20 bin TL laptop önerisi

Bütçe
20000

UmutTom

Hectopat
Arkadaşlar merhaba,
Genel olarak gündelik kullanım ve oyun amaçlı bir laptop almayı düşünüyorum. Mühendislik öğrencisiyim ve Excel vb. programları kullanmaktayım. Hem oyun oynatacak hem de kullanımda sorun yaratmayacak bir laptop arıyorum. 2-3 ay öncesinde bu fiyatlara 3060 serisi ekran kartlı laptoplar alınıyordu evet ama şu anki bütçem 20 bini pek aşacak düzeyde değil. Birkaç laptop buldum, aralarındaki farklar fiyat farkına değer mi?
Son olarak da 3050 ve 3050 Ti arasındaki farklar nelerdir?
Ryzen 5 5600H ve Ryzen7 5800H farkları nelerdir?
Laptoplar aşağıdaki linklerdedir.
Siz olsaydınız hangisini alırdınız?

Dostum selam,
Bu VRAM ne oluyor pek anlamıyorum da.
Ayrıyeten şunu sormak istiyorum ben genelde arada Valorant gibi çok sistem gerektirmeyen oyunlara giriyorum o yüzden 3050-3050 Ti da işimi görmez mi sence?

Dostum selam,
Ayrıyeten şunu sormak istiyorum ben genelde arada Valorant gibi çok sistem gerektirmeyen oyunlara giriyorum o yüzden 3050-3050 Ti da işimi görmez mi sence?
İleride yüksek seviye hikayeli bir oyun oynarken grafik ayarları yaparken sorun yaşayacaksınız çünkü 4 GB VRAM yüksek ve orta bütçeli oyunlara yetmiyor bile VRAM yetersizliğinden dolayı ayarları düşürmek gerekiyor ki o kadar para verdim neden performansı verebilecek kapasitedeyken neden düşüreyim ki?
Hem 3060 ile performans farkı hemde 2 GB daha fazla VRAM sizi oyunlarda az da olsa problem yapmayacak.

İleride yüksek seviye hikayeli bir oyun oynarken grafik ayarları yaparken sorun yaşayacaksınız çünkü 4 GB VRAM yüksek ve orta bütçeli oyunlara yetmiyor bile VRAM yetersizliğinden dolayı ayarları düşürmek gerekiyor ki o kadar para verdim neden performansı verebilecek kapasitedeyken neden düşüreyim ki?
Hem 3060 ile performans farkı hem de 2 GB daha fazla VRAM sizi oyunlarda az da olsa problem yapmayacak.

3050 ile 3060 arasında şu an da 3700 TL fark var. Pek fazla oyun oynamayan birisi olarak düşünürsen de yine de o farkı vermeye değecek midir?

Dostum selam,

Hocam VRAM'in ne olduğunu detaylıca internetten araştırabilirsiniz ama bir somut örnek vereyim. RDR2 Ultra ayarlarda 4 GB'dan fazla VRAM yiyor, oyunun 2018 yılında çıktığını unutmamak lazım. Fakat siz ben AAA oyunları Ultra ayarlarda oynamayım zaten çok yeni oyun oynamıyorum derseniz burada seçeceğiniz laptop ekran kartının 3050 mi 3050 Ti mi olduğundan çok Max-P mi Max-Q mü önemli oluyor. Kısaca, Max-Q için az enerji kullanan tam performans çalışmayan, Max-P tam performans çalışan çok watt kullanan diye özetleyebiliriz.

Tabii ki de değecektir ileride bir oyun oynamak istediğiniz vakit sizin için çok faydası olacaktır.

Teşekkür ederim düşünceleriniz için. Peki 3060'a bütçemin yetmediği senaryoyu düşünür isek attığım laptoplar üzerinden veyahut sizin önereceğiniz bir model var mıdır?

Hocam VRAM'in ne olduğunu detaylıca internetten araştırabilirsiniz ama bir somut örnek vereyim. RDR2 Ultra ayarlarda 4 GB'dan fazla VRAM yiyor, oyunun 2018 yılında çıktığını unutmamak lazım. Fakat siz ben AAA oyunları Ultra ayarlarda oynamayım zaten çok yeni oyun oynamıyorum derseniz burada seçeceğiniz laptop ekran kartının 3050 mi 3050 Ti mi olduğundan çok Max-P mi Max-Q mü önemli oluyor. Kısaca, Max-Q için az enerji kullanan tam performans çalışmayan, Max-P tam performans çalışan çok watt kullanan diye özetleyebiliriz.

Teşekkürler yorumunuz için. Peki Max-Q veya Max-P olduğunu tam olarak nerede görebilirim detaylı açıklamalarda bulunmuyor sanırım.

Teşekkür ederim düşünceleriniz için. Peki 3060'a bütçemin yetmediği senaryoyu düşünür isek attığım laptoplar üzerinden veyahut sizin önereceğiniz bir model var mıdır?
Bütçe aralığı söylerseniz ona göre listeleme yapabilirim.

Teşekkürler yorumunuz için. Peki Max-Q veya Max-P olduğunu tam olarak nerede görebilirim detaylı açıklamalarda bulunmuyor sanırım.
Victus modeller 75W ve Max-Q cihazlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı