20 yıllık sisteme Windows ve Linux dışında kurulabilecek işletim sistemleri nedir?

FreeBSD'de güzel seçenek ama bence ghostbsd daha hafif. FreeBSD gereksiz servislerinden arındırılmış bir BSD. Ek olarak da o da Xfce ve kurulumu kolay

Yani en hafifi BSD'de Ghostbsd sanırım.

Yani en hafifi BSD'de ghostbsd sanırım.
Bsd içerisinde en hafifi OpenBSD. Fakat bazı özellikler kısıtlı.
GhostBSD ve FreeBSD denemiş olarak GhostBSD daha güzel ve hafif.

Hafiflik çok da fark etmiyor ama. En azından GhostBSD'de ne yapacağını biliyorsun ve kolay kurulumu var.

Peki sadece bu kadar mı?
Konu kapanabilir.

Kapanmasın bu konu çünkü hala tam çözüm yok.

Nasıl yapabilirim?
Arch Linux (ya da başka bir dağıtım) kurun. Ardından Xorg ve çok hafif bir pencere yöneticisi kurun. XDM ya da i3wm olabilir. Masaüstü yöneticisine ya da gereksiz başka programları kurmaya kesinlikle gerek yok. İsteğiniz emulatorleri ve oyunların ROM´larını kurun. MAME pek çok farklı cihazı destekliyor. Başka emulatorleri de kurabilirsiniz. Eğer birden fazla emulator kuracaksanız RetroArch da kurmanızı tavsiye ederim. Son olarak kurduğunuz emulatoru (ya da birden çoksa RetroArch´ı) başlangıç programı olarak ayarlayın. Bu sayede bilgisayarı açtığınızda sanki konsol açılıyormuş gibi direkt karşınıza oynayacağınız oyunların listesi çıkar.

Arch Linux (ya da başka bir dağıtım) kurun. Ardından xorg ve çok hafif bir pencere yöneticisi kurun. XDM ya da I3WM olabilir. Masaüstü yöneticisine ya da gereksiz başka programları kurmaya kesinlikle gerek yok. İsteğiniz emulatorleri ve oyunların ROM´larını kurun. Mame pek çok farklı cihazı destekliyor. Başka emulatorleri de kurabilirsiniz. Eğer birden fazla emulator kuracaksanız retroarch da kurmanızı tavsiye ederim. Son olarak kurduğunuz emulatoru (ya da birden çoksa retroarch´ı) başlangıç programı olarak ayarlayın. Bu sayede bilgisayarı açtığınızda sanki konsol açılıyormuş gibi direkt karşınıza oynayacağınız oyunların listesi çıkar.

Xorg u Linux'a mı kuruyoruz?
Xorg ve XDM yi nereye kuracağız?
Bir de JWM ile olur mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı