2 yıllık bölümler okumaya değer mi?

Benim önerim elektronik olur. Kendim de elektrik-elektronik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. 2 yıllık adamlarla yarışamıyoruz. Gözümüzün önünde 2-3 dakika devre kurup çizimini yapıyorlar. O konuda MYO'lar iyi iş çıkarıyor.
Ön lisans için elektrik bölümü daha mantıklı. İş alanı ve talebi daha yüksek. Puanı da elektronikten yüksektir muhtemelen. Sadece okumak için okunacak bir bölüm değil yine de MYO bölümleri. Dersleri çok zorlar konu sahibini.

Sadece 2 yıllık okuyup bırakacaksanız bence yapmayın. 4 yıllık Siyaset Bilimi mezunuyum, MBA yaptım yanına 2 adet 2 yıllık AÖF okudum, üniversiteyi bitireli 3 yıl, yüksek lisans bitireli 3 ay oldu hala işsizim. Okuduğum üniversitelerde Ankara'da iyi sayılan okullar ve not ortalamamda lisans 3.01, yüksek lisans 3.94. Şuan 2 adet AÖF'ye daha devam ediyorum 2 yıllıklardan, ileride 4 yıllıklarına başlıycam. Diğerlerinin yanında 2 yıllık bölümlere sadece öylesine okunmuş gibi bakılıyor. Eğer okuyacağım derseniz kesinlikle DGS ile 4 yıllığa tamamlayın. Arkadaşlar 2 yıllıklarda iyi bölümleri söylemişler, bende bir eklemeye yapayım. Eğer çalışırım derseniz Adelet okuyup DGS ile Hukuk'a tamamlayabilirsiniz. Tabii DGS puanını ve ortalamayı yüksek tutmanız lazım.

Sadece 2 yıllık okuyup bırakacaksanız bence yapmayın. 4 yıllık Siyaset Bilimi mezunuyum, MBA yaptım yanına 2 adet 2 yıllık AÖF okudum hala işsizim. Şuan 2 adet AÖF'ye daha devam ediyorum 2 yıllıklardan, ileride 4 yıllıklarına başlıycam. Diğerlerinin yanında 2 yıllık bölümlere sadece öylesine okunmuş gibi bakılıyor. Eğer okuyacağım derseniz kesinlikle DGS ile 4 yıllığa tamamlayın. Arkadaşlar 2 yıllıklarda iyi bölümleri söylemişler, bende bir eklemeye yapayım. Eğer çalışırım derseniz Adelet okuyup DGS ile Hukuk'a tamamlayabilirsiniz. Tabii DGS puanını ve ortalamayı yüksek tutmanız lazım.
4 yıllık okuyan bile işsiz ise. Durum cidden çok kötü.

4 yıllık okuyan bile işsiz ise. Durum cidden çok kötü.
Bir alternatif olarak kendi işimi kurarım derseniz bölüm vs pek önemli olmaz. Devletin hibe verdiği ve desteklediği alanlarda kendi işinizi kurabilirsiniz. Gerçi bazı desteklerde diploma aranıyor sanırım. Mesela geri dönüşüm, hayvancılık vs. KOSGEP kredileri, yardımları var girişimcilere yönelik ilginizi çekerse.

Bakın arkadaşlar, eğitim alanında ve özellikle üniversiteler kısmında geldiğimiz nokta gerçekten çok kötü. İnsanlar bölümleri bilmeden yazıyor ve bölüm bitince ben işsiz kaldım veya çalışma şartlarını beğenmiyorum diyor. İnsanları gerçekten yönlendiren ve gerçekten bilgi sahibi olan kimse yok, en azından ben rastlamadım böyle birisine.

Bir bölümü yazacak iseniz, sizlere tavsiyem;

1-) Ben bu bölümden bugün mezun oldum ve hemen ve nerede iş bulabilirim? (Çok önemli)
2-) Aylık gelirim ne kadar olur? (Kimse üniversite okuyup asgari ücretle çalışmak istemez)
3-) Çalışma şartlarım ne olur? İşim evden ne kadar uzakta olur? Bana uyar mı? (Kişiye bağlı bir durum)
4-) Tamam bu bölümü yazıyorum ben ama bu iş benim ilgimi çekiyor mu? (El freni çekik araba gibi işe gitmeyin.)
5-) Toplumda saygın birisi olabilir miyim? (Bu yapılacak işe göre göreceli bir kavram, kimi insanın ihtiyacı yoktur bile.)

Bana kalırsa üniversitedeki bölümlerin büyük bir çoğunluğu kapatılmalı, 3-5 kişi rant sağlayacak ve üniversitenin bulunduğu bölge kalkınacak diye gençlerin hayatını mahvetmek ve ailelerini maddi olarak kötü duruma düşürmek hiç akıl karı bir iş değil. Bu yanlıştan acilen dönülmeli ve gereksiz bölümler acilen kapatılmalı. Genç işsiz sorununa artık bir dur denilmeli. Tecrübesiz işçi çalıştırana devlet tarafından teşvik verilmeli.

Aşağıda linkini vereceğim siteden kendinize kişilik ve kariyer eğilim testi yapın, bu sayede daha verimli bir hayatınız olabilir; Ücretsiz Kişilik Testi | 16Personalities (Daha sağlam link varsa paylaşın, bende bilmek isterim.)

Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirecektir.

. Albert Einstein

Bakın arkadaşlar, eğitim alanında ve özellikle üniversiteler kısmında geldiğimiz nokta gerçekten çok kötü. İnsanlar bölümleri bilmeden yazıyor ve bölüm bitince ben işsiz kaldım veya çalışma şartlarını beğenmiyorum diyor. İnsanları gerçekten yönlendiren ve gerçekten bilgi sahibi olan kimse yok, en azından ben rastlamadım böyle birisine.

Bir bölümü yazacak iseniz, sizlere tavsiyem;

1-) Ben bu bölümden bugün mezun oldum ve hemen ve nerede iş bulabilirim? (Çok önemli)
2-) Aylık gelirim ne kadar olur? (Kimse üniversite okuyup asgari ücretle çalışmak istemez)
3-) Çalışma şartlarım ne olur? İşim evden ne kadar uzakta olur? Bana uyar mı? (Kişiye bağlı bir durum)
4-) Tamam bu bölümü yazıyorum ben ama bu iş benim ilgimi çekiyor mu? (El freni çekik araba gibi işe gitmeyin.)
5-) Toplumda saygın birisi olabilir miyim? (Bu yapılacak işe göre göreceli bir kavram, kimi insanın ihtiyacı yoktur bile.)

Bana kalırsa üniversitedeki bölümlerin büyük bir çoğunluğu kapatılmalı, 3-5 kişi rant sağlayacak ve üniversitenin bulunduğu bölge kalkınacak diye gençlerin hayatını mahvetmek ve ailelerini maddi olarak kötü duruma düşürmek hiç akıl karı bir iş değil. Bu yanlıştan acilen dönülmeli ve gereksiz bölümler acilen kapatılmalı. Genç işsiz sorununa artık bir dur denilmeli. Tecrübesiz işçi çalıştırana devlet tarafından teşvik verilmeli.

Aşağıda linkini vereceğim siteden kendinize kişilik ve kariyer eğilim testi yapın, bu sayede daha verimli bir hayatınız olabilir; Ücretsiz Kişilik Testi | 16Personalities (Daha sağlam link varsa paylaşın, bende bilmek isterim.)

Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirecektir.

. Albert Einstein
Gayet güzel yazmışsınızü elinize sağlık. Ama mesela bu kişilik testine göre benim mühendis olmam lazım fakat matematik sıfır bnde :) Yine de kişinin aklında bir fikir oluşturur bu.

Geri
Yukarı