2 yıllık bölümler okumaya değer mi?

Özet: Bence hayır.

İleride 4 yıllığa tamamlamanın hayal olduğunu düşünüyorum. Çünkü 4 yıllığı yapabilecek kapasiteye sahip adamın başta 4 yıllık kazanamaması için bir sebep göremiyorum.
Kendinizi kandırmaya devam edebilir, veya çalışıp 4 yıllık kazanabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bakın arkadaşlar, eğitim alanında ve özellikle üniversiteler kısmında geldiğimiz nokta gerçekten çok kötü. İnsanlar bölümleri bilmeden yazıyor ve bölüm bitince ben işsiz kaldım veya çalışma şartlarını beğenmiyorum diyor. İnsanları gerçekten yönlendiren ve gerçekten bilgi sahibi olan kimse yok, en azından ben rastlamadım böyle birisine.

Bir bölümü yazacak iseniz, sizlere tavsiyem;

1-) Ben bu bölümden bugün mezun oldum ve hemen ve nerede iş bulabilirim? (Çok önemli)
2-) Aylık gelirim ne kadar olur? (Kimse üniversite okuyup asgari ücretle çalışmak istemez)
3-) Çalışma şartlarım ne olur? İşim evden ne kadar uzakta olur? Bana uyar mı? (Kişiye bağlı bir durum)
4-) Tamam bu bölümü yazıyorum ben ama bu iş benim ilgimi çekiyor mu? (El freni çekik araba gibi işe gitmeyin.)
5-) Toplumda saygın birisi olabilir miyim? (Bu yapılacak işe göre göreceli bir kavram, kimi insanın ihtiyacı yoktur bile.)

Bana kalırsa üniversitedeki bölümlerin büyük bir çoğunluğu kapatılmalı, 3-5 kişi rant sağlayacak ve üniversitenin bulunduğu bölge kalkınacak diye gençlerin hayatını mahvetmek ve ailelerini maddi olarak kötü duruma düşürmek hiç akıl karı bir iş değil. Bu yanlıştan acilen dönülmeli ve gereksiz bölümler acilen kapatılmalı. Genç işsiz sorununa artık bir dur denilmeli. Tecrübesiz işçi çalıştırana devlet tarafından teşvik verilmeli.

Aşağıda linkini vereceğim siteden kendinize kişilik ve kariyer eğilim testi yapın, bu sayede daha verimli bir hayatınız olabilir; Ücretsiz Kişilik Testi | 16Personalities (Daha sağlam link varsa paylaşın, bende bilmek isterim.)

Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirecektir.

. Albert Einstein
Testi yaptım.

Arkadaşlar ben 2 yıllık üniversite okuyacağım. Aileme falan söyledim, onlarda 2 yıllık okumak istiyor isen oku dediler, maksat üniversite diploman olsun dediler. Ben de tamam dedim. Sizce de 2 yıllık okuyup bitireyim mi? Yani açıkçası pek 4 yıllık ile uğraşmak istemiyorum. AYT falan ile. Zaten 4 yıllığa gitsem, bir de onu okuma derdi var.
4 yıllık bölümler bile mezun olduğunda zor iş buluyor. Sen 2 yıllık diploma ile zor bulursun. Ben senin yerinde olsam 2 yıllık okumak yerine çalışmaya başlardım. Hem hayata erken başlar hem de ailemin parasını boşa harcamazdım.

Ön lisans için elektrik bölümü daha mantıklı. İş alanı ve talebi daha yüksek. Puanı da elektronikten yüksektir muhtemelen. Sadece okumak için okunacak bir bölüm değil yine de MYO bölümleri. Dersleri çok zorlar konu sahibini.
Dersleri ne açıdan zorlar? Biraz açabilir misiniz konuyu?
Meslek lisesi çıkışlı değilseniz 2 yıllık bölümlerde bayağı zorlanırsınız. Büro yönetimi, maliye gibi bölümleri saymıyorum. Onlar bölümden bile geçmiyor artık. Bir de artık DGS bölümleri daraltılıyor. 2 sene okudum bari 4 sene yapayım seneniz zorlanabilirsiniz. Ne okumayı planlıyorsunuz?
"Zorlanmak" konusunu biraz açabilir misiniz? Mesela açık lise mezunu birisi 2 yıllık elektrik bölümüne girse, lisede atölye dersleri görmedi diye sıkıntı mı çeker?

Hangi üniversitede hangi bölümü seçeceğinize göre değişen bir durum. Şu ekonomik şartlarda bazen 4 yıl oyalanmak yerine 2 yıl sonra iş hayatına atılmak daha mantıklı olabiliyor.

Mesleki ve Teknik Lisesi Bilişim mezunuyum. Geçen sene istediğim animasyon bölümünü tutturamadım, bu yüzden bu sene tekrar girme kararı aldım fakat bu yıl 2 yıllık Lojistik bölümünü de tercih listeme ekleyeceğim.

Derslerde zorlanma kısmı kısmen doğru ben Anadolu Lisesi mezunuydum 2 yıllık Bilgisayar Programcılığı okurken millet genelde meslek lisesi çıkışlı olduğu için çoğu şeyi aşağı yukarı biliyorlardı hocalarda bu yüzden bazı konuları yüzeysel anlatıyorlardı ben de bazen anlamakta zorlanıyordum. 2 yıllık bölüm okunabilir ben okudum ilk başlarda pişman olmuştum ama şimdi pişman degilim iş buldum şu an yurt dışında çalışıyorum yani Türkiye de iş bulmakta zorlanabilirsiniz ama yurt dışında o kadar zorlanmazsınız.

Derslerde zorlanma kısmı kısmen doğru ben Anadolu Lisesi mezunuydum 2 yıllık Bilgisayar Programcılığı okurken millet genelde meslek lisesi çıkışlı olduğu için çoğu şeyi aşağı yukarı biliyorlardı hocalarda bu yüzden bazı konuları yüzeysel anlatıyorlardı ben de bazen anlamakta zorlanıyordum. 2 yıllık bölüm okunabilir ben okudum ilk başlarda pişman olmuştum ama şimdi pişman degilim iş buldum şu an yurt dışında çalışıyorum yani Türkiye de iş bulmakta zorlanabilirsiniz ama yurt dışında o kadar zorlanmazsınız.
Kaç k yaptın sayısal EA?

Matematik dersinde limit türev integral görmüş müydünüz hocam? Bu arada tebrikler.

Geri
Yukarı