2 yıllık bölüm okumak zaman kaybı mı?

Peki hocam sizce 2 yıllık bölüm ile it gibi alanlarda iş bulunabilir mi?
Bulunur bulunmasına da kendinizi aşırı derecede öne atabileceğiniz yetenek veya tecrübeniz yoksa iş kımında İK'da önlisans etkisini görüyorsunuz. Mühendise göre çok daha geride başlıyorsunuz. Tabi kendinizi geliştirirseniz o ayrı.

Puanım beklediğimden düşük geldi. Büyük şehirlerde Bilgisayar Mühendisliği tutmuyordu bende onun yerine geçiş yapmak için böyle bir şey yaptım. DGS YKS'den çok daha basit.
DGS daha basit ama kontenjan durumu var. Kontenjanlar oldukça az.

DGS daha basit ama kontenjan durumu var. Kontenjanlar oldukça az.
Şu an YKS'deki yığılmayı göz önüne alırsak çok fark yok gibi. Özellikle de bilgisayar alanları aşırı yükseliyor sıralamada.

Puanım beklediğimden düşük geldi. Büyük şehirlerde Bilgisayar Mühendisliği tutmuyordu bende onun yerine geçiş yapmak için böyle bir şey yaptım. DGS YKS'den çok daha basit.
DGS düşünen herkes bunu diyor. Bakıyorum, gerçekten de basit. Zorlanmadan 60 soruda matematikten 58 yaparım. Sözelde 50 yapsam Boğaziçi cepte. Hadi o olmasa yakın okul cepte. Ama diyenler niyeyse giremiyor oraya. İstanbul Üniversitesine bile giremiyor.

DGS düşünen herkes bunu diyor. Bakıyorum, gerçekten de basit. Zorlanmadan 60 soruda matematikten 58 yaparım. Sözelde 50 yapsam Boğaziçi cepte. Hadi o olmasa yakın okul cepte. Ama diyenler niyeyse giremiyor oraya. İstanbul Üniversitesine bile giremiyor.
Genelde sınav cepte görüldüğünden bu sorun. Sorular çok basit olsada uzun ve problem bazlı o yüzden zaman alıyor. DGS'de temel problem soru zorluğu değil zaman yönetimi. Tandığım çoğu kişi 2-3 ayda hazırlanmaya kalkıp denemeleri az tutuyor. Bu sınavda zaman yönetimi yapan rahat olur. Ayrıca yeni sistem 50-50 soru şeklinde 135 dakika. Uzun paragraflar ve problemlerde soru başına 1 dk dan fazla gidiyor ve problem başlıyor.

Gerçekten iyi bir üniversiteye puanın yetmiyorsa açıktan okuyup Udemy, Youtube ve Forumlar ile kendini daha iyi geliştirebilirsin bence. Sadece fikir.

Hocam 2 yıllık bilgisayar programcılığı okuyup DGS ile bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum eğer DGS'yi kazanamazsam AÖF YBS'ye tamamlayıp direk iş hayatına atılmayı düşünüyorum.

@Dryus
Bilgisayar programcılığını YBS'ye tamamlama konusunda bilginiz var mı? AÖF'den alınca muaf olunan dersler oluyor mu?

Genelde sınav cepte görüldüğünden bu sorun. Sorular çok basit olsa da uzun ve problem bazlı o yüzden zaman alıyor. DGS'de temel problem soru zorluğu değil zaman yönetimi. Tandığım çoğu kişi 2-3 ayda hazırlanmaya kalkıp denemeleri az tutuyor. Bu sınavda zaman yönetimi yapan rahat olur. Ayrıca yeni sistem 50-50 soru şeklinde 135 dakika. Uzun paragraflar ve problemlerde soru başına 1 dk dan fazla gidiyor ve problem başlıyor.

Peki hocam sizce 2 yıllık bilgisayar programcılığı seçip o 2 yılda bir yandan kendimi geliştirip bir Yandan'da DGS'ye hazırlansam nasıl olur?

Yeni konular

Geri
Yukarı