savrulma başlayacak. Savrulma ve kanat yapısındaki bozulma parçalanma eğilimini arttıracak. %90 ihtimalle birisi parçalanarak düşecek. Diğeri belki kurtulabilir ama yine de bu ihtimalin içinde.

%1 ihtimalle bu sürtünmeden kurtulabilirler. Ama mükemmel bir temas ve zamanlama gerekli bunun için. Yani temas çok kıl payı olacak, çok ufak bir zarar verecek ve ani farkındalık ile türbülans alanına girmeden çıkacak. Tekrar okuyunca ihtimali %1'den %0,1'e çektim kendi açımdan:)

Son düzenleme:
Burun buruna girmeyip yandan sıyrılıyosalar çok şiddetli bir sarsıntı olur içeride çoğu kişi zarar görür zarar görmeyen olmaz herhalde.

Yeni konular

Geri
Yukarı