Çözüldü 2 X 8 GB dual channel çalışan RAM'in yanına 16 GB RAM takılırsa nasıl olur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Emre Kekil

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Biyomedikal Mühendisi ve Öğretmen
Anakart
Asus TUF Gaming B550M Plus Wifi
İşlemci
Ryzen 7 5700G
Merhaba arkadaşlar. Şu an sistemimde 2x8 GB Crucial Ballistix 3200 MHz CL16 RAM var. 16 GB RAM ortalama olarak yetiyor bana sıkıntı çıkarmıyor ama günlük işlerimde Chrome, Word ve Excel, Adobe Acrobat gibi programları çok kullanıyorum ve sadece Chrome yüzünden dahi RAM kullanımım 12-13 GB seviyelerine ulaşıyor. Minimum 15-20 sekme açık olur her zaman. Aslında bilgisayarı ilk topladığımdan beri bu RAM kitinin yanına aynısından bir tane daha almak istiyordum ama çok gerek olmadığından bir de pahalı olduğundan almak istemedim.
Fakat şu an hem fiyatların çok fazla artmasından hem de piyasada artık bulamamam sebebi ile ileriye dönük olarak RAM almak istedim. Bilgisayarı en az 8-10 yıl götürmesi amacı ile aldım. İleride de 16 RAM yetmez diye ek bir 16 GB RAM almak istiyorum. Mevcut bulunan kitin aynısından kalmamış piyasada araştırdığım kadarıyla. Sadece tek modül Crucial Ballistix 16 GB 3200 MHz CL16 modül bulabildim. Fiyat olarak da uygun geldi.
Ben bu tek modül 16 GB RAM'i takınca 2x8 GB RAM'in Dual channel çalışmasına etki eder mi? Anakartımda 4 slot var o konuda sıkıntı yok. Şu an açık gri slotlar dolu siyahlar boş durumda. Ayrıca AMD APU sistemlerde Dual channel önem arz ediyor. Eğer bu şekilde Dual channel bozulacaksa almamayı düşünüyorum. Ya da farklı marka bir 2x8 kit bakacağım.
Şu an ek bir 16 GB eklemenin performansa bir katkısı olmayacağını biliyorum ama ileriye dönük yatırım amaçlı almak istiyorum diyelim. Dual channel iptal olmadığı sürece performans kaygım yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Çalışmaz diye bir şey yok fakat garantisi de olmuyor. Üreticiler bile veremiyor.
Anladım. Teşekkürler hocam 😊

Merhabalar arkadaşlar. Bir risk alarak Crucial Ballistix RAM'lerimin yanına Corsair'in Vengeance 2x8 GB modülünü aldım. Gayet uyumlu çalıştılar. XMP desteği ile ikisi de 3200 MHz'de çalışıyor. Şu ana kadar bir sıkıntı olmadı. Belki bu şekilde farklı marka RAM almak zorunda kalan arkadaş varsa bilgilendirme amacıyla söylemek istedim.

20220913_130048.jpg
Flex denilen çalışma olur. 8+8 yine Dual Channel olarak kalır. Yanına takılan tek RAM performans etkilemez. Sadece kapasite artar.

Flex denilen çalışma olur. 8+8 yine Dual channel olarak kalır. Yanına takılan tek RAM performans etkilemez. Sadece kapasite artar.

Çok teşekkürler hocam.

Flex denilen çalışma olur. 8+8 yine Dual channel olarak kalır. Yanına takılan tek RAM performans etkilemez. Sadece kapasite artar.

Peki merak ettiğim için fazladan bir şey sormak istiyorum. Diyelim ki gri slotlara 2x8'lik RAM'lar takılmış olsun. Siyah slotlardan birine de 16'lık RAM takılı olsun. 4. slota da bir 16'lık RAM eklediğimizde tüm RAM'lar 4x8 Dual modunda çalışıp 16'lıklardan kalan 8 GB'ler Single gibi mi davranır yoksa 8'likler kendi arasında Dual 16'lıklar kendi arasında mı Dual channel yapar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğim şekilden farklı olmaz hocam. Elbette uyumlu olurlarsa.

Dediğim şekilden farklı olmaz hocam. Elbette uyumlu olurlarsa.

Hocam merhaba sizi rahatsız ediyorum tekrardan.

Daha önce bahsettiğim 16 GB tek modülü almaktan vazgeçtim Dual channeldan faydalanamayacağım için. Lakin mevcut kullandığım RAM'leri her yere tekrar bakarak araştırmama rağmen yine bulamadım. Bundan dolayı da aynı özelliklerde alternatif markalara baktım. Uygun fiyatlı bilindik iki marka buldum.

Corsair CMK16GX4M2E3200C16 16GB(2x8GB) DDR4 3200Mhz Ram

Kingston Fury Beast (KF432C16BBK2/16) 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHZ

Mevcut RAM'lerim 2x8 GB 3200 MHz CL16. büyük ihtimal uyumlu çalışacaklarını düşünüyorum ama yine de emin olmak için sormak istedim. Sizce bu RAM'lerle eski RAM'lerin arasında uyumsuzluk, Dual channel ve AMD sistemle uyumluluk konusunda sıkıntı olur mu?

Çalışmaz diye bir şey yok fakat garantisi de olmuyor. Üreticiler bile veremiyor.

Anladım. Teşekkürler hocam 😊

Merhabalar arkadaşlar. Bir risk alarak Crucial Ballistix RAM'lerimin yanına Corsair'in Vengeance 2x8 GB modülünü aldım. Gayet uyumlu çalıştılar. XMP desteği ile ikisi de 3200 MHz'de çalışıyor. Şu ana kadar bir sıkıntı olmadı. Belki bu şekilde farklı marka RAM almak zorunda kalan arkadaş varsa bilgilendirme amacıyla söylemek istedim.

20220913_130048.jpg

Son düzenleme:
Çözüm
2x8 yanına 16 taktığın zaman Dual channel çalışır, 32 GB olarak da kapasiten artar. Farklı marka farklı CL değerlerine sahip herhangi bir RAM taksan bile hangi CL değeri fazla ise o hızlarda çalışır. DDR4 ve DDR3'lerde böyledir. Yok uyumlu olmaz falan filan şehir efsanesi onlar. Taaa DX64 PC'lerden kalma laflar.

Geri
Yukarı