200-300 TL grafik tablet önerisi

NRVS

Megapat
Makaleler
9
Yer
C-137
Selam, 200-300 TL civarında (fiyat konusunda limitim yok, yukarı çıkabilir fiyat) amatör grafik tableti arıyorum. İlk kez bir grafik tableti alacağım ve nelere dikkat etmem gerektiğini bilmiyorum. Tableti çizim için kullanacağım.

One by Wacom kullanıyorum. Tavsiye ederim.

Marka olarak XP-Pen, Wacom veya Huion dışına çıkmayın. Tercihim Wacom olur benim.

Grafik tablette önemli olan temel iki özellik var. Biri pressure level yani basınç seviyesi, diğeri sample rate yani örnekleme hızı. İlki fırca kullanımında kalemi bastırırken fırça izinin kalınlaşıp incelmesine izin veriyor. İkincisi ise kursörün takip edilme hızı. Eğer çok düşük olursa hızlı el hareketlerinde kesikli çizgiler oluşma ihtimali var. Güncel tabletlerde bu sorunlar aşılmış durumda.

Diğer konular ise kablosuz olması ve çizim alanının büyüklüğü. Kablosuz olması kullanım rahatlığı sağlıyor. Çok şart değil, olursa iyi olur. Çok büyük tabletleri ben kullanamıyorum. Alan büyüdükçe dirsek hareketi artıyor. Ben çok hakim olamıyorum o kadar büyük tablette.

Bu fiyatına göre iyi bir tablet.

Aliexpressden 1 sene önce almıştım. 262 TL felan vergisiyle maksimum 300 olur, şuan baktım. Gaemon s620 alın ortalama birkaç haftaya geliyor zaten. Buradan alırsanız daha pahalıya geliyor.

Bir de şunu ekleyeyim. Tabletin çizim alanı monitörden küçük olduğu için elinizi çok az da kımıldatsanız ekranda çok hareket ediyor kursör. Bunu engellemek için tableti ekranın sadece bir kısmında çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Sadece merkezde tabletin çizim alanı kadar bir yerde olması iyi olur. Bu sayede tablet üzerinde elinizin hareketi kadar ekrandaki kursör hareket eder. Bu da çizimde büyük rahatlık sağlıyor.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    141,8 KB · Görüntüleme: 30

Geri
Yukarı