200 Dolar Altına çevrilmeli mi?

Dolar da bir sıçrama yaşayacak. Fakat Türk Lirası değersizleşecek. Yani pek bir şey olmayacak. Fazla Türk Liranız olacak. Ama değeri azalacak. Yani pek bir şey fark etmeyecek. Ama altın global anlamda bir yükselme yaşayacak. Bu yüzden altına çevirmeniz daha mantıklı.

Uzun vadede altın üzmez, pandemi sebebiyle dövize ve TL'ye oranla daha garanti. Ben Mart ayında köşedeki paramı Bitcoin'e atmıştım 30.000 seviyelerindeyken o günden bugüne ikiye katladı kendisini. Önerirdim ama sonra düşer falan riske girmene gerek yok. 🤣

Köşede tuttuğum TL haricinde 200 dolar bir para var. Çok büyük bir meblağ değil fakat dolar geriliyor ve altın da yükseliyor. Hafta içi tüm parayı altına çevirmek mantıklı olur mu?
Altın uzun vadede etkili olur.
Genelde altın alış satış arası farkı 2 ay civarı bekletirsen kapanır ve 3 5 kara geçebilirsin.
Eger ki o parayı kullanmayacağım ve uzun süre duracak(en az 6 ay) dersen cevirebilirsin. 6 ayda kara geçersin.
O halde bu paraya yarım altın mı alınır? Tam olarak altın çeşitlerinde denkliği nedir?
Ceyrek yarım tam alış satış arası farklar tama dogru ilerlediginde daha da azalıyor.
Yarım alabilirsen al.
Olmadı bir kac tane çeyrek alabilirsin.

Tamam, o halde parayı bekletiyorum.
Bu hususlarsa biz de tam olarak bilgi sahibi degiliz sadece ara ara takip ediyoruz.
Şunu yapmanizi tavsiye ederim: doların son 1 yıl icindeki aylık ve 2 aylık süreçler içindeki degisimine bakın.
Son 1 yıl icinde her ay içinde artış var mı? Yok mu? Bunlar ile degerlendirebilirsiniz.
Elbette kesin tutmaz ama bir ihtimal faydası olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı