20.000-27.000 TL arası araç tavsiyesi

Uzun bir aradan sonra bı kısıma bi giriş yapmak istedim.
Yaklaşık olarak aynı bütçeler içinde (25-30) bende araç arıyorum. Uzun araştırmalar sonucunda, deneyim ve aldığım yorumlara göre bir kaç araç ayırdım kendim için kenara. Bunlardan size de bahsedip, hem aklınızı karıştırmak, hem de bilgi sahibi etmek isterim.
Başlarda uzun uzun Honda Civic 1.6 iES Güvenlik Paket arayışları yaptım. Araç arayışına girdiğimden itibaren kafamdaki tek araç iES'ti. Zamanın geçmesinden midir, yoksa bu araçların iyice piyasa aracı olmasından mıdır bilmem ancak iES'lerin piyasasının gereğinden fazla arttığını gördüm. 2-3 yıl kadar önce bu araçların değişensiz, bi kaç parça boyalı, güvenlik paketini 22-23 bin bandında rahatlıkla alınabiliyordu. Şuan isteklerim ve araçtan beklediklerim kısmındaki bi iES 30 bin civarına patlıyor. Açıkcası iES'lerin o parayı hakettiğini kesinlikle düşünmüyorum. Çünkü 2015 Haziran ayında 1.6VTEC LS Civic almıştık bir arkadaşıma 26.500 TL'ye. Şu sıralar 25 bin liraya değişensiz iES bulmak tam bir hayal ürünü olmuş ki ben, hem değişensiz, hem güvenlik paket, hem de genç işi olmasını istiyordum alacağım aracın. Bu piyasa yüzünden iES tercihimi rafa kaldırdım. Ancak eder bir iES bulursam yine yapışacağım.

Baktık ki iES bulamıyoruz, napalım napalım babamın işi görülsün bi aile aracı alalım dedim. Çok araç baktım. Benim araçlardaki tercihim donanım ve motor ağırlıklı. Çok araç eledim. Yüksek model, boş çok araç var 25 bine istemediğin kadar. İki seçenek kaldı önüme. Megane2 Dynamique Techno Paket, ve 1.8T Highline 2 B5 Passat.

Önce Megane'lere baktım modelinin yüksek olmasından dolayı. Araştırdım ve Renault konusunda çok tecrübeli olduğumdan, açacağı arızaları düşündüğümden, ve gidiş yönünden istediklerimi karşılamayacağı için Passat'a kaymaya başladım. Ancak Megane'den asıl vazgeçme nedenim, beni araçtan soğutan şey arkada yay yerine halen "torsiyon" adını verdiğimiz süspansiyon (demeye bin şahit) şeklinin kullanılması oldu. Passatla yan yana koyduğumuzda ise Megane beni o koocaman sunroofu ile (bazı araçlarda çift sunroof bile bulmanız mümkündür.) kendine çekti. Megane Passat'a göre daha donanımlıydı, az yakardı, ancak Renault'tu işte... Bu tarz şeyler beni Megane'den çekti.

Passat'a gelince. Bu belirttiğimiz miktar civarında her türlü 97-99 arası Highline II Passat rahatlıkla bulunabiliyor. Yıllardır kalitesini, kimliğini savunmuş ve halan kimliğini koruyan bir araç. 1.8T 150HP motoru, hafızalı,elektrikli koltuğu, sunroofsa sunroofu ile beni kendine çekti. Üstelik turboluydu araç kendinden. Oy anam araç öldü, kalkmadı, bayıldı gibi şeyler tarih olacaktı. Sol şeritte basa basa gidip kenarda mola verdiğimde harareti yerinden bile oynamayacaktı. Bu araçlar, 5 yıl önce de 25-30 bin TL arasıydı. Şuan da 25-30 bin TL arası. Kolay ölecek araçlar değil. VW kalitesinin tamamen ortaya koyulduğu mükemmel bir araçtı günümüz şartlarında bile. Ancak Megane'a göre çok yakar, tipini sevmeyebilirsin. Şahsen beni bu araçlardan uzak tutan Kasası ve yakıtı. Ancak içine bindiğin zaman ne aklında iES kalır, ne Megane.

Benim tercihlerim bu üç arasında olacak. Size de tavsiyem bu yönde olacaktır.
Konuyu tam okumadan yetişmek için alel acele yazdım mesajı. Umarım araç almamışsınızdır henüz :)

İyi akşamlar.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı