20-25 bin TL bütçeye oyun için laptop önerisi

Bütçe
20-25K TL
Arkadaşım kendisine laptop bakmakta, oyun için kullanacak. Bütçesi 20k TL ama 25k TL'ye kadar çıkabilirmiş. GPU RTX serisinden olursa iyi olur beklentisine göre. Şimdiden teşekkürler.

Bu ve bu alınabilir:

Doğruya doğru, Tulpar T7 daha kaliteli bir kasaya sahip ama Victus’un kaliteside kötü değil. Ben olsam Victus alırdım.

Victus’ların eski kasaları kötüydü. Yeni kasalarında sorun yok.

Bütçeye göre değişir ama Monster ve Excalibur öneririm hocam.

Konuyu kirletmeyin 🙂

Bütçe 25 bin TL. Onlar bu fiyat bandında diye almasın mı? Fiyatına göre iyi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
3050, 3060'a göre az ısınıyor fakat ciddi bir fark yok. İşlemci zaten ısı noktasında sorun oluşturabilir ki, oluşturmamış.

@Liutenant Ek olarak sizin önerdiğiniz cihazdan daha iyi.
internals-7.jpg

Bu sizin önerdiğiniz.

Bu da Victus:
Victus_16_1.JPG

Sadece burdan bile soğutmasını beğenmediğiniz Victus'un önerdiğiniz cihazdan daha iyi soğutması olduğu görülebilir.
Attığınız cihaz Victus 15, önerilen ile aynı değil.

Detaylı inceleyecek olursak, Lenovo'nun fan bıçakları çok çok daha ince, Victus'un batarya yüzey alanı geniş bu yüzden bilgisayarın alt kısmı özellikle WASD kısmı daha çok sıcak hissettirecek, Lenovo'da arkadan soğuk hava çekip yanlardan sıcak havayı atacak, HP'de böyle bir durum söz konusu değil. Ayrıca videodaki GPU RTX 3050. Ha bir de burda sıcaklıklarda önemli olan GPU değil CPU değerleridir, zaten GPU çok ısınmayacaktır.

Öyle YouTube veya NotebookCheck kaynaklarına bakarak olmuyor bu işler. Dediğim gibi yoldan geçen herhangi bir insan da bir kasaya bütün iyi bileşenleri koyabilir. Önemli olan arkasındaki soğutma Ar-Ge'sini sağlamak ve kaliteli malzeme kullanmak.

Attığınız cihaz Victus 15, önerilen ile aynı değil.

Evet, Victus 16 daha iyi.

Detaylı inceleyecek olursak, Lenovo'nun fan bıçakları çok çok daha ince, Victus'un batarya yüzey alanı geniş bu yüzden bilgisayarın alt kısmı özellikle WASD kısmı daha çok sıcak hissettirecek, Lenovo'da arkadan soğuk hava çekip yanlardan sıcak havayı atacak, HP'de böyle bir durum söz konusu değil.

Lenovo arkadan hava çekmiyor. Victus ise çektiği havayı Lenovo'nun aksine sadece yanlardan değil, 2 arka ızgarayla da atıyor. Pil de WASD tuşlarının altında değil.

Ayrıca videodaki GPU RTX 3050. Ha bir de burada sıcaklıklarda önemli olan GPU değil CPU değerleridir, zaten GPU çok ısınmayacaktır.

Aynı şeyi söylemiştim zaten.

Öyle YouTube veya NotebookCheck kaynaklarına bakarak olmuyor bu işler. Dediğim gibi yoldan geçen herhangi bir insan da bir kasaya bütün iyi bileşenleri koyabilir. Önemli olan arkasındaki soğutma Ar-Ge'sini sağlamak ve kaliteli malzeme kullanmak.

Ideapad Gaming 3'tan daha iyi. Ortada bu. Derseniz o kötü, ben de derim Victus kötü.

O zaman da sorarım, neden önerdiniz Ideapad diye.

Evet, Victus 16 daha iyi.

Lenovo arkadan hava çekmiyor. Victus ise çektiği havayı lenobonun aksine sadece yanlardan değil, 2 arka ızgarayla da atıyor. Pil de WASD tuşlarının altında değil.

Aynı şeyi söylemiştim zaten.

Ideapad Gaming 3'tan daha iyi. Ortada bu. Derseniz o kötü, ben de derim Victus kötü.

O zaman da sorarım, neden önerdiniz Ideapad diye.
Sırf daha fazla siyah plaka yerleştirilmiş diye soğutmasının daha mı iyi olduğunu zannediyorsunuz? İkisinde de 2 tane bakır ısı borusu var, wireless kartının üstüne siyah plaka koysanız ne olacak? RAMlerde koruma kapağı bile yok.
Idepad'de fanlar daha büyük ve dediğim gibi bıçakları daha ince olduğu için düşük devirde daha çabuk soğutur.

Hiçbir şey hakkında fikriniz yok, insanları yanlış yönlendirmeyin. Para kolay kazanılmıyor.
F5 çek bence, blokladım çünkü :D

Victus'un arkada 2 adet çıkışı var, Lenovo'nun yanlarda 2 adet. Ekstra olarak bunun 12500H 3060 versiyonlarında yandada ekstra bir çıkış olması lazım, Victus'un alttaki hava kanalları Ideapad'in 2 katı hani Ideapad kullanmasam düzgün bir şeyi savunuyor diye düşüneceğim ama yok yani. Victus'un altını yükselttiğinde Ideapad'dan bile daha iyi soğutabilir, tabii sadece hava kanallarına göre soğutmayı yorumluyorsan. Ekstra olarak ısı boruları aynı sayıda onu kanıt olarak göstermek saçma olmuş :D fp modellerde genelden bir şeyden kısıldığı barizdir, Victus'ta kısılan şey panel kalitesi. İpg kadar iyi paneli yok, bu bütçede Victus'u tercih ederdim.

Victus'un arkada 2 adet çıkışı var, Lenovo'nun yanlarda 2 adet. Ekstra olarak bunun 12500H 3060 versiyonlarında yandada ekstra bir çıkış olması lazım, Victus'un alttaki hava kanalları Ideapad'in 2 katı hani Ideapad kullanmasam düzgün bir şeyi savunuyor diye düşüneceğim ama yok yani. Victus'un altını yükselttiğinde Ideapad'dan bile daha iyi soğutabilir, tabii sadece hava kanallarına göre soğutmayı yorumluyorsan. Ekstra olarak ısı boruları aynı sayıda onu kanıt olarak göstermek saçma olmuş :D fp modellerde genelden bir şeyden kısıldığı barizdir, Victus'ta kısılan şey panel kalitesi. İpg kadar iyi paneli yok, bu bütçede Victus'u tercih ederdim.
Alttaki hava kanallarını da sayıyorsak Lenovo'da 6 çıkış var o zaman. Bu nasıl bir saçma argüman? O zaman herkes laptopunu yanlardan takozun üstüne koysun yüksekte oynasın maksat alttan hava alsın :D
Alttan hava çekmez, sadece fanların sıcaklığını dağıtmaya yarar. Serin hava her zaman arkadan çekilir fakat Victus'da sadece arkada olduğu için sıcak havayı arkadan veriyor ve havayı mecbur alttan çekiyor. Bu da demek oluyor ki laptopu masanın üzerinde veya kucağınızda kullandığınızda içeriye yeteri kadar serin hava çekemeyecek.

Kendim kullanıyor olmasaydım düzgün bir şeyi savunuyor diye düşüneceğim :D

Öyle yok Dizüstü Cerrahı yok bilmem ne gibi badge alıp forumda 15K yanıt kasmayla bilgi sahibi olunsaydı kimsenin Bilişim sektöründe okumasına veya bu işte kafa yormasına gerek kalmazdı.

Belki kim bilir kaç tane insan sizin gibi forum "müdavimi" yüzünden yanlış cihaz, ekipman vs. tercih etti.

Alttaki hava kanallarını da sayıyorsak Lenovo'da 6 çıkış var o zaman. Bu nasıl bir saçma argüman? O zaman herkes laptopunu yanlardan takozun üstüne koysun yüksekte oynasın maksat alttan hava alsın :D
Alttan hava çekmez, sadece fanların sıcaklığını dağıtmaya yarar. Serin hava her zaman arkadan çekilir fakat Victus'da sadece arkada olduğu için sıcak havayı arkadan veriyor ve havayı mecbur alttan çekiyor. Bu da demek oluyor ki laptopu masanın üzerinde veya kucağınızda kullandığınızda içeriye yeteri kadar serin hava çekemeyecek.

Kendim kullanıyor olmasaydım düzgün bir şeyi savunuyor diye düşüneceğim :D

Öyle yok Dizüstü Cerrahı yok bilmem ne gibi Badgeler alıp forumda 15K yanıt kasmayla bilgi sahibi olunsaydı kimsenin Bilişim sektöründe okumasına veya bu işte kafa yormasına gerek kalmazdı.

Diğer kısımların denk olduğunu söyledikten sonra da ekledim ki, eğer Victus'un altı yukseltilirse idepaddan daha iyi bile soğutabilir. Kendine göre çekiyorsun her şeyi, hava çekiyor mu demişim orada veya burada aldığım badgeyle veyahut mesaj sayısıyla hava mı kasıyorum? Kendini düşürme.

Diğer kısımların denk olduğunu söyledikten sonra da ekledim ki, eğer Victus'un altı yukseltilirse idepaddan daha iyi bile soğutabilir. Kendine göre çekiyorsun her şeyi, hava çekiyor mu demişim orada veya burada aldığım badgeyle veyahut mesaj sayısıyla hava mı kasıyorum? Kendini düşürme.
Benim kendimi düşürdüğüm yok veya sana hava atıyorsun da demedim, demek ki sen kendi içinde böyle yorumluyorsun olayları.
24K verdiğim laptopu da yükseltip kullanacaksam veya oyun oynarken bileğimi koyduğum yerler alev atacaksa(yazın sıcakta kullanımı söylemiyorum bile) ben niye o cihaza para vereyim? Sırf DDR5 diye mi :D
Ayrıca söylediğin gibi panel kalitesi tartışmaya bile değmez. F/P demişsiniz bir de, 24K bütçede neyin F/P'si ? sanki 10-15K'lık cihaz alıyorsunuz.

Kendine göre çekme her şeyi, benim bahsettiğim şey daha iyi soğutma. Ideapad'i veya herhangi bir cihazı ben de yükselterek kullansam zaten normalden daha da iyi soğur :D

Ayrıca kullandım vesaire diyorsunuz da kullandığınız tam cihaz modeli nedir? Benim önerdiğim modeli mi kullanıyorsunuz? Kullanımdan kastınız nedir, günlük işler ve oyun oynamak mı? Ayda kaç kere fan temizliğini yapıyorsunuz? GPU'da voltaj değerleriniz ne? Hibernating var mı yok mu?
Daha işin bu kısımlarına girmeden yok Ideapad kullanıyorum da soğutması o kadar iyi değil de diyemezsiniz.

Benim kendimi düşürdüğüm yok veya sana hava atıyorsun da demedim, demek ki sen kendi içinde böyle yorumluyorsun olayları.
24K verdiğim laptopu da yükseltip kullanacaksam veya oyun oynarken bileğimi koyduğum yerler alev atacaksa(yazın sıcakta kullanımı söylemiyorum bile) ben niye o cihaza para vereyim? Sırf DDR5 diye mi :D
Ayrıca söylediğin gibi panel kalitesi tartışmaya bile değmez. F/P demişsiniz bir de, 24K bütçede neyin F/P'si? Sanki 10-15K'lık cihaz alıyorsunuz.

Kendine göre çekme her şeyi, benim bahsettiğim şey daha iyi soğutma. Ideapad'i veya herhangi bir cihazı ben de yükselterek kullansam zaten normalden daha da iyi soğur :D

Ayrıca kullandım vesaire diyorsunuz da kullandığınız tam cihaz modeli nedir? Benim önerdiğim modeli mi kullanıyorsunuz? Kullanımdan kastınız nedir, günlük işler ve oyun oynamak mı? Ayda kaç kere fan temizliğini yapıyorsunuz? GPU'da voltaj değerleriniz ne? Hibernating var mı yok mu?
Daha işin bu kısımlarına girmeden yok Ideapad kullanıyorum da soğutması o kadar iyi değil de diyemezsiniz.

Bunlardan bahseden kişinin laptop bilgisinin düzgün olacağını umuyordum ama dediği seye bak :D cihazlar alttan havayı atamadığında bayağı sıcaklıkları yükseliyor, victusa ya da ipgye bağlı bir durum değil bu, ki ipgyi bile yükselttiğimde 6 7 derece düşüş görüyordu. Senin gibi abartıp takoz falanda koymuyorum ha, masada kullanırken silgi gibi ufak bir şeyle yatarkende yatay kullanıyorum :D kendime göre çektiğim yok, Victus'un altını kaldırırsan ipgden daha iyi bile soguyabilir demişim, eee? Fanboy demeye dilim varmıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı