200 binle girilen bir üniversiteden sonra iş bulunabilir mi?

Yine reel sektör hakkında hiçbir fikri olmayan arkadaşlar yorum yapmaya başlamış. Hangi yeni mezun yurtdışı geçerliliği olduğu için direkt iş bulabilmiş de arkadaş bulabilecek ?

Eğer gerçekten okuluna ve stajına önem verirsen, belirli bir geleceği olan bir mühendislik okuyorsan ve hocalar ile aranı iyi tutarsan mezun olduğunda kısa sürede iş bulursun belki ilk 1-2 sene düşük maaş ile çalışırsın ama sonrasında gayet iyi yerlere gelirsin. 2022 mezunuyum şu an işe giren arkadaşlarım yöneticilik pozisyonlarına terfi etmeye başladılar bile kimisi Mercedes kimisi Valeo kimisi Bosch ve sayısız iyi firmada çalışıyorlar. ve bende çok ortalama bir okulun ortalama altı bir mühendisliğinden mezunum.
Bizim arkadaş 4 yıllık bölümü 3 yılda bitirip yurtdışındaki bağlantıları ile girmişti. Yani evet mümkün.

Benim şu an tüm TYT-AYT konuları hakkında az çok fikrim var bazısını çok iyi bazısını çok az biliyorum hiç denilecek kadar az çalışıyorum birkaç gündür kendimi toparlamaya derse vermeye çalışıyorum ki yapacağım gibi de duruyor anlayacağınız az çok temelim var kalan sürede eksiklerimi toparlamaya çalışmayı düşünüyorum. Sizce 50-100k yapmam mumkun müdür?

Bizim arkadaş 4 yıllık bölümü 3 yılda bitirip yurtdışındaki bağlantıları ile girmişti. Yani evet mümkün.
Yani okul ile değil bağlantıları sayesinde gitti. Benim arkadaşımda direkt üniversite okumadan lise diplomasını alıp San Diegoya gitti o zaman üniversite okumayan herkes yurt dışına gidebilir demektir bu. Neyse arkadaşın başlığını kirletmeye gerek yok.

Makine muhendisliği istiyorum normalde hedefim Eskişehir osmangazi veya İzmir dokuz eylül fakat bu kafayla devam edersem cok zor.

Hocam daha sınava girmeden beyaz bayrağı çekmişsiniz. Biraz daha motive girmeniz lazım. Ama bölüm hakkında yorum yapacak olursam Celal Bayar makine mühendisliği oldukça iyidir. Bir akrabam oradan mezun şu an bir şirkette uzaktan dolar karşılığı çalışıyor. Üniversite derslerinin üstüne kendin de gelişirsen çok iyi yerlere gelirsin. Ama şu da bir gerçek, şu an da piyasada makine mühendisine olan ihtiyaç gittikçe azalıyor ve çok sayıda makineci var. Durum günümüzde böyleyse 4-5 sene sonrasını düşünmek içler acısı olur. Ama “ilgim var, yaparım” diyorsanız okuyun. Sevdiğiniz işi yaparsanız her zaman iyi yerlere gelirsiniz.

Hocam o mantıkla zengin kişiler de çocuklarına yurt dışında işletme okutuyorlar. Nasıl gitti dersek de “bağlantıları” ile gitti deriz. İyi üniversitenin en büyük avantajı da kendi bağlantılarını oluşturmandır.

Hocam daha sınava girmeden beyaz bayrağı çekmişsiniz. Biraz daha motive girmeniz lazım. Ama bölüm hakkında yorum yapacak olursam Celal Bayar makine mühendisliği oldukça iyidir. Bir akrabam oradan mezun şu an bir şirkette uzaktan dolar karşılığı çalışıyor. Üniversite derslerinin üstüne kendin de gelişirsen çok iyi yerlere gelirsin. Ama şu da bir gerçek, şu an da piyasada makine mühendisine olan ihtiyaç gittikçe azalıyor ve çok sayıda makineci var. Durum günümüzde böyleyse 4-5 sene sonrasını düşünmek içler acısı olur. Ama “ilgim var, yaparım” diyorsanız okuyun. Sevdiğiniz işi yaparsanız her zaman iyi yerlere gelirsiniz.

Hocam o mantıkla zengin kişiler de çocuklarına yurt dışında işletme okutuyorlar. Nasıl gitti dersek de “bağlantıları” ile gitti deriz. İyi üniversitenin en büyük avantajı da kendi bağlantılarını oluşturmandır.
Anlatmak istediğim buydu aslında kusura bakmayın. Üniversitenin düzenlediği etkinlikler sayesinde etkinliğe gelen yabancılar ile işe girebildiğini belirtmek istemiştim. Sonuçta etkinlikte karşı tarafı etkilediği için staja alınabildi. Tekrardan kusura bakmayın.

Anlatmak istediğim buydu aslında kusura bakmayın. Üniversitenin düzenlediği etkinlikler sayesinde etkinliğe gelen yabancılar ile işe girebildiğini belirtmek istemiştim. Sonuçta etkinlikte karşı tarafı etkilediği için staja alınabildi. Tekrardan kusura bakmayın.

Anladım hocam sıkıntı yok, niye olsun 😁. Önemli olan aktif olman zaten, yoksa kimse seni işe almaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı