2 yıllık üniversite mi daha mantıklı 4 yıllık mı?

yasin411

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar mühendisi öğrencisi
Sadece TYT odaklı çalışmak isteyen birisi 400-450 puan aralığı hedefliyor. 2 yıllık bölümden mezun olursa iş bulamazsın diyorlar benim de bilgim yok ön lisans hakkında, 4 yıllık bölüm de ise iş olanağı artıyormuş vs. her neyse, arkadaş ön lisansdan yüksek bir puan hedefleyip, 2 yılını mesleğine adayıp mezun olunca da işiyle ilgili bir yerde çalışmak istiyor. 2 yıllıkların önü açık mı, yardımcı olur musunuz?

Merhaba. TYT yerleştirme puanının 400 olması aşağı yukarı 180.000 TYT sıralaması anlamına geliyor. Sayısal netleri düşük olsa bile 180.000 TYT en azından 290.000 Sayısal sıralaması getirebilir. 290.000 Sayısal sıralamasına Mühendislikler sınırdan gelebiliyor ama çoğu Vakıf Üniversitesini burssuz kazanabilecek bir sıralama. Ben bu durumda bir Vakıf Üniversitesinde ücretli veya %50 burslu 4 yıllık bölüm okumak yerine bir Vakıf Üniversitesinde tam burslu 2 yıllık bölüm okumayı biraz daha fazla öneririm çünkü TYT'de 180.000 sıralama yapan birinin DGS'de başarılı olabileceğini düşünüyorum ve Vakıf Üniversitelerindeki Ön Lisans bölümlerinde ÇAP yapmak daha kolaydır. 2 tane Ön Lisans diploması sahibi olunabilir, akabinde DGS'de TYT temeli sayesinde iyi bir üniversite kazanabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı