20.000 TL RTX 2070 Sistem Performansı

Merhaba, aslında başka bir konu açmıştım Aralık ayında, o zaman bilgisayarı toplamadan önce fikir almaya çalışıyordum. Şimdi toplama bitti, sistemi kurdum, denedim, sonuçları bir başkasına referans olması amacı ile paylaşıyorum. Öncelikle sistemin bileşenlerini ve maliyetlerini listeleyeyim:

AOC 23.8" AGON AG241QG 165Hz 1ms GSYNC 2K Gaming Monitör
TRY 3.882,59​
Cooler Master MasterCase H500P Mesh MidTower Kasa
TRY 1.193,39​
Gigabyte Z390 Aorus Master 4266Mhz
TRY 2.285,70​
Intel Core i7 9700K Soket 1151 3.6GHz 12MB
TRY 2.966,82​
GIGABYTE Geforce RTX 2070 AORUS 8GB 256Bit GDDR6
TRY 4.693,57​
Gigabyte Aorus (2x8GB) 3200mHz
TRY 1.263,82​
Cooler Master Vanguard 750W 80 Plus Gold Modüler 120mm Fanlı PSU
TRY 883,83​
Samsung 970 Evo M2 500GB
TRY 930,60​
Seagate Barracuda 7200rpm 64MB 1TB
TRY 273,32​
Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB 240mm İşlemci Sıvı Soğutma Sistemi
TRY 900,05​
Thermaltake TtMod Rainbow Power Supply Sleeved Kablo Seti
TRY 313,35​
Cooler Master VGA Vertical Card Holder Riser Kart
TRY 313,35​
Corsair ML140 PRO RGB 140mm RGB Led'li PWM Manyetik Kasa Fanı
TRY 236,25​
SteelSeries Rival 600 Optik RGB Gaming Mouse
TRY 369,99​
Corsair K70 RGB MK.2 Cherry MX Red Mekanik Oyuncu Klavyesi
TRY 689,00​
TRY 21.195,63​

Listede aksesuar konumundaki bir iki parçayı çıkarırsak 20,000TL'lik sistem diyebiliriz. Henüz Corsair ML140 Pro RGB fan elime geçmedi, onu da takınca işim bitmiş olacak.

Bütün o RGB aydınlatmaları ile görsel olarak neye benzediğini ve Shadow of Tomb Raider Benchmark sonuçlarını da aşağıda bulabilirsiniz :

367359367360367361367362

Genel olarak sistemin performansından çok memnunum. Kasanın arka fanını kısa süre içerisinde Corsair ML140 ile değiştirince tam sessizliğe kavuşacağım ama şu hali ile bile inanılmaz sessiz. Özellikle ekran kartından hiçbir ses çıkmıyor. Overclock henüz denemedim. Bu sebeple CPU ve Cooler Master sıvı soğutmanın ısı performansı hakkında bir test yapmadım. Yanlış bir iş yapıp sisteme zarar vermeden önce dersimi çalışayım istiyorum :)

Dosya Ekleri

• IMG_4793.jpg
    IMG_4793.jpg
    412,8 KB · Görüntüleme: 480
Son düzenleyen: Moderatör:
Sağolun uğraşıp alternatif bileşenleri de listelemişsiniz 🙂 Monitörden 1400TL kazıklanmışım görünüyor 😆 Ama i9 9900K benim işlemciyi satın aldığımda 3600TL imiş, excel listesi hazırlamıştım satın almaları yapmadan evvel. RAM'lara da sırf RGB yönetimi açısından Gigabyte olsun diye 550TL fazla verdim. Ivır zıvır aksesuarlara da 1500TL yapıştırmışım. Bunları çıkarsanız 2080Ti ile sistem yapılıyor gerçekten de.

Battlefield V Ultra ayarlarda 60fps, Assassin's Creed sistemlerin korkulu rüyası galiba 😄
Eki Görüntüle 368401
Hayırlı olsun, sizin içinize sindiyse olay tamamdır. Para sizin zevk sizin. :)
Daha iyisini arama olayı bitmez tükenmez.

Aynı ekran kartını almayı planlıyorum. Şu anda "kdv" indirimi ile bayağı uygun.
Sıcaklık değerlerini ve fan sesinin durumunu merak ediyorum.
Aida64 ile ya da başka programlar ile max. yükte GPU ve bileşenlerinin (vram-hotspot vs..) sıcaklık değerlerini kontrol ettiniz mi? Kaç derecelere çıkıyor, fanlar kaç devre çıkıyor, fan sesi rahatsız ediyor mu?

Heaven benchmark yapıp, 1080p ultra ve 1440p ultra değerlerini paylaşabilirseniz çok makbule geçer.
link

Çok şükür sorunsuz bir donanım oldu. Beklediğimin üzerinde memnuniyet sağladı. Ben sadece oyun amacı ile kullanıyorum. Bu sebeple her oynayışımda iyi ki 2080Ti almamışım diyorum. 2070 ile gayet mutlu mesudum, hatta açıkcası 2060 bile rahat götürürmüş ama 1-2 sene sonrasını da düşünürsek 2070 daha doğru oldu sanırım.

Daha evvel Gigabyte ürünleri kullanmamıştım ben daha çok MSI'cıyım diyebilirim. Evde laptop, monitörler filan MSI hep. Hatta laptopu yanlış hatırlamıyorsam 4-5 sene önce almıştım i7 4720, GTX970 16GM Ram 500GB SSD filan halen kullanıyorum. Oynadığım en ağır oyun Witcher 3 oldu ve hiç sorun çıkarmadı. Ama artık masaüstü bilgisayara geçmek istedim ve Gigabyte beni RGB aydınlatmaları ile yakaladı, ASUS, MSI filan orada zayıf kaldı bana göre.
@Turqueen umarım görürsün.
Aorus 2070 için yükte sıcaklık ve fan sesi konusunda bilgiye ihtiyacım var. Ona göre indirim bitmeden sipariş vericem. Nette bulamıyorum bu konuda bilgi.

Hayırlı olsun, sizin içinize sindiyse olay tamamdır. Para sizin zevk sizin. :)
Daha iyisini arama olayı bitmez tükenmez.

Aynı ekran kartını almayı planlıyorum. Şu anda "kdv" indirimi ile bayağı uygun.
Sıcaklık değerlerini ve fan sesinin durumunu merak ediyorum.
Aida64 ile ya da başka programlar ile max. yükte GPU ve bileşenlerinin (vram-hotspot vs..) sıcaklık değerlerini kontrol ettiniz mi? Kaç derecelere çıkıyor, fanlar kaç devre çıkıyor, fan sesi rahatsız ediyor mu?

Heaven benchmark yapıp, 1080p ultra ve 1440p ultra değerlerini paylaşabilirseniz çok makbule geçer.
link

Merhaba, sizin için de hayırlı olsun diyelim :)

Ekran kartının sıcaklık ve ses durumu için kısa cevabım ekstrem overclock şartlarında denemedim ama stock şartlarda ultra ayarlarda ne bir ses duydum ne de sıcaklık gördüm. Hatta Witcher 3 ultra ayarlarda oynarken çoğunlukla fanlar dönmüyor, bu beni RGB ışıklandırmasını göremediğimden rahatsız bile ediyor diyebilirim 🤣

Sizin için Heaven benchmarkı da yaptım. Ultra ayarlar ve 2560x1440 çözünürlükte. Sıcaklık 73 derecenin üzerine hiç çıkmadı, o da artık testin en yoğun bölümünde yalnızca. Ortalama 67-68 derece diyelim.

Benim tek sorunum ki o da ekran kartının bu kadar sessiz olmasından, MasterLiquid fanlarının sesinin çokca duyulması! Onu da Corsair ML120'lerle değiştim mi sanırım hayatımdaki en sessiz makineye sahip olacağım 🤩

371575

Merhaba, sizin için de hayırlı olsun diyelim :)

Ekran kartının sıcaklık ve ses durumu için kısa cevabım ekstrem overclock şartlarında denemedim ama stock şartlarda ultra ayarlarda ne bir ses duydum ne de sıcaklık gördüm. Hatta Witcher 3 ultra ayarlarda oynarken çoğunlukla fanlar dönmüyor, bu beni RGB ışıklandırmasını göremediğimden rahatsız bile ediyor diyebilirim 🤣

Sizin için Heaven benchmarkı da yaptım. Ultra ayarlar ve 2560x1440 çözünürlükte. Sıcaklık 73 derecenin üzerine hiç çıkmadı, o da artık testin en yoğun bölümünde yalnızca. Ortalama 67-68 derece diyelim.

Benim tek sorunum ki o da ekran kartının bu kadar sessiz olmasından, MasterLiquid fanlarının sesinin çokca duyulması! Onu da Corsair ML120'lerle değiştim mi sanırım hayatımdaki en sessiz makineye sahip olacağım 🤩

Eki Görüntüle 371575
Çok teşekkür ederim.
Maalesef dün gece ben ödemeyi onaylayana kadar stok bitti. 🙂
4068 TL lik fiyatı kaçırmış oldum.
Ben de burada başka bir konu başlığımdaki öneri olan msi rtx 2080 gaming x trio yu aldım.
800 TL indirim ile 5370 TL ye geldi. Yorumları oldukça iyi.
Üstelik vertical kullanımda görsel olarak oldukça iyi. Aorus kadar değil tabi.
371589

371595

Yurtdışından 2x2080 9000₺ ye alırdın. 12.000 ₺ ye her türlü toplarsın sistemi. Monitör için biraz daha para harcanabilirdi.

Aynı paraya 32 gb ram alınabilirdi. Ram kolay bozulan bir parça değil. Garanti takıntın varsa . Tr de zaten garanti daha kötü.

Yurtdışından 2x2080 9000₺ ye alırdın. 12.000 ₺ ye her türlü toplarsın sistemi. Monitör için biraz daha para harcanabilirdi.

Aynı paraya 32 gb ram alınabilirdi. Ram kolay bozulan bir parça değil. Garanti takıntın varsa . Tr de zaten garanti daha kötü.

Hangi markanın, hangi 2080 kartından 2 tane 9,000TL'ye alınır bilmem ama burada maksat şu kadar bütçeye ismi 2080 olan herhangi bir kart koymak değil sanırım. Ben de "siyaha" gibi seçici davrandım, performans kriterinin yanında ses ve RGB özelliklerine de bakarak ekran kartı seçimimi yaptım.

Bu arada haksız kazanç sağlandığından dolayı birileri RAM üreticileri ile uğraşmaya karar vermiş ve bu sayede RAM'lara %30 indirim geliyor 1-2 aya kadar diye duydum, hatta sene sonuna kadar beklenirse %50 bile olabilirmiş (referans : VOK youtube videosu 🙂 )

Son düzenleme:
Ben bu paraya nişan ve kına gecesi yaparım arkadaşlar :) Şaka bir yana sistem güzel kartınızın fanına zarar gelmesin uzun süre kullanmanız dileği ile :)

Sistem görsel açıdan gayet tatmin edici olmuş ama umarım 1 yıl sonra benim zamanında Gigabyte anakart ile yaşadığım RGB aydınlatma da bazı renklerin çalışmaması problemini yaşamazsın :) RGB aydınlatma, bios ve arayüz program problemleri yüzünden 1300 TL masrafa girip anakart değiştip ASUS a geçmek zorunda kaldım. Gigabyte mı bir daha asla :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı