20.000 TL sistem önerisi

cashlord

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba dostlar.

Hazır bir sistem almak istiyorum. Bütçem tamı tamına 20000 TL en fazla 20500 olabilir.

Şu sistemi beğendim. Gayet tatmin edici görünüyor ve soğutucu olarak Thermalright Peerless Assassin 120 SE ile birlikte almayı düşünüyorum. Tam 20500'e geliyor.

Öyle absürt oyunlar oynamıyorum şu an sadece New World oynuyorum ancak yeni sistemimde elbette RDR 2 tarzı hikaye bazlı birkaç oyun daha oynamayı düşünüyorum.

Farklı önerilere açığım ancak 1080p ötesine geçmeyeceğim. 4060'ın 8 GB VRAM'inin bana ileride yetip yetmeyeceği konusunda kararsızım ve aralarındaki FPS farklarına baktığımda 6700 XT çok daha mantıklı görünüyor. Tekrar tekrar geliştirme yapmak istemiyorum.

Bir de şu 6650 XT'li şu sistem de var:

Ancak yine bariz bir fark var gibi görünüyor. Fiyat daha uygun olsa bile buranın bileşen kaliteleri oldukça düşük görünüyor. Buradan da özelleştirmeler öneriniz veya farklı sistemlere açığım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem kötü değil. Anakartı B550, ek olarak bir soğutucu tavsiye ederim. NVIDIA istiyorsanız 4060 Ti alın. 8 GB VRAM FHD'de şu an olmasa da ileride Ultra ayarlarda sıkıntı çıkaracaktır. Bu sistemin Intel versiyonunu kullanıyorum sorularınızı sorabilirsiniz.

Hocam ben şahsen RX6700 XT'yi seçerdim, hem işlemci hem de ekran kartı gayet uyumlu. Fiyat olarak da gayet uygun duruyor fakat imkanınız varsa 500GB yerine 1TB bir M2 SSD alabilirsiniz. 12GB VRAM de 1080p için oldukça yeterli. Gayet iyi bir sistem performansınız olacağı için ayarları kısma kaygısına düşmeden rahatça oyununuzu oynayabilirsiniz :)

Sistem kötü değil. Anakartı B550, ek olarak bir soğutucu tavsiye ederim. NVIDIA istiyorsanız 4060 Ti alın. 8 GB VRAM FHD'de şu an olmasa da ileride Ultra ayarlarda sıkıntı çıkaracaktır. Bu sistemin Intel versiyonunu kullanıyorum sorularınızı sorabilirsiniz.
Şöyle bir sıkıntım oluyor hocam, şuan 20500'ün üzerine çıkamadığım için şöyle alternatiflere sahip oluyorum.

!-Bu sisteme sadece işlemci soğutucu ekleyip almak.
2-Bu sisteme sadece 1TB Samsung 970 Evo plus ekleyip almak.

Sadece New world oynuyorum ve oyun işlemci ısıtan bir oyun Ryzen 5 5600'ünde ısınmaya meyilli olduğunu duydum.

Her halükarda 2 ay sonrasında ikiside gerçekleşecek ya işlemci soğutucu alacağım ya da 1TB Samsung 970 Evo alacağım asıl sorunum bunların hangisinin önceliğim olması gerektiği hazır sistemi alırken hangisini öncelikli özelleştirerek alacağıma karar veremiyorum.

Veya hocamın dediği gibi ikisini de erteleyip B550 olarak almak da bir alternatif açıkçası.

Şöyle bir sıkıntım oluyor hocam, şuan 20500'ün üzerine çıkamadığım için şöyle alternatiflere sahip oluyorum.

!-Bu sisteme sadece işlemci soğutucu ekleyip almak.
2-Bu sisteme sadece 1TB Samsung 970 Evo plus ekleyip almak.

Sadece New world oynuyorum ve oyun işlemci ısıtan bir oyun Ryzen 5 5600'ünde ısınmaya meyilli olduğunu duydum.

Her halükarda 2 ay sonrasında ikiside gerçekleşecek ya işlemci soğutucu alacağım ya da 1TB Samsung 970 Evo alacağım asıl sorunum bunların hangisinin önceliğim olması gerektiği hazır sistemi alırken hangisini öncelikli özelleştirerek alacağıma karar veremiyorum.

Veya hocamın dediği gibi ikisini de erteleyip B550 olarak almak da bir alternatif açıkçası.
Kararın ne oldu? Bende aynen senin gibi şuan kararsız kalmış durumdayım. Ya alacağım sistemi 1 tb kingston ssd yapacağım yada ssd'ye karışmayıp soğutucu alacağım ama çok kararsızım.

Kararın ne oldu? Bende aynen senin gibi şuan kararsız kalmış durumdayım. Ya alacağım sistemi 1 tb kingston ssd yapacağım yada ssd'ye karışmayıp soğutucu alacağım ama çok kararsızım.
İlk alltığım EMIN-CITAK sistemini SSD'ye dokunmadan soğutucu ile birlikte + Ramleri 3600 MHZ yaparak Cuma günü sipariş verdim 3 gün oldu doğal olarak henüz elime ulaşmadı ama üzeceğini düşünmüyorum. SSD'yi daha sonra da alabilirsin ancak soğutucu daha kritik bir rolde olduğunu düşündüğüm için bu şekilde yaptım.

İlk alltığım EMIN-CITAK sistemini SSD'ye dokunmadan soğutucu ile birlikte + Ramleri 3600 MHZ yaparak Cuma günü sipariş verdim 3 gün oldu doğal olarak henüz elime ulaşmadı ama üzeceğini düşünmüyorum. SSD'yi daha sonra da alabilirsin ancak soğutucu daha kritik bir rolde olduğunu düşündüğüm için bu şekilde yaptım.
Anakartta M.2 ssd desteği sadece 1 tane var. Daha sonra 1 tb m.2 ssd mi alacaksın yoksa sata ssd mi alacaksın? M.2 ssd alacaksan eğer şuanki ssd boşa çıkacak. Bunu yapmak mantıklımı peki? Param hazır almayı düşünüyorum ama soğutucuya mı parayı ayırsam yoksa ssd'yi mi arttırsam bu konuda çok kararsız kaldım.

Anakartta M.2 ssd desteği sadece 1 tane var. Daha sonra 1 tb m.2 ssd mi alacaksın yoksa sata ssd mi alacaksın? M.2 ssd alacaksan eğer şuanki ssd boşa çıkacak. Bunu yapmak mantıklımı peki? Param hazır almayı düşünüyorum ama soğutucuya mı parayı ayırsam yoksa ssd'yi mi arttırsam bu konuda çok kararsız kaldım.
Sata SSD alırım muhtemelen. Bence şu açıdan bakmak lazım, oynayacağın oyunlara vesaire bağlı. Eğer büyük ve güncel oyunlar oynayacaksan işlemci soğutucu olmadan yüksek sıcaklıklara çıkacak. Her halükarda aslında soğutucu daha önemli geldi bana göre. Daha sonrasında ek 1 TB SATA SSD'de yeterli gelecektir. Bence hangisine daha yakın hissettiysen onu seç ben soğutucuyu seçtim veya biraz daha bütçe zorlayıp ikisini bir yaparak al ama indirim bitebilir.

Sata SSD alırım muhtemelen. Bence şu açıdan bakmak lazım, oynayacağın oyunlara vesaire bağlı. Eğer büyük ve güncel oyunlar oynayacaksan işlemci soğutucu olmadan yüksek sıcaklıklara çıkacak. Her halükarda aslında soğutucu daha önemli geldi bana göre. Daha sonrasında ek 1 TB SATA SSD'de yeterli gelecektir. Bence hangisine daha yakın hissettiysen onu seç ben soğutucuyu seçtim veya biraz daha bütçe zorlayıp ikisini bir yaparak al ama indirim bitebilir.
Özelleştirmedeki işlemci soğutucuları çok pahalı. Eğer soğutucu alacak olsam onu ayrı başka bir siteden alırım muhtemelen. Soğutucuya ayırabileceğim miktar maks 1000 en falza 1100 tl olur. Bu fiyatlarda memnun kullanıcı sayısı yüksek soğutucular var. Tabi 1 tb SSD seçeneğinde bulunmazsam. Monitörümde yok aslında. 60 hz monitörüm var şimdilik idare eder. 2-3 bin tl dolaylarında edebilecek bir kasam var onu kullanıyorum şuan. Onuda satıp üzerine biraz ekleyip monitör almayı planlıyordum. O yüzden bütçem kısıtlı mantıklı seçimde bulunmak istiyorum.

Geri
Yukarı