20 Yaş Diş Çekiminizi Aksatmayın

20 yaş dişindeki cerrahi operasyon sonrasında çok acı ağrı oluyor mu? Kaç günde toparlanıyor ve neler oluyor açıklar mısın biraz?
Operasyon sırasında lokal anestezi uygulandığı için basınç hissi hariç ağrı veya acı hissetmezsiniz. Ameliyattan sonra dokunun ne kadar zedelendiğine(osteotomi yapıldı mı, diş gömülü mü, cerrah dokuya ne kadar nazik davrandı? bağlı olarak ödem oluşur. Hekiminiz ödeminizi azaltmak için size büyük ihtimalle bir iğne verecektir. İlk 2 gün aralıklarla soğuk kompres yaparak ödem oluşumunu daha da azaltabilirsiniz. 2 günden fazla soğuk tutmanız önerilmez, iyileşme sürecini yavaşlatır.
Ancak tahmini bir sayı vermem gerekirse 1 hafta sonra neredeyse normal yaşantınıza dönersiniz. Dikkat etmeniz gereken başka şeyler de var, hekiminiz size açıklayacaktır. Geçmiş olsun.

2 tane tamamen gömülü, kemik içinde tamamen yatay 20'lik çektirdim. 1 ay arayla 2 adet 40 dk civarında operasyonla çekildiler, ağzımın içine diş testeresi sokularak parça parça çekilmek zorunda kaldılar, 5-6 dikiş atıldı iki seferde de.

İlk 2 gün korkunç ağrıyor, yanağınız davul gibi oluyor, dokunamıyorsunuz, ağzınızı açamıyorsunuz. Günde 3 tane ağrı kesiciyle anca durabildim. 2 gün sadece kaşık kaşık çorba içebildim zar zor. Pipet kullanmak sakıncalı çünkü ağız içinde basınçlı akım oluşturup yara yerinin iyileşmesini bozabiliyor.

2-7. günler arası ağrı giderek hafifliyor, 7. günde dikişler alınıyor ve rahatlıyorsunuz. 10-12 güne kadar hafif bir sızlama ve şişlik olabiliyor duruma göre.

Yaşadığım en kötü tecrübelerden birisiydi. Özellikle ikinci operasyon öncesi çok kötüydüm. Başıma gelecekleri biliyordum çünkü. Ama şu anda çektirdiğime çok memnunum. Benim dişlerim bir öndeki dişin köküne temas ediyordu, ve bu temas yüzünden öndeki diş kökten çürüyecekti. Çok daha kötü sonuçları olabilirdi.

@Gordon Freeman 1 hafta olmak üzere. Rahatsız edici bir şişlik dışında pek bir şey kalmadı gibi. Bilmiyorum normal bir süreç mi ama ağrısız ve hissedilir bir şişlik var şu anda sadece.
Evet, oldukça normal. Dediğim gibi birçok faktöre göre ameliyat sonrası ağrı, şişlik miktarınız değişiyor. Kalan şişliğiniz de zamanla azalacaktır. Geçmiş olsun tekrardan.
2 tane tamamen gömülü, kemik içinde tamamen yatay 20'lik çektirdim. 1 ay arayla 2 adet 40 dk civarında operasyonla çekildiler, ağzımın içine diş testeresi sokularak parça parça çekilmek zorunda kaldılar, 5-6 dikiş atıldı iki seferde de.
Benim de alt çenemdeki 20'lik dişlerimden 1 tanesini alındı. Osteotomi yapıldı, iyileşme sürecim biraz zor oldu. Diğer yirmilik dişim n. alveolaris inferior ile temas ediyor. Diğer diş çürümesin diye çektirmem gerekiyor. Yaza doğru çektirmeyi planlıyorum. Şu an için pek mümkünatı yok.

Yaklaşık 7-8 sene önce 20 yaş dişlerimle tanışmıştım. Doktorum çekelim demişti ama ben çekmesek ne olur gibisinden bir yaklaşımda bulunmuştum. O zaman bana verilen cevap ise çürüyene kadar bekleyebilirsin istersen olmuştu. Gel gelelim o diş günümüzde hala sağlamdı ama yanındaki dişi çürütmüştü. O zamanki ertelemem sonucunda iki diş birden kaybetmiş oldum. Şimdi bir de implant ile uğraşmam gerekiyor. 20 yaş dişiniz çekilir hale geldiği zaman, doktorunuz da sıkıntı çıkarır diyorsa hiç beklemeden çektirin gitsin.
21 yaşında, sağ üst 20'lik dişim çıkmıştı. Ben de şöyle bir şey vardı: Kist sonucu bir dişimi çektirmek zorunda kalmıştım. 20'lik diş çıktığı vakit o boşluk neredeyse kapandı diyebilirim. Benim böyle bir artım vardı. Tabii dediğiniz çok doğru. 20'lik diş, yanındaki dişe bayağı zarar veriyor. Bir de 20' lik dişim ayağım alçıda iken çıktı 🙃

Yaklaşık 7-8 sene önce 20 yaş dişlerimle tanışmıştım. Doktorum çekelim demişti ama ben çekmesek ne olur gibisinden bir yaklaşımda bulunmuştum. O zaman bana verilen cevap ise çürüyene kadar bekleyebilirsin istersen olmuştu. Gel gelelim o diş günümüzde hala sağlamdı ama yanındaki dişi çürütmüştü. O zamanki ertelemem sonucunda iki diş birden kaybetmiş oldum. Şimdi bir de implant ile uğraşmam gerekiyor. 20 yaş dişiniz çekilir hale geldiği zaman, doktorunuz da sıkıntı çıkarır diyorsa hiç beklemeden çektirin gitsin.

Aynısını korkaklık yapıp bende ihmal etmiştim sonucunada dişçide vardık şimdi ise onun yüzünden 2 tane dişimi yarın yaptırmaya gideceğiz siz siz olun dişlerinizi ihmal etmeyin.

Aynısını korkaklık yapıp bende ihmal etmiştim sonucunada dişçide vardık şimdi ise onun yüzünden 2 tane dişimi yarın yaptırmaya gideceğiz siz siz olun dişlerinizi ihmal etmeyin.
Bir de, kist oluşuyormuş. Çünkü yanındaki dişe baskı yaptığı için. Evet, genç yaşta dişten olmak kötü bir durum. 23 yaşında olmama rağmen bir tane çıktı sadece.

Geri
Yukarı