20.000 TL Sistem Önerisi

SuperMarcy

Kilopat
Merhaba, kurduğum sistemi hem örnek olması hem de düşünenlere fikir vermesi amacıyla sizlerle paylaşmak istiyorum.

Henüz sipariş aşamasında ve şöyle olsa daha iyi olurdu dediğiniz bir nokta olursa değerlendirmek isterim.

Sıvı soğutucuya acil ihtiyacım olmadığı için onu sipariş etmedim, işlemcinin kendi soğutucusu bana şu an yetecektir.
  • İşlemci - AMD Ryzen 9 3900X
  • Anakart - MSI MPG X570 GAMING Edge Wi-Fi 4400MHz(O.C) DDR4 Soket AM4 RGB M.2 HDMI PCI-e 4.0 ATX
  • Ekran Kartı - ASUS ROG STRIX GeForce RTX 2080 Super OC 8 GB GDDR6 256 Bit
  • RAM - G.Skill 32 GB (2x16 GB) Trident Z RGB 3200MHz CL16 DDR4 Dual Kit
  • PSU - Cooler Master MWE Gold 750W 80+ Gold Full Modüler 120mm Fanlı
  • SSD - Corsair 1920GB Force MP510 NVMe M.2 SSD (3480 MB Okuma / 2700 MB Yazma)
  • Monitör - MSI Optix 27" MAG272QP 165Hz 1ms 2xHDMI DP HDR WQHD Pivot
  • Kasa - Cooler Master Masterbox TD500 Mesh ARGB USB 3.2 Mid Tower Kasa

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel sistem, hayırlı olsun diyelim. SSD 2 TB fazla değil mi? 1TB SSD, 2TB harddisk ve sıvı soğutucu alabilirsin yaklaşık aynı fiyata. Stok fanı pek önerilmiyor bu işlemci için çok güçlü bir işlemci çünkü.

Dostum 20.000 TL harcayıp gerçekten AMD işlemci, MSI anakart mı kullanıcaksın? Sana tavsiyem 4.200 TL AMD işlemciye vereceğine 5000 TL i9-9900KS işlemci ve ASUS TUF Z390M-PRO anakart kullanman olucak.

Dostum 20.000 TL harcayıp gerçekten AMD işlemci, MSI anakart mı kullanıcaksın? Sana tavsiyem 4.200 TL AMD işlemciye vereceğine 5000 TL i9-9900KS işlemci ve ASUS TUF Z390M-PRO anakart kullanman olacak.

i9 9900KS tekli çekirdekte %12 ileride olabilir fakat çoklu çekirdekte yaklaşık olarak %32 geride ve bu büyük bir fark, render vs. işler için de çoklu çekirdek gerekiyor. Bu sistemle sadece oyun oynayacağını sanmıyorum.
Hem de 1500tl kadar daha ucuz.

Anakartı değiştirin onun dışında gayet güzel bir sistem. Prime X570-Pro veya X570 Gaming X modellerine bakabilirsiniz.
Ekran kartı olarak bu,
Kasa olarak bu ve
PSU olarak bunu öneririm. Cooler Master PSU'lar fan sesiyle ünlüdür, önermem.
Sıvı soğutma olarak, pompasında dijital ekran olan ve işlemci sıcaklığı, fan dönme hızlarını falan gösterebilen Gigabyte'nin sıvı soğutucusunu öneririm.

Güzel sistem, hayırlı olsun diyelim. SSD 2 TB fazla değil mi? 1TB SSD, 2TB harddisk ve sıvı soğutucu alabilirsin yaklaşık aynı fiyata. Stok fanı pek önerilmiyor bu işlemci için çok güçlü bir işlemci çünkü.
Teşekkür ederim, çok uyguna geldi, hdd alma ihtiyacı duymadım. Bütçeyi yeterince zorladım bir süre stok fanıyla idare edeceğim, ben de aksine bu işlemci için gönderilen stok fanının yeterli olduğunu duydum, olumsuz gördüğünüz yorumları paylaşabilir misiniz? Okumak isterim.
i9 9900KS tekli çekirdekte %12 ileride olabilir fakat çoklu çekirdekte yaklaşık olarak %32 geride ve bu büyük bir fark, render vs. işler için de çoklu çekirdek gerekiyor. Bu sistemle sadece oyun oynayacağını sanmıyorum.
Hem de 1500tl kadar daha ucuz.

Evet sadece oyun değil. 1500₺’den daha da fazla fark vardı işlemci de güzel bir fiyata denk geldi. İleri de yapılacak yükseltmelerde de maliyeti artırmak istemedim açıkcası intel alarak.
Dostum 20.000 TL harcayıp gerçekten AMD işlemci, MSI anakart mı kullanıcaksın? Sana tavsiyem 4.200 TL AMD işlemciye vereceğine 5000 TL i9-9900KS işlemci ve ASUS TUF Z390M-PRO anakart kullanman olucak.
Intel benim işimi görmüyor. Bu anakart neden bu kadar yerildi, kronik bir sorunu mu var?

Son düzenleme:
MSI x570 anakartlarda Unify modelinin altındaki modellerde VRM çöp. MSI bu konuda özür dilemişti. VRMleri bazı b450 modellerden daha kötü. Onun yerine Asus x570-p,plus yada pro alabilirsin.

MSI x570 anakartlarda Unify modelinin altındaki modellerde VRM çöp. MSI bu konuda özür dilemişti. VRMleri bazı b450 modellerden daha kötü. Onun yerine Asus x570-p,plus yada pro alabilirsin.

Bu kart nasıl sizce

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı