20.000 TL'ye iş bilgisayarı toplama

Hangi modelini almalıyım? Şirkette ki bilgisayarda sunucu gibi bir şey. Tek anakartta iki tane Xeon işlemci 1TB ram filan vardı. Xeon modelleri sunucular için değil mi?

Model konusunda hiçbir fikrim yok buradaki arkadaşların sana çok güçlü Xeon işlemciler önereceğinden eminim. Xeon işlemci modelleri Sunucu ve Workstation bazlıdır.

Ve lütfen Ryzen işlemcilere 20K bütçeyle yönelmeyin. O kadar bütçeye sizi tatmin edecek Xeon, Threadripper ve EPYC işlemciler bulunmaktadır.

@LahmacunluKebap
O SSD daha mantıklı evet. Onu tercih edin. Onun dışında 1080P 144Hz için 2060 Super gayet yeterli. Palit iyi sağlam markadır ancak aynı fiyat civarlarında Gigabyte'de var. Onu tercih edin bence.

Onun dışında maalesef herhangi bir X570 anakarta, veya sunucu bazlı olmayan hiçbir anakarta 128GB takamazsınız. Sınır değer 64GB ki, ben de o kadar koydum.
Ve lütfen Ryzen işlemcilere 20K bütçeyle yönelmeyin. O kadar bütçeye sizi tatmin edecek Xeon, Threadripper ve EPYC işlemciler bulunmaktadır.
Sanırım ABD'de yaşadığımızı falan sanıyorsun. 20K bütçeye 3950X'den daha iyi bir Threadripper veya herhangi bir sunucu işlemcili sistem toplamak imkansız. 3950X 16 çekirdekli ve bundan daha iyi olan 32 çekirdekli Threadripper 3970X kendi başına 17.497TL.

Sanırım ABD'de yaşadığımızı falan sanıyorsun. 20K bütçeye 3950X'den daha iyi bir Threadripper veya herhangi bir sunucu işlemcili sistem toplamak imkansız. 3950X 16 çekirdekli ve bundan daha iyi olan 32 çekirdekli Threadripper 3970X kendi başına 17.497TL.
Onu almasın o zaman? İkinci el'de kendisine uygun fiyatlı parçalar toplayarak bu işi halledebilir. Ya da Aliexpress'i tercih edebilir.
Herhangi bir sunucu işlemcili bilgisayar toplamak hiçte imkansız değil. Arkadaşlar 2 tane güçlü Xeon CPU bulur üstüne çift soketli anakart takar ve belki de Ryzen Threadripperleri geçebilecek bilgisayara sahip olur. İş, bu konu da ne kadar geniş çaplı düşündüğünüze bağlı...

Arkadaşlar merhaba. İsmini vermek istemediğim bir ajansta 4K video düzenleme işi yapıyorum. Ek gelir olsun diye evime de bir bilgisayar almayı düşündüm ama ne tür bir şey alacağıma karar veremedim. Technopat tavsiyelere baktım ama iş istasyonu bütçemin iki katı. 20 bin liranın üstüne pek çıkmak istemiyorum çünkü bu parayı amorti edip kara geçmem aylar sürecek.
Biraz araştırdığım kadarıyla sanırım Ryzen 9 3950X almam gerekiyormuş. Yanında da X570 anakart. Anakart olarak MSI X570'ler biraz sıkıntılıymış sanırım. Çok araştırma yaptım açıkçası kafam çorba oldu. Bir de RTX 2060 Super düşündüm. Oyunla çok işim olmayacak arada arkadaşlarla Warzone, CS:GO, Battlefield 5 falan giriyoruz. Videoları al teslim et şeklinde çalıştığım için fazla depolamaya ihtiyacım olmadığına karar verdim. 2TB taşınabilir SSD diskimin yanında bilgisayara da 2 TB SSD yeterli olur diye düşünüyorum. Bu SSD'nin M.2 olması şart çünkü şirkette ki bilgisayarda da M.2 vardı ve video düzenlerken zamandan ciddi tasarruf ettiriyordu. RAM olarak 128 GB olması şart. PSU olarakta çok kararsız kaldım. Kaç Watt olmalı, ne marka olmalı konuya pek hakim değilim. Kasa hiç önemli değil. Parıldayan ışıklarıyla gösterişli bir şey olmasına gerek yok. Kasa için 200-300 lira yeterli olur galiba. Aslında neyin ne olacağını az çok kararlaştırdım ama hangi marka hangi model hangi ürünü almalıyım kafam çok karıştı.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

.

MSI X570 Tomahawk serisi 128 GB bellek destekliyor. 32 X 4 şeklinde tercih edebilirsiniz. RAM frekans hızları bütçeye göre seçilebilir. Fakat 3000 MHz'den düşük olmasın. Bu anakart 2 tane M.2 yuvası destekliyor. Bütçe için 1 + 1 TB SSD'de seçebilirsiniz. Veya öncelikle 2 alıp sonradan da 2 ekleyebilirsiniz, tercih meselesi.

İşlemci tarafı biraz karışık. Ne tür programlar kullanıyorsunuz? Belki de 32 threadden ziyade tek çekirdek performansı önemlidir sizin için. O durumda da Intel i9 9900K gibi işlemci daha iyi olabilir (önerdiğim anakart AM4 soket). Fakat VMware gibi sanallaştırma programlarıyla işiniz varsa çok çekirdek her zaman daha iyidir. Ryzen 9 3900X - 3950X gibi güçlü bir işlemci seçilebilir.

Ekran kartında ihtiyacınızı belirtmişsiniz. Yüksek modellere yönelmenize hiç gerek yok. Normal bir kullanıcıya AMD önerirdim. Fakat oyuna göre sürücü ayarı çekmek gerekebiliyor. Arada kafa dağıtma amaçlı oyun oynayan birisine bunun yerine 2060S çok daha uygun olacaktır. Düşündüğünüz Palit kart gayet uygun bunun için. Zaten sistem fazlasıyla ileriye dönük durumda. İstediğiniz zaman 2K veya 4K monitöre geçip 3000 serisinden bir kart seçilebilir, problem olmaz. İşlemci canavar zaten.

PSU tarafında 600W bile yeterli olacaktır. Çünkü depolama birimleri, bellekler çok güç tüketen parçalar değil zaten. 2060S + işlemci için 600W sorun olmaz. Fakat bu bütçeye ve bu sisteme 850W 80+ sertifikalı bir güç kaynağı yakışır (Corsair RM850 80+ Gold olabilir). Sistem yükseltme ihtimali her zaman vardır çünkü.

Kasa konusunda çok bilgim olmadığı için arkadaşların tavsiyelerine bakabilirsiniz :) hava akışı önemlidir bunda da hafife kaçmayın derim. Aynı şekilde sağlam bir işlemci soğutucu da gerekiyor. TDP değerleri yüksek olduğu için PSU 1000W tercih edilebilir.

MSI X570 Tomahawk serisi 128 GB bellek destekliyor. 32 X 4 şeklinde tercih edebilirsiniz.
Bu durum bu anakarta özel değil. Tek çubuk 32GB bulursan birçok anakartta 128GB yapabilirsin zaten. Benim koyduğum dahil. Ancak çok pahalı ve Türkiye'de satışı yok. Dediklerimi okumamışsınız.
Ne tür programlar kullanıyorsunuz? Belki de 32 threadden ziyade tek çekirdek performansı önemlidir sizin için. O durumda da Intel i9 9900K gibi işlemci daha iyi olabilir
Render işlemlerinin çoğu tek çekirdek istemez, çekirdek sayısı ve thread'e bakar. O yüzden 9900K mantıksız. Tek çekirdekte biraz geçiyor zaten 3950X'i.
Düşündüğünüz Palit kart gayet uygun bunun için.
Palit zaten iyi sağlam marka ama aynı fiyat bandında anakartla aynı marka olan ve daha bilindik Gigabyte varken onu almasını önerdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı