2000-3000 TL'ye 700-800W, F/P PSU önerisi

Bütçe
2000 - 3000

gokdelen

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
*İşlemci : Amd Ryzen 7 5800x3D
*Anakart : Asus Tuf Gaming X570-Plus AM4 DDR4 4400(OC) Mhz ATX
*Bellek : Patriot Memory Viper Steel DDR4 (2x8GB) 4400 MHz
*Ekrankartı : Asus Tuf Gaming RTX 3070 (OC)
*Ssd : James Donkey JD1000PRO 512GB
*Kasa : GamePower Horizon 4 fan (120mm)
*PSU : GamePower 750W 80+ Bronz
*Sıvı Soğutma : Aerocool Pulse L240 RGB
RAM
Patriot Memory Viper Steel DDR4 (2 8GB) 4400 MHz CL 19
İşlemci
Amd Ryzen 7 5800x3D
Arkadaşlar bulunduğum bölgede düzensiz elektrik var. Elektrik kesintileri için 2200KWA line ınteractive güç kaynağı kullanıyorum ama yine de kullanmış olduğum PSU güvenmiyorum.
750 - 800W arası F/P uzun ömürlü, kullanabileceğim gerekli korumaları sağlayan.
Ve sorun yaşatmayacak bir güç kaynağı almak istiyorum. Biraz araştırdım çok anlamıyorum PSU meselesinden. O yüzden size sormaya karar verdim. Bütçem 2000 - 3000 arası.
Donanımlarım.

İşlemci: AMD Ryzen 7 5800x3D.
*Anakart: ASUS TUF Gaming X570-Plus AM4 DDR4 4400(OC) MHz ATX.
*Bellek: Patriot Memory Viper Steel DDR4 (2 8 GB) 4400 MHz CL 19.
*Ekran kartı: ASUS TUF Gaming RTX 3070 (OC)
*Ssd: James Donkey JD1000PRO 512 GB.
*Kasa: Gamepower Horizon 4 fan (120mm)
*Psu: Gamepower 750W 80+ bronz.
*Sıvı soğutma: Aerocool Pulse L240 RGB.

NZXT sağ olsun sitesinde yazmaktan aciz olduğu için kendimiz çıkaralım. Supervisor modeline gidip detaylıca bakmamız gerekiyor:

IN1S429I-DCG model IC bulunuyor üzerinde. Sağladığı üç ana koruma var: OVP, UCP, OCP. Peki bitti mi? Hayır bitmedi. Daha da detaya inmemiz lazım:

Normal şartlarda IC'nin sağlamadığı korumalar için PCB'nin üzerine ayrı bir çip yapılır. Bu çipteki kalan korumalar da PSU'nun diğer korumaları olmak zorunda bu model için. Sağlamasını yapabilmemiz için elimizdeki veriler:

NZXT C serisi ile XPG Pylon aynı üreticinin tam olarak aynı platformunu kullanıyor. Ufak bir iki değişiklik harici kopyala yapıştır unitler bunlar. XPG Pylon'un sitesine girip baktığımızda diğer OPP, SCP gibi korumaları sağladığını da görüyoruz.

Sonuç: gerekli tüm korumaları istisnasız bir şekilde üzerinde mevcut.

Bu yazdıklarım C650 için. C750 için hayli hayli mevcut yani anlaşılacağı üzere.

@Oreki Hocam yazmıştı.

Ben de buraya sormuştum ve bir çok kişinin demesi üzerine bu c750 bronze aldım.

Dostum baktım biraz ama bu PSU ile ilgili pek bilgi bulamadım hangi kondansatör kullanıyor, malzeme kalitesi nasıl? Kaçtane çıkış sunabiliyor? Voltaj verileri neler gibi.
Kutusu ve malzeme kalitesi gayet güzel bu arada, kablolar düz siyah kötü bir görüntü yok. Ağır ve oturaklı bir yapısı var.

Diğer verilere buradan bakabilirsin.

NZXT sağ olsun sitesinde yazmaktan aciz olduğu için kendimiz çıkaralım. Supervisor modeline gidip detaylıca bakmamız gerekiyor:

IN1S429I-DCG model ıc bulunuyor üzerinde. Sağladığı üç ana koruma var: Ovp, ucp, ocp. Peki bitti mi? Hayır bitmedi. Daha da detaya inmemiz lazım:

Normal şartlarda ıc'nin sağlamadığı korumalar için PCB'nin üzerine ayrı bir çip yapılır. Bu çipteki kalan korumalar da PSU'nun diğer korumaları olmak zorunda bu model için. Sağlamasını yapabilmemiz için elimizdeki veriler:

NZXT C serisi ile XPG Pylon aynı üreticinin tam olarak aynı platformunu kullanıyor. Ufak bir iki değişiklik harici kopyala yapıştır unitler bunlar. XPG Pylon'un sitesine girip baktığımızda diğer opp, SCP gibi korumaları sağladığını da görüyoruz.

Sonuç: Gerekli tüm korumaları istisnasız bir şekilde üzerinde mevcut.

Bu yazdıklarım C650 için. C750 için hayli hayli mevcut yani anlaşılacağı üzere.

@Oreki hocam yazmıştı.

Ben de buraya sormuştum ve birçok kişinin demesi üzerine bu C750 Bronze aldım.

Kutusu ve malzeme kalitesi gayet güzel bu arada, kablolar düz siyah kötü bir görüntü yok. Ağır ve oturaklı bir yapısı var.

Diğer verilere buradan bakabilirsin.

Ben de şimdi C750 Gold bakayım dedim 7500 TL C850 Gold 4400TL bir tezatlık var.

Cidden detaylı istiyorsanız bahsedebilirim.

Kaliteli malzeme kullanılsın sonuçta her gün PSU içini açıp bakım yapmıyoruz. Doğru voltajları verdiğinden emin olmak istiyorum bir de anakartım ve ekran kartım gibi donanımlara yeterli çıkışları verdiğinden emin olmak istiyorum. Donanımlarıma bakarak 750W yeterli olduğunu düşünüyorum. Sizin bilginiz bu konuda benden fazla o yüzden detaylı anlatırsanız zaman ayırırsanız sevinirim. Çok teşekkür ederim.

Sizin bilginiz bu konuda benden fazla o yüzden detaylı anlatırsanız zaman ayırırsanız sevinirim. Çok teşekkür ederim.

Rica ederim. Başlayalım madem. Özellikle kapasitörleri sorduğunuz için oradan başlayacağım. Anlamanız adına da basitleştiriyorum olayı:

İlk olarak bulk-cap, (biz ona ana kapasitör diyelim) birinci sınıf Nippon-Chemicon. 85C veya 105C diye çalışma sıcaklığı tolerasyonu vardır modellerin. Bu modelin 105C ve kapasitesi de sınıfına göre iyi. Ana kapasitör önemli, elektrikler gittiği zaman içimiz kan ağlamasın diye ana kapasitörü olabildiğince kaliteli, yüksek sıcaklığa tolerasyonlu ve kapasitesini yüksek seçeriz. Bu model için de gayet iyi.

1692800586751.png

Kendisi bu oluyor. Bu fotoğrafta gördüğünüz C650'nin içinden, onda Nippon-Chemicon kullanılıyor yine birinci sınıf.

Filtre kapasitörleri de Elite, 105C tolerasyonlu yine. Bu kapasitörler daima birinci sınıf seçilmezler çünkü cidden masraflılardır. İkinci sınıf kapasitörler de gayet kalitelilerdir. Teapo ve Elite bekleriz çoğu zaman zaten, rahatlıkla güvenilebilecek kendilerini kanıtlamış modellerdir.

1692800786502.png

Kendileri de bunları oluyor.

Son olarak iki tane de polimer kapasitörümüz var DC kartının üzerinde. Elite veya APAQ tam emin değilim, bu ikiliden bir tanesi.

1692801315622.png

Bu şekilde kısacası. Kapasitörler ne kadar kaliteliyse o kadar uzun bir PSU ömrü sunuyor bizlere.

Bu fotoğraftakiler C650 modelinin içinden. C750 için hali ile aynı veya bir tık daha iyi kapasitörleri bekleyebiliriz.

Rica ederim. Başlayalım madem. Özellikle kapasitörleri sorduğunuz için oradan başlayacağım. Anlamanız adına da basitleştiriyorum olayı:

İlk olarak bulk-cap, (biz ona ana kapasitör diyelim) birinci sınıf nippon-chemicon. 85C veya 105C diye çalışma sıcaklığı tolerasyonu vardır modellerin. Bu modelin 105C ve kapasitesi de sınıfına göre iyi. Ana kapasitör önemli, elektrikler gittiği zaman içimiz kan ağlamasın diye ana kapasitörü olabildiğince kaliteli, yüksek sıcaklığa tolerasyonlu ve kapasitesini yüksek seçeriz. Bu model için de gayet iyi.

Eki Görüntüle 1914215

Kendisi bu oluyor. Bu fotoğrafta gördüğünüz C650'nin içinden, onda nippon-chemicon kullanılıyor yine birinci sınıf.

Filtre kapasitörleri de Elite, 105C tolerasyonlu yine. Bu kapasitörler daima birinci sınıf seçilmezler çünkü cidden masraflılardır. İkinci sınıf kapasitörler de gayet kalitelilerdir. Teapo ve Elite bekleriz çoğu zaman zaten, rahatlıkla güvenilebilecek kendilerini kanıtlamış modellerdir.

Eki Görüntüle 1914219

Son olarak iki tane de polimer kapasitörümüz var DC kartının üzerinde. Elite veya apaq tam emin değilim, bu ikiliden bir tanesi.

Eki Görüntüle 1914231

Bu şekilde kısacası. Kapasitörler ne kadar kaliteliyse o kadar uzun bir PSU ömrü sunuyor bizlere.

Bu fotoğraftakiler C650 modelinin içinden. C750 için hali ile aynı veya bir tık daha iyi kapasitörleri bekleyebiliriz.

Detaylı bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Zaten doğru bilgiye hep bu forumdan ulaştım. Son olarak kasa donanımlara bakarak bronz 750W yeterli olur mu yoksa Gold veya 850W mı önerirsiniz?

Detaylı bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Zaten doğru bilgiye hep bu forumdan ulaştım. Son olarak kasa donanımlara bakarak bronz 750W yeterli olur mu yoksa Gold veya 850W mı önerirsiniz?

İlk olarak bulk-cap, (biz ona ana kapasitör diyelim) birinci sınıf nippon-chemicon. 85C veya 105C diye çalışma sıcaklığı tolerasyonu vardır modellerin. Bu modelin 105C ve kapasitesi de sınıfına göre iyi. Ana kapasitör önemli, elektrikler gittiği zaman içimiz kan ağlamasın diye ana kapasitörü olabildiğince kaliteli, yüksek sıcaklığa tolerasyonlu ve kapasitesini yüksek seçeriz. Bu model için de gayet iyi.

Eki Görüntüle 1914215

Kendisi bu oluyor. Bu fotoğrafta gördüğünüz C650'nin içinden, onda nippon-chemicon kullanılıyor yine birinci sınıf.

Eki Görüntüle 1914219

Son olarak iki tane de polimer kapasitörümüz var DC kartının üzerinde. Elite veya apaq tam emin değilim, bu ikiliden bir tanesi.

Eki Görüntüle 1914231

Bir de ürünün herhangi kronik sorunu var mı dikkat etmem gereken.

Yeni konular

Geri
Yukarı