20 yıllık sisteme Windows ve Linux dışında kurulabilecek işletim sistemleri nedir?

Windows tarafında desteği kesilmemiş istersen LTSC sürümü önerebilirim. Kendisi Linux dağıtımlarına kaynak tüketiminde rakip. Yapısı da yeni ve 6 ay içinde yeni sürümü çıkacak. 2029'a kadar güncelleme desteği var. Sadece güvenlik güncelleştirmelerini alıyor ve "Telemetri" gibi servisler yok. Kernel Windows 10'un çoğu uygulamasından arındırılmış bir halde. Ayrıca Enterprise gibi işletmeler içi yapılmış stabil bir sürüm yapılı.

Linux tarafında önerim kesinlikle Linux Mint XFCE. Kendisinin büyük bir topluluğu var ve yeni başlayanlar için birebir. Kendisi aynı LTSC'de bahsettiğim gibi az kaynak tüketen nadir işletim sistemlerinden. Uygulama desteği Ubuntu ve Debian tabanlı olduğu için diğer Linux dağıtımlarından daha fazla. Ayrıca kendine ait bir mağazası bulunuyor ki bu gayet iyi bir özellik. Sürücüleri ve güncellemeleri aynı Windows gibi Update aracılığıyla yükleyebiliyorsun, ayrıca Nvidia ekran kartları için (Radeon'u bilemiyorum) ayrı bir güncelleştirme aracı var. Windows'ta bunu direkt Update'den yapıyor burada ayrı bir araç seçilmiş. Bence ikiside gayet güzel.

Unix tabanlı dersen sana Oracle Solaris'i önerebilirim. Gayet güzel. Güvenlik konusunda minik bir Firewall barındırıyor. Java uygulamalarına uyumlu. Çoğu Oracle programı bu sisteme uyumlu. Fakat diğer uygulamaları bilemiyorum. Birde 2018'de sonlandırılmış bir proje. Uygulama desteği az olan bir sistem olmasa Linux gibi kullanabilirdik aslında.

Alternatif olarak BSD var ki, o tarafta da FreeBSD'yi önerebilirim. Çoğu Linux masaüstü ortamına uyumlu ki, size yabancılık çektirmeyecektir. Uygulama uyumluluğu Native olarak sağlanabiliyor internetten videoları var. Ama her uygulama olmuyor diye biliyorum. Yine de çoğu açık kaynak geliştiricisi BSD tabanlı sistemlerle de azda olsa ilgileniyor. Burada da çok sıkıntı çekeceğinizi düşünmem.

Son olarak Windows 8.1 ve diğer Linux dağıtımları kalıyor. Bana kalırsa Windows tarafından LTSC en iyisi. Linux tarafından da Mint. Fakat başka Linux dağıtımları da sizi mahçup bırakmayacaktır, merak etmeyin :).

Evet çok fazla işletim sistemi var bu konuda ve hepsini deneyeceğim başka sistem önerilerinizi yazabilirsiniz konuyu kapatmayın.

Hayır kahvaltımı yemem gerekiyor.

antiX Linux güzel olacaktır eğer Linux isterseniz. BSD isterseniz de FreeBSD veya OpenBSD kurabilirsiniz, OpenBSD'de kurulum esnasında X Server'ın da kullanılıp kullanılmayacağını soruyor, eğer X Server'lı kurulum yaparsanız FVWM ile geliyor ve çok nostaljik bir görüntüye sahip.

i3 gibi, JWM gibi pencere yöneticileri de kurabilirsiniz FVWM yerine, hem daha verimli de olabilir. Ki, varsayılan konfigürasyonla bile 70 MB falan RAM tüketiyor boşta.

OpenBSD kurulumu, FreeBSD'ye kıyasla daha kolay geldi, ama yine de bazı zor gelebilecek kısımlar bulunmakta. Örneğin konfigürasyonu manual yapmanız gerekli eğer modifiye edecekseniz.

X server nedir?
Bu sisteme maximum hangi Android sürümü kurulabilir çünkü hem OpenBSD hem Android hem de JWM kullanacağım.

@DarkWiThCeM Bende Linux'tan yanayım fakat Linux'u eledi. Kurulumunu internetten araştıra araştıra yaparsın. "FreeBSD" deneyeceksen.

FreeBSD'de güzel seçenek ama bence GhostBSD daha hafif. FreeBSD gereksiz servislerinden arındırılmış bir BSD. Ek olarak da o da Xfce ve kurulumu kolay :D.

UNIX sistemlerde kullanılan görüntü sunucusu. Bunun üzerine kurulur masaüstü ortamları veya pencere yöneticileri, sizin (veya bağlandığınız başka bilgisayarın) fare işaretçi kontrollerinizi, klavye girdinizi, GUI uygulamaları ile birleştiren sunucudur.

1608972074812.png

Yeni konular

Geri
Yukarı