20.000TL hobi amaçlı fotoğraf makinesi önerisi

15.499TL'ye biraz daha iyi olan Nikon D5300 var, 2000D'ye göre güçlü 250D ye göre güçsüz bir makine. Genel performansı falan hoşnut aşırı ciddi bir şeyler beklemiyorsanız arkanıza bakmadan alabilirsiniz.

Başka bir forumda o model için lens az olduğu söyleniyor.

Hocam D3300 nasıldır yanına da lens alabilirim ya da sizin dediğiniz D3500.

Son düzenleme:
Başka bir forumda o model için lens az olduğu söyleniyor.

Hocam D3300 nasıldır yanına da lens alabilirim ya da sizin dediğiniz D3500.

O model için lens az olması imkansız? D3300 ve D3500 de aynı seri model lensleri kullanmakta zaten, eğer siz D3300 vs D3500 arasında kaldıysanız tabii D3500 alın ama biraz daha fazla vererek bir üst olan D5300 almak çok daha mantıklı ikisi hatta üçü de dediğim gibi aynı lensleri kullanıyor.

O model için lens az olması imkansız? D3300 ve D3500 de aynı seri model lensleri kullanmakta zaten, eğer siz D3300 vs D3500 arasında kaldıysanız tabii D3500 alın ama biraz daha fazla vererek bir üst olan D5300 almak çok daha mantıklı ikisi hatta üçü de dediğim gibi aynı lensleri kullanıyor.

Hocam kusura bakmayın ben "sizin dediğiniz 3500" demişim siz 5300 önermiştiniz.
3300 alırsam lens alabilirim ama 5300 alırsam ileriki zamanlarda almam gerekecek sizce 5300 kit lensi başlangıç için beni idare eder mi?
Genel olarak manzara(sabah-gece) hayvanları çekeceğim.

Hocam kusura bakmayın ben "sizin dediğiniz 3500" demişim siz 5300 önermiştiniz.
3300 alırsam lens alabilirim ama 5300 alırsam ileriki zamanlarda almam gerekecek sizce 5300 kit lensi başlangıç için beni idare eder mi?
Genel olarak manzara(sabah-gece) hayvanları çekeceğim.

Benim ön kararım her zaman gövdeyi sağlam tutmakta gitmiştir şimdi şöyle bir olay var 18-55 kit lens ile bir noktaya kadar gidebilirsiniz sabah çekimleri kit lens ile ideal olabilir, hayvan çekimler için o kadar kasvetli bir lens gerekmeyebilir yani yetebilir bu sizin hayal dünyanıza çekiminize kalmış bir şey, manzara içinse uygun ama gece vakti sizi diyaframından dolayı kurtaracağını sanmıyorum ISO ve enstantene bump ederek gidersiniz gözünüze noiselu gibi gelirse kurgu sırasında denoise falan atarsınız ama bu da sonra size şey demekten geçer "ee ben bu makineyi ve lensi aldım bunları hep böyle kurgudan mı geçireceğim?" yani baktığınız zaman öyle ama eğer D3300 alırsanız evet ek olarak 50mm F1.8 gibi akşam çekimlerine daha yatkın olan lensleride yanınıza katabilirsiniz. Ben bu yüzden 2 el alın diyorum çok daha sağlam gövdeleri 6000-7000TL'lere düşük shutter ile getirme imkanınız var hele bir de zaten hobi amaçlı ve amatör olarak yapacaksınız sanırım ama güzel bir araştırma yapmanız gerek ben son 4 fotoğraf makinemi 2 el aldım gayet sağlam ve ucuza denk geldiler. Şu anki kullandığım mark 2 hariç.

Benim ön kararım her zaman gövdeyi sağlam tutmakta gitmiştir şimdi şöyle bir olay var 18-55 kit lens ile bir noktaya kadar gidebilirsiniz sabah çekimleri kit lens ile ideal olabilir, hayvan çekimler için o kadar kasvetli bir lens gerekmeyebilir yani yetebilir bu sizin hayal dünyanıza çekiminize kalmış bir şey, manzara içinse uygun ama gece vakti sizi diyaframından dolayı kurtaracağını sanmıyorum ISO ve enstantene bump ederek gidersiniz gözünüze noiselu gibi gelirse kurgu sırasında denoise falan atarsınız ama bu da sonra size şey demekten geçer "ee ben bu makineyi ve lensi aldım bunları hep böyle kurgudan mı geçireceğim?" yani? Baktığınız zaman öyle ama eğer D3300 alırsanız evet ek olarak 50mm F1.8 gibi akşam çekimlerine daha yatkın olan lensleride yanınıza katabilirsiniz. Ben bu yüzden 2 el alın diyorum çok daha sağlam gövdeleri 6000-7000TL'lere düşük shutter ile getirme imkanınız var hele bir de zaten hobi amaçlı ve amatör olarak yapacaksınız sanırım ama güzel bir araştırma yapmanız gerek ben son 4 fotoğraf makinemi 2 el aldım gayet sağlam ve ucuza denk geldiler. Şu anki kullandığım mark 2 hariç.

2 el neye dikkat etmem lazım gidip deneme şansım olmaz yani internet üzerinden 2 el almam lazım ondan dolayı nelere bakıcağımı bilmiyorum.

2 el neye dikkat etmem lazım gidip deneme şansım olmaz yani internet üzerinden 2 el almam lazım ondan dolayı nelere bakıcağımı bilmiyorum.

Çok basit, Sahibinden GET ile alacağınız makineye ve satıcıya bir bakın ilk nasıl bir makineyi kaç paraya bırakıyor ve sorunu sıkıntısı var mı illa açıklamaya vesaire yazar yazmayıp sağlam makineyi ucuza bırakıyorsa biraz kıllanabilirsiniz olaydan. Ondan sonra diyelim makineyi buldunuz örnek bir 5D mark 2 olsun öncelikle cihazın kozmetiğine bakın fotoğraflarından iyice bir inceleyin hırpalanma kasada çizik sonra kasada boya atmaları bu boya atması dediğimiz olay makine çok bir yere sürtünce veya düşürünce oluyor siyah renk beyaz oluyor metal kasa rengini alıyor onlara dikkat edin sonra ekrana bakın çizik kırık var mı diye ardından üst LCD panel varsa onlara bakın ek olarak düğmeleri vesairede fotoğraflardan kontrol ediniz olmadı oradaki şahıs numarası sahibinden üzerinden illa yazar arayın arkadaşı aktif ve iyi bir çekilmiş video ya da fotoğraflar isteyin eğer makinede flash var ise flaşınıda açtırın sarılık var mı diye baktırın çünkü sarı olan flash çok kullanılmış demek, en son konuya gelirsekte makinenin perdesini yani shutterini öğrenin kaç kere çekim yapılmış onu öğrenin bu mesela 1000 - 5000 10.000 olabilir 20.000, 35.000 belki daha az, belki 100.000 benim size tavsiyem 15.000-20.000 çekimi pek geçmeyin ortalama bir amatör DSLR makine 100.000 çekim ömrüne sahip olmaktadır ama tabii kullanımınıza bağlı bir şey bu az kullanırsınız fazla yük etmezseniz belki 100.000 çekimi bile geçer şansa yani belli olan bir şey değil önce de bozulabilir sonra da sıfır makineler için bile geçerli bu olay ek olarak sensörde çizik ve toz var mı ve hiç temizlendi mi diye sorun çizik varsa uzaklaşın makinede almayın hiç. Toz varsa da temizleyebileceğinden emin birini bulup temizletin veya satıcı size yollamadan önce bu işlemi yapsın yoksa rahatsız edebilir eğer yapabilirseniz kendiniz yapın.

Geri
Yukarı