2 yıllık bilgisayar programcılığı bölümü nasıldır?

Kendinizi geliştirdiğiniz taktirde yurtiçi veya globalde iş bulabilirsiniz. Bu alanda hiç üniversite okumayıp İsveç'te yazılım sektöründe çalışan kişiler de tanıdım, kesinlikle yabancı diliniz olmalı bu arada, bunu özellikle belirteyim dedim.

Kıymetli vaktinizi ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Programlamayla falan zerre alakam yok, sadece 15 senedir aktif olarak her gün bilgisayar kullanıyorum, hepsi bu. Yaşım da 24, liseyi açıktan bitirdim. Aynı MYO'da elektrik bölümü falan da var ama sanırım meslek lisesi mezunu olmadığım için orada hepten çuvallarım gibime geliyor.
Sosyalde (AYT) 350 puan falan yapsam da bir işe yaramıyor, ilçemde sadece MYO var, 4 senelik bölüm yok. Şehirdışına gitmeye de bütçem yetmez. Siz ne dersiniz, ne tavsiye edersiniz bana?
Görüşleriniz benim için önemli.
Anladım o zaman kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ben de aynı düşünceyle girdim senelerdir bilgisayar kullanıyorum her şeyinden hatasından anlıyorum dedim fakat gerçekten içinde kodlamaya dahil bir hevesin yoksa çöp oluyor o 2 yıl. Biraz daha araştırıp iş imkanı daha iyi olan bir bölüm okumanı tavsiye ederim. Peki bulunduğunuz yerdeki MYO'da hangi bölümler mevcut onu da öğrenebilirsek bence daha mantıklı bir öneri sunabiliriz gibime geliyor :)

Anladım o zaman kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ben de aynı düşünceyle girdim senelerdir bilgisayar kullanıyorum her şeyinden hatasından anlıyorum dedim fakat gerçekten içinde kodlamaya dahil bir hevesin yoksa çöp oluyor o 2 yıl. Biraz daha araştırıp iş imkanı daha iyi olan bir bölüm okumanı tavsiye ederim. Peki bulunduğunuz yerdeki MYO'da hangi bölümler mevcut onu da öğrenebilirsek bence daha mantıklı bir öneri sunabiliriz gibime geliyor :)
Bu kadar net olduğunuz için çok teşekkür ederim, ihtiyacım olan buydu tam da.

Bulunduğum yerdeki MYO'da 1)Bilgisayar programcılığı 2)Elektrikli cihaz teknolojisi 3)Makine 4)Mekatronik 5)Zeytincilik bölümü var. İlk 4'ü herhalde meslek lisesi mezunu arkadaşlar için.
Zeytincilik bölümünde de iş imkanı var belki ama müfredata yine o limit türev integral üçlüsünü dahil etmişler nedense :)

Belki de MYO/üniversite defterini kapatmam gerekecek, kararsızım çok.

Bulunduğum yerdeki MYO'da 1)Bilgisayar programcılığı 2)Elektrikli cihaz teknolojisi 3)Makine 4)Mekatronik 5)Zeytincilik bölümü var. İlk 4'ü herhalde meslek lisesi mezunu arkadaşlar için.
Zeytincilik bölümünde de iş imkanı var belki ama müfredata yine o limit türev integral üçlüsünü dahil etmişler nedense :)

Selamlar,

Limit, türev ,integral üçlüsü zaten benim bildiğim her bölümde var. Hangi okula gidersen git Mat-2 dersini alırsın. Myo'da 10 sene sonra ilk defa mat-2 dersi alan tarih öğretmeninin dersi 3. olarak verdiğini gördüm. Gerçekten bu konu üzerinde kaygılanıyorsan, ilk zorlukta vazgeçecek gibi duruyorsun, biraz tuttuğunu koparma moduna girmen gerekiyor. 😉

Sorun şu ki ben gerçekten yazılımcı olmak istiyor muyum diye sorun kendinize bilgisayar okuryazarlığına benzemiyor cidden bu iş. Ayrıca iş imkanı diğer üyelerinde söylediği gibi sana bağlı 2 seneliğe gidince temel görüceksin sadece ve çoğu üniversitelerin yeterince eğitim veremediğini düşünüyorum temel Sizin kendiniz Geliştirmeniz önemli geliştirmezseniz fark olmaz arada kaynayıp gidersiniz

Bulunduğum yerdeki Myo'da 1)bilgisayar programcılığı 2)elektrikli cihaz teknolojisi 3)makine 4)mekatronik 5)zeytincilik bölümü var. İlk 4'ü herhalde meslek lisesi mezunu arkadaşlar için.

Vallahi hocam inan imkanlar çok kısıtlı hem bölümlerin 2 yıllık olarak kendi başına size bir iş imkanı sunması imkansız hem de diyelim okudunuz mühendislik istemediğiniz için ileride yine imkanlar bayağı kısıtlı olacak. Şöyle bir bölümlere göz gezdirdim de net bir karar veremedim açıkçası çünkü aşağı yukarı hepsi aynı kapıya çıkıyor. Sanırım yine en mantıklı kararı siz vereceksiniz sizi burada yanlış yönlendirip hayatınızı etkilemek istemeyiz. İçinizden hangisini okumak daha mantıklı ve sağlıklı geliyorsa hiç düşünmeden onu okuyun. Bir de şunu ekleyeyim ben programcılık bitirip ön lisans diplomamı aldıktan sonra bir hataya düşüp açıktan 2 yıl daha işletme okuyup lisans diploması aldım ve çoğu yer ön lisans üzeri almıyor ve imkanlar çok kısıtlı. İşveren direk bu adam lisans mezunu bunu çalıştıramam kafasıyla hareket ediyor. Eğer okucaksanız da güzel bir lisans bölümü bulmadıkça 4 yıla tamamlamayın kesinlikle ön lisans kalın :)

@Griezmann
Haklısınız, bir tek sosyal bölümlerinde yok herhalde. Gerçi bu forumda bir arkadaş, kendi okuduğu MYO'nda MAT-2 derslerinin sınıftaki öğrencilerin seviyesi yüzünden MAT-1 minvalinde geçtiğini söylemişti ama bilmiyorum. Çok teşekkür ederim.

@Bamard
Bu yorum düşündürttü beni. Dediklerinizi dikkate alacağım. Konuya katkınız için çok teşekkürler.

@Madawc
Anlıyorum. Geçmeyi planladığım aşamalardan geçmiş birinin vereceği gerçekçi & rafine bilgilere ihtiyacım vardı. Vaktinizi ayırıp uzun uzun yazdığınız için tekrardan çok sağ olun. Umarım kariyerinizde çok başarılı olursunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı