2 X 8 GB RAM önerisi

lstark

Centipat
Merhaba,

Halihazırda 2X 4 GB olan belleklerimi 2x8GB ile 16 GB yapmak istiyorum. Donanım konusunda pek bilgili değilim. Aşırı performans istemeyen belli başlı oyunları oynayıp, internet, dizi-film ve gündelik işlemlerimi gerçekleştiriyorum. Donanımımı aşağıda paylaşıyorum, bu donanıma uygun hangi RAM'leri tercih edebilirim önerilerinizi bekliyorum.

HP Pavilion - 15-EC0001NT = AMD Ryzen 7 3750h işlemci, 2 tane Samsung 4 GB 2667MHz bellek, GeForce GTX 1650 ekran kartı.

Hangi marka ve kaç MHz bellek seçmeliyim. AMD için Dual daha başarılı olur dendi. 2 tane 8 GB RAM düşünüyorum. Ben kendim takarsam sıkıntı çıkar, galiba HP servisi bu işlemi gerçekleştirmiyormuş. Güvenilir olarak bu hizmeti veren İstanbul'da bir servis var mı? Varsa ücreti nedir?

Teşekkür ederim.

Bütçe sıkıntınız yoksa:
Sistemin anakartını bulamadım, 3200MHz desteklediğine dikkat edin.

Bütçe sıkıntınız yoksa:
Sistemin anakartını bulamadım, 3200MHz desteklediğine dikkat edin.

CPU-Z ile aşağıdaki görsele ulaştım. HP'nin 86D5 modeli olarak gözüküyor. Şimdi AIDA64 ile baktım ama programı çok bilmiyorum. Yanlış anlamadıysam 2400Mhz (görseli paylaşıyorum) doğru mu anlamışım.

Bu şekilde sanırım hangi RAM'i alırsam alayım max. 2400Mhz performansı sağlayacak. Sizce bu koşullarda güncelleme yapmak mantıklı olur mu? 8GB 2400Mhz yerine 16GB 2400Mhz'de performans farkı alır mıyım tatmin edici şekilde? Ve yeni RAM öneriniz olur mu?

Teşekkür ederim

Dosya Ekleri

• ekrankarti.jpg
    ekrankarti.jpg
    44,1 KB · Görüntüleme: 15
  • anakart.jpg
    anakart.jpg
    82 KB · Görüntüleme: 19
CPU-Z ile aşağıdaki görsele ulaştım. HP'nin 86D5 modeli olarak gözüküyor. Şimdi AIDA64 ile baktım ama programı çok bilmiyorum. Yanlış anlamadıysam 2400Mhz (görseli paylaşıyorum) doğru mu anlamışım.

Bu şekilde sanırım hangi RAM'i alırsam alayım max. 2400Mhz performansı sağlayacak. Sizce bu koşullarda güncelleme yapmak mantıklı olur mu? 8GB 2400Mhz yerine 16GB 2400Mhz'de performans farkı alır mıyım tatmin edici şekilde? Ve yeni RAM öneriniz olur mu?

Teşekkür ederim
16 GB 2400MHz günümüzde MHz olarak yeterli değil, ama bir sene götürür diye düşünüyorum.
İleride anakart ile birlikte geliştirirsiniz.
Bence şu anlık güncelleme yapmayın, ileride daha fazla bütçeniz olunca yaparsınız.
İyi forumlar dilerim, rica ederim.

Daha önce konu açtığım için buradan güncelliyorum. Aşağıda paylaşacağım RAM'i satın alsam (2x8) olarak, paramı boşa mı harcamış olurum yoksa sistemde bir fark hisseder miyim?

2x8GB 3000Mhz alacağım ancak 2400Mhz verimi alacağım RAM'lerden. Şu an 2x4GB olarak sistem bulunmakta. Ryzen 7 3750H işlemci ve Geforce 1650 mevcut. 600-TL harcadığıma değer mi dersiniz sistemin verimi artar mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı