200 TL altı 120 GB SSD önerisi

Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. 200 TL altı 120 GB SSD alıp Windows'u bu SSD'ye kurmaya karar verdim. Sadece 1 TB HDD ile kullanmaktaydım bir süre fakat SSD hızını deneyimlemeye karar verdim. Bazı sorularım var.

1-Anketteki hangi SSD'yi almalıyım? Benim kafam GIGABYTE olana yatkın çünkü en sağlamı o deniliyor. En az şikayet olayı falan filan.
2-SSD'yi alıp takınca HDD'yi biçimlemeden SSD'ye Windows kurmam münkün müdür? Mümkünse nasıl yapabilirim?
3-120 GB SSD'yi sadece Windows ve belirli programlar (Microsoft Edge, Discord vb.) kuracağım. 120 GB yeterli midir?
4-Eğer HDD biçimlendirmem şart olsaydı bazı dosyalarımı nasıl yedekleyebilirim? USB ile yapamam çünkü USB ile Windows yükleyeceğim. Google drive düşünüyorum.
5-Amazon sitesinde Papara geçerli midir? Amazon prime seçeneğini seçmeli miyim? Patriot en ucuz orada çünkü.

Neden Patriot almalıyım veya neden Gigabyte, Apacer almalıyım? Apacer pek kafama yatmadı galiba çünkü TDW oranı mı ne düşükmüş. SSD'min sağlam ve sorunsuz olmasını isterim. Patriot son haftalardır sanki şikayeti artmış diye duydum.

Bir de Windows 10 Pro 64 bit linkini bırakırsanız sevinirim.

R3 1200 AF
RX 570
1x8 GB RAM 3000 MHz
1 TB HDD
450W PSU

1-Anketteki hangi SSD'yi almalıyım? Benim kafam GIGABYTE olana yatkın çünkü en sağlamı o deniliyor. En az şikayet olayı falan filan.
Patriot Burst veya Apacer, ben Patriot tercih ederim.
2-SSD'yi alıp takınca HDD'yi biçimlendirmeden SSD'ye Windows kurmam münkün müdür? Mümkünse nasıl yapabilirim?
Mümkün, kurulum ekranında HDD'yi biçimlendirmeden Windows'un kurulacağı diski SSD olarak seçmen yeterli. Format işine girmeden SSD'ye harf atayıp GPT olarak biçimlendirmeyi unutma. Sonradan ihtiyacın olan dosyaları SSD'ye atıp tekrar HDD'yi biçimlendirebilirsin.
3-120 GB SSD'yi sadece Windows ve belirli programlar (Microsoft Edge, Discord vb.) kuracağım. 120 GB yeterli midir?
Yeterli sayılır.
5-Amazon sitesinde Papara geçerli midir? Amazon prime seçeneğini seçmeli miyim? Patriot en ucuz orada çünkü.
Geçerli.

Mümkün, kurulum ekranında HDD'yi biçimlendirmeden Windows'un kurulacağı diski SSD olarak seçmen yeterli. Format işine girmeden SSD'ye harf atayıp GPT olarak biçimlendirmeyi unutma.
GPT olarak atama olayını anlamadım. İlk SSD'yi takıp HDD üzerinden Windows'u çalıştırıp SSD'yi mi GPT formatında biçimlendireceğim?
Bunu almayacağım kesinlikle. Şikayet görüyorum.

Merhaba arkadaşlar. 200 TL altı 120 GB SSD alıp Windows'u bu SSD'ye kurmaya karar verdim. Sadece 1 TB HDD ile kullanmaktaydım bir süre fakat SSD hızını deneyimlemeye karar verdim. Bazı sorularım var.

2-SSD'yi alıp takınca HDD'yi biçimlemeden SSD'ye Windows kurmam münkün müdür? Mümkünse nasıl yapabilirim?
4-Eğer HDD biçimlendirmem şart olsaydı bazı dosyalarımı nasıl yedekleyebilirim? USB ile yapamam çünkü USB ile Windows yükleyeceğim. Google drive düşünüyorum.

Neden Patriot almalıyım veya neden Gigabyte, Apacer almalıyım? Apacer pek kafama yatmadı galiba çünkü TDW oranı mı ne düşükmüş. SSD'min sağlam ve sorunsuz olmasını isterim. Patriot son haftalardır sanki şikayeti artmış diye duydum.

Bir de Windows 10 Pro 64 bit linkini bırakırsanız sevinirim.

R3 1200 AF
RX 570
1x8 GB RAM 3000 MHz
1 TB HDD
450W PSU
Patriot Burst hakkında şu konuya bakmanızı tavsiye ederim: Son zamanlarda Patriot Burst SSD ile sorun yaşayanlar
Konuda da söylendiği gibi 2-3 kişi soru yaşadı diye genelleme yapmaya gerek yok, her ssd de olan şeyler bunlar.

1-Anket göremedim. Gigabyte ve Patriot SSD'ler iyidir. İkisi de alınabilir fakat ben olsam Gigabyte tercih ederdim.
2-HDD'yi biçimlendirmenize gerek yok. USB'den boot edip SSD'ye Windows kurduktan sonra HDD'de bulunan Windows'u kaldırmak için şu videoya bakın:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
3-120 GB oldukça yeterlidir bu programlar için. Ben tek başına 120'lik SSD kullanıyorum, her türlü program ve 1-2 oyun var, üstelik 40 GB boş.
4-Dediğiniz yöntemi uygulayabilirsiniz. Bulut alanda veriler saklanabilir. En kötü yeni bir Flash bellek alırsınız.
5-Amazon Prime üyeliğiniz veya deneme sürümünü kullanıyorsanız seçeneği işaretleyin. Ayrıca Papara Amazon sitesinde geçerli.

İstediğin link:

Key linkiyse:

Ben de aslında bunu düşünüyordum fakat DRAM-less yani önbellek bulundurmayan bir SSD'ymiş kendileri. Patriot'da 32 MB bulunuyor diye görmüştüm.
1-Anket göremedim. Gigabyte ve Patriot SSD'ler iyidir. İkisi de alınabilir.
2-HDD'yi biçimlendirmenize gerek yok. USB'den boot edip SSD'ye windows kurduktan sonra HDD'de bulunan Windows'u kaldırmak için şu videoya bakın:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
3-120 GB oldukça yeterlidir bu programlar için.
4-Dediğiniz yöntemi uygulayabilirsiniz.
5-Amazon Prime üyeliğiniz veya deneme sürümünü kullanıyorsanız alabilirsiniz. Papara Amazon sitesinde geçerli.
Anketi kaldırdı sayın moderatörler. Teşekkürler.

GPT olarak atama olayını anlamadım. İlk SSD'yi takıp HDD üzerinden Windows'u çalıştırıp SSD'yi mi GPT formatında biçimlendireceğim?
Aynen öyle. Harf atamazsan format diskini seçeceğin ekranda SSD'yi göremeyebilirsin.
Patriot Burst hakkında şu konuya bakmanızı tavsiye ederim: Son zamanlarda Patriot Burst SSD ile sorun yaşayanlar
Herhangi bir problem yok SSD'de. Bununla alakalı açtığım konular var.

Geri
Yukarı