10000 TL'ye hobi amaçlı fotoğraf makinesi önerisi

groussenqedi

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Tercihen 8.000 TL, taş çatlasın 10.000 TL fiyat bandında hobi amaçlı fotoğraf makinesi (body, lens vs. komple) arıyorum. Doğa fotoğraflarından manzaraya, gezilere çıktığım vakit ailemi çektiğim fotoğraflara kadar; geniş bir kullanım alanında fena işler çıkarmayacak bir makine tercihim. Bir de telefonumdan yaptığım çekimlerden fark ettiğim bir şey var: geniş açıyı pek sık kullanmıyorum. Bu çerçevelerde önerilerde bulunursanız mutlu olurum.

Ayrıyeten birkaç sorum daha var:
1) Burada ve diğer birkaç forumda gördüğüm kadarıyla, bu fiyat bandında body ve lens ayrı ayrı alınıp lense daha büyük bir yatırım yapılması öneriliyor. Bu konu hakkında görüşleriniz nelerdir?
2) İş lens kısmına geldiğinde 24-105 mm lensler, isteklerim göz önünde bulundurulduğunda, oldukça makul geldi. Ancak bu konuda araştırma yaptığımda karşıma çıkan bir durum aklıma takıldı: 24-105 mm ve 18-135 mm lensler 24-70 mm lenslere kıyasla daha uygun fiyatlı. Bunun nedeni nedir? Zoom aralığı arttıkça lenslerin kalitesi mi düşüyor?
3) Eski bir body (piyasa sürülme bakımından eski ancak temiz kullanılmış, shutter sayısı düşük) satın almanın dezavantajları var mıdır? Varsa nelerdir?

İkinci el satın almaya daha sıcak bakıyorum. Zirâ bu şekilde totalde elimdeki ekipman sıfıra göre çok daha kaliteli olabilir sanırım.

Bu kıstaslarda önerilerde bulunur ve sorularımı cevaplarsanız oldukça mutlu olurum. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Son düzenleme:
Hocam neredeyse üreticilerin hepsi zaten lens yuvalarını değiştirdi gibi bişey senin bütçede ki eski cihazlara bakarsak.
Makine konusunda beklentim fotoğraf olduğuna göre ona uygun biseyler önerebilirim 18-55mm genelde kit olarak gelir zaten birde 70-300mm tarzı bir lens ile ikisini beraber kullanabilirsin doğa fotoğrafçılığı anlamında ben 105mm yeterli olacağını düşünmüyorum örneğin kuş falan çekmeye kalksan korkup kaçar en azında 300mm ile 3-5 metre ilerilerden çok güzel kareler elde ediyorsun.
Nikon D3500 öneririm sadece bu fiyat bandında.
Lens mevzusuna gelirsek Kit lens ile alabilirsin sonrasında imkanın olunca bir tane de Tele lens al onu da deneyimlersin kit lensler de güzel işler çıkarabiliyor portre, manzara işlerinde falan varsa 18-105mm de alabilirsin Nikon'un yanında bulabilirsen.
İlk fotoğrafçılığa D3200 ile başlamıştım kit lensi birde yanına tamron 70-300mm tamron lens almıştım bu arada tavsiye etmem aşırı hantal bir netlemesi var manuel kullanıyordum onu sigma marka olanına bakabilirsin düşünüyorsan uygun muadil ürünlerde.

Şunu baştan söyleyim bazı yerlerde gün geçtikçe makine yetersiz gelmeye başlayabilir giriş seviyesi bişey çünkü sen öğrendikçe ihtiyaçlarında ona göre belirginleşecek mesela ISO performansı yetersiz gelmeye başlayabilir, ekranın hareket etmemesi yer yer dezavantaj olabilir, daha fazla kısayol atayacağın tuşlara ihtiyacın olanilir. APS-C sensör kapalı ortamlarda tatmin etmemeye başlayabilir full Frame sensörlere göre, shutter hızı çok hareketli çekimlerde yetersiz gelmeye başlayabilir yani anı donduramaz güzel kareler elde edemezsin can sıkabilir gibi gibi bu zehri almaya hazırsan başlamanı öneririm de çok pahalı bir hobi fotoğrafçılık :/

Son düzenleme:
Hocam neredeyse üreticilerin hepsi zaten lens yuvalarını değiştirdi gibi bir şey senin bütçede ki eski cihazlara bakarsak.
Makine konusunda beklentim fotoğraf olduğuna göre ona uygun bir şeyler önerebilirim 18-55mm genelde kit olarak gelir zaten bir de 70-300mm tarzı bir lens ile ikisini beraber kullanabilirsin doğa fotoğrafçılığı anlamında ben 105mm yeterli olacağını düşünmüyorum örneğin kuş falan çekmeye kalksan korkup kaçar en azında 300mm ile 3-5 metre ilerilerden çok güzel kareler elde ediyorsun.
Nikon D3500 öneririm sadece bu fiyat bandında.
Lens mevzusuna gelirsek Kit lens ile alabilirsin sonrasında imkanın olunca bir tane de Tele lens al onu da deneyimlersin kit lensler de güzel işler çıkarabiliyor portre, manzara işlerinde falan varsa 18-105mm de alabilirsin Nikon'un yanında bulabilirsen.
İlk fotoğrafçılığa D3200 ile başlamıştım kit lensi bir de yanına tamron 70-300mm tamron lens almıştım bu arada tavsiye etmem aşırı hantal bir netlemesi var manuel kullanıyordum onu sigma marka olanına bakabilirsin düşünüyorsan uygun muadil ürünlerde.

Şunu baştan söyleyim bazı yerlerde gün geçtikçe makine yetersiz gelmeye başlayabilir giriş seviyesi bir şey çünkü sen öğrendikçe ihtiyaçlarında ona göre belirginleşecek mesela ISO performansı yetersiz gelmeye başlayabilir, ekranın hareket etmemesi yer yer dezavantaj olabilir, daha fazla kısayol atayacağın tuşlara ihtiyacın olanilir. APS-C sensör kapalı ortamlarda tatmin etmemeye başlayabilir Full Frame sensörlere göre, shutter hızı çok hareketli çekimlerde yetersiz gelmeye başlayabilir yani anı donduramaz güzel kareler elde edemezsin can sıkabilir gibi gibi bu zehri almaya hazırsan başlamanı öneririm de çok pahalı bir hobi fotoğrafçılık :/

Hocam selam, geçmiş günlerde verdiğiniz bu cevap için çok teşekkürler. Bana oldukça yardımcı oldunuz, bir fikir edinmiş oldum.

İkinci el, 4 bin küsur shutterda bir D3300 aldım; şu an 18-55 AF-S kit lensi ile kullanıyorum. Dediğiniz gibi düşük ışık performansı nispeten düşük fakat, bu zaten beklentilerim dahilinde olan bir şey olduğu için herhangi bir hayal kırıklığına uğramadım ki zaten bu durum bir miktar edit işiyle önemli ölçüde çözülebiliyor anladığım kadarıyla. O işe de el atacağım.

Şu an aklımdaki soru ise tele lens hakkında, Nikkor 55-200mm VR lensleri ile Tamron'un SP 70-300mm Di VC USD lensi arasında kaldım. Hâlihazırda crop sensör makine kullandığım için oranlar 1,6 ile çarpılıyor, bu nedenle iki Zoom aralığının da yeterli olacağını düşünüyorum ancak Tamron'un sunduğu aralık kesinlikle daha çekici.

Hocam selam, geçmiş günlerde verdiğiniz bu cevap için çok teşekkürler. Bana oldukça yardımcı oldunuz, bir fikir edinmiş oldum.

İkinci el, 4 bin küsur shutterda bir D3300 aldım; şu an 18-55 AF-S kit lensi ile kullanıyorum. Dediğiniz gibi düşük ışık performansı nispeten düşük fakat, bu zaten beklentilerim dahilinde olan bir şey olduğu için herhangi bir hayal kırıklığına uğramadım ki zaten bu durum bir miktar edit işiyle önemli ölçüde çözülebiliyor anladığım kadarıyla. O işe de el atacağım.

Şu an aklımdaki soru ise tele lens hakkında, Nikkor 55-200mm VR lensleri ile Tamron'un SP 70-300mm Di VC USD lensi arasında kaldım. Hâlihazırda crop sensör makine kullandığım için oranlar 1,6 ile çarpılıyor, bu nedenle iki Zoom aralığının da yeterli olacağını düşünüyorum ancak Tamron'un sunduğu aralık kesinlikle daha çekici.

Tamron lensi alma gerçekten lens de biraz kusurlar var.
1-Otomatik netlemesi çok kötü, doğru düzgün odaklanmıyor birde çok değişik bir sesi var çalışırken vırrrr benzer sesi var hem hantal hem rahatsız edici.
2- Lens elemanlarının kalitesiz olduğundan ışık dalgalarının üst üste binmesinden dolayı çektiğin şeylerin kenarlarında falan böyle morumsu hatlar oluşabiliyor.

Geri
Yukarı