200.000 TL ile hangi işi yapmak mantıklı?

umuts19

Centipat
Daha fazla  
Merhaba bütçem bu ve kendi işimle ilgilenmek istiyorum, aklımda bir Cafe açma düşüncesi geldi ama zor olduğunu biliyorum. Başka her türlü düşünceye açığım bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
200.000 ' e nasıl cafe çmayı planlıyorsun hocam. Sadece kaba işlerin bile o kadar tutar şuanda. Geleyim düşüncene. Her yer cafe dolu zaten. Açıp batanlar devrediyor. Eğer ticari zekan ve işletme gücüne gğveniyorsan onlardan alabilirsin :D

Kafe işi birçok kişinin hayali sayılır, ama göründüğü gibi basit değil. Dükkan kiraları tavan yapmış durumda, maliyetleriniz yüksek, rakip işletme çok fazla. Tabii bunlar nerede ne tarz bir işletme açacağınıza bağlı değişir. Ayrıca işlek bir yerde açmayı düşünürseniz 200.000TL bütçe az bir miktar. Birçok kişi bu hevesle kafe açarak batıyor/devrediyor.

Ama illa ki bu tarz bir yiyecek/içecek işi yapmak istiyorsanız Esnafların/çalışanların fazla olduğu bir bölgede ev yemekleri ya da börekçi tarzında bir işletme de düşünülebilir bence.

Kafe veya benzeri her ne iş olursa olsun, ilk 6 ay cepten yemeyi veya ancak giderleri karşılamayı göze almalısınız. Bu durumda tecrübe, network gibi konularda iyi değilseniz bu bütçe ile bu işleri girmek riskli olabilir. Bugünlerde çift grup espresso makineleri bile 40-45k civarına satılıyor. Eskiden pasifica gibi firmalar, uzun vadeli anlaşmalarda makine kiralıyorlardı ama hala devam edip etmediğini bilemiyorum. Yani 200k bütçe ile biraz zorlayıcı gibi. Personel maaşı, dükkan kirası ve diğer giderleri olmayan, Online işlere yönelebilirsiniz. Basit mantıkla, bir ürün satışına başlarsınız, giderleriniz, işler ilerlerse depo kirası ve yasal işlemler + ürün ücreti olarak sınırlı kalabilir bir süre. Paranın bir kısmını tanıtım için ayırmanız gerekir tabii.

Kafe veya benzeri her ne iş olursa olsun, ilk 6 ay cepten yemeyi veya ancak giderleri karşılamayı göze almalısınız. Bu durumda tecrübe, network gibi konularda iyi değilseniz bu bütçe ile bu işleri girmek riskli olabilir. Bugünlerde çift grup espresso makineleri bile 40-45k civarına satılıyor. Eskiden pasifica gibi firmalar, uzun vadeli anlaşmalarda makine kiralıyorlardı ama hala devam edip etmediğini bilemiyorum. Yani 200k bütçe ile biraz zorlayıcı gibi. Personel maaşı, dükkan kirası ve diğer giderleri olmayan, Online işlere yönelebilirsiniz. Basit mantıkla, bir ürün satışına başlarsınız, giderleriniz, işler ilerlerse depo kirası ve yasal işlemler + ürün ücreti olarak sınırlı kalabilir bir süre. Paranın bir kısmını tanıtım için ayırmanız gerekir tabii.
200 bin işe 3.nesil kahve imkansız hocam. Dediğiniz gibi masa sandalye takımı bile ne olmuş, dekorasyon, makineler, kira... + olarak iyi barista lazım. En mantıklı iş kahvaltı salonu menemenci açmak.

Geri
Yukarı