2000 euro laptop seçimi

Bütçe
2000 euro
Arkadaşlar konu sahibi oyun oynamadığını söylüyor güçlü ekran kartı var diye ben olsam legion alırdım diyorsunuz ama konu sahibi yazılımcıysa kaliteli bir ekran ve hafif bir bilgisayar daha çok işine yarayacaktır. Oled ekranlı 4k çözünürlü proart serisine bakın bence.
Söyledim zaten kendisine göre karar vermesi gerektiğini. Oyunluk konu değil zaten donanım olarak Lenovo daha iyi. ASUS tarafı da 120 Hz Oled ve İ9 13. nesil ile gayet tatmin eder. Kişinin günlük rutinlerine bağlı. Sürekli şarja bağlı yaşamak istemiyorsa ASUS tercih etmeli.

Söyledim zaten kendisine göre karar vermesi gerektiğini. Oyunluk konu değil zaten donanım olarak Lenovo daha iyi. ASUS tarafı da 120 Hz OLED ve i9 13. nesil ile gayet tatmin eder. Kişinin günlük rutinlerine bağlı. Sürekli şarja bağlı yaşamak istemiyorsa ASUS tercih etmeli.

Hocam şimdi ekran kartı çok iyi olan bir laptopun ekran kartı kötü olan ASUS'a karşı açık ara farkla tercih edilmesi gerekmez mi? ASUS'u değerli kılan bataryası galiba doğru muyum?

Dedigim gibi oyun oynamiyorum, macbook da sevmiyorum seceneklerim arasinda değil.

Asus proart serisi de güzel ancak hep harici grafik kartiyla gelmis, gereksiz ve boşa pahali buluyorum dusuk voltajli oluyo o ekran kartları.

Burda asusun ddr4 ram ve gen3 ssd olmasi eski teknoloji diye takildim. 3600 mhz ram ile 4800 mhz ram bana ne kadar farkettirecek?

Yani msi ve asusu genel karsilastirirsak malzeme kalitesi, giris cikislari vs.

Msi ve asusda harici monitorden type c ile hem laptopu sarj edip Pd port ile hem de görüntü albalabilir miyim tek kablodan? (lenovo type c sarj etmeye güç yetmez)

Hocam şimdi ekran kartı çok iyi olan bir laptopun ekran kartı kötü olan ASUS'a karşı açık ara farkla tercih edilmesi gerekmez mi? ASUS'u değerli kılan bataryası galiba doğru muyum?

Hocam en öne çıkan kalınlık ve ağırlık olur sanıyorsam. Sürekli hareket halinde olan birisi olsam gün içinde Lenovo'yu taşımak istemezdim. Diğer konu da pil süresi dediğiniz gibi. ASUS, Lenovo'ya göre çok çok daha iyi bir pil performansı verir. Ancak pil performansı benim için ön planda olsa MacBook tercih ederdim. Arkadaş zaten oyun oynamıyormuş. Pil süresi, hafiflik ve m işlemciler ile macOS çok iyi çalışıyor. MacBook tarafında da fiyat olarak avantajsız oluyor.
16 inç en ucuz MacBook Pro 3000€, mantıklı olmaz. Konu sahibinin yerine kendimi koysam bu üçlüden ASUS alırdım sanırım.

1685658302945.png

Bu arada laptopu hiç tasimiyorum ya, genelde evdeyim, şimdi birisi gelip masaustu önerir :D

Tasarima onem veriyorum ya, öncelikli kriter benim için, Lenovo gercekten cok kaba geliyor.

Bu arada laptopu hiç tasimiyorum ya, genelde evdeyim, şimdi birisi gelip masaustu önerir :D

Tasarima onem veriyorum ya, öncelikli kriter benim için, Lenovo gercekten cok kaba geliyor.

Hocam şimdi oyun oynamıyorsunuz, tasarımı önemsiyorsunuz, görüntü kalitesi ve bataryayı da hesaba katarsak ASUS en iyi tercih olur sizin için.

Hocam tasarıma önem veriyorsanız ve donanım olarak sağlam bir laptop arıyorsanız ASUS ROG serisine bakmanızı öneririm. Tasarım olarak benim çok hoşuma gidiyor. Zaten sabit kullanıyorsanız pil süresi çok önemli değil, ROG serisi de tasarım olarak çok iyi.

Attığınız siteden ROG serisinden 3 tane laptop buldum aşağıya bırakıyorum.

Strix serisi biraz daha kalın ve ağırdır. Zephyrus serisi çok daha hafif ve ince.

Son düzenleme:
Dedigim gibi oyun oynamiyorum, macbook da sevmiyorum seceneklerim arasinda değil.

Asus proart serisi de güzel ancak hep harici grafik kartiyla gelmis, gereksiz ve boşa pahali buluyorum dusuk voltajli oluyo o ekran kartları.

Burda asusun ddr4 ram ve gen3 ssd olmasi eski teknoloji diye takildim. 3600 mhz ram ile 4800 mhz ram bana ne kadar farkettirecek?

Yani msi ve asusu genel karsilastirirsak malzeme kalitesi, giris cikislari vs.

Msi ve asusda harici monitorden type c ile hem laptopu sarj edip Pd port ile hem de görüntü albalabilir miyim tek kablodan? (lenovo type c sarj etmeye güç yetmez)
DDR5 kullanıyorum günlük kullanımda etkisini hissetmek mümkün değil Autocad, Skethup, Photoshop da ağır dosyaları açmak daha kısa sürüyor sadece o da DDR5 aldıracak kadar büyük bir fark değil. Yazılım kısmından hiç anlamıyorum ama yüksek boyutlu dosyalarda çalışmıyorsanız hatta çalışıyorsanız bile çok çok önemli bi fark oluşturmuyor hatta kapasite daha çok fark ettiriyor oyun için mutlaka önemlidir tabi. Bu yüksek hızlar donanım ve yazılımların çok farklı olmasından dolayı bence tam potansiyelinde kullanılamıyor ssd'de aynı şekilde veri transferinden başka 1000mb/s ile 3600mb/s arasında bir fark hissedemedim günlük kullanım ve çalışma esnasında, sanırım ssd hızı video edit işlerinde çok etki ediyor. (1000 ile 3600mb/s arasındaki farktan bahsediyorum linçlemeyin.)

Hocam tasarıma önem veriyorsanız ve donanım olarak sağlam bir laptop arıyorsanız ASUS ROG serisine bakmanızı öneririm. Tasarım olarak benim çok hoşuma gidiyor. Zaten sabit kullanıyorsanız pil süresi çok önemli değil, ROG serisi de tasarım olarak çok iyi.

Attığınız siteden ROG serisinden 3 tane laptop buldum aşağıya bırakıyorum.

STRIX serisi biraz daha kalın ve ağırdır. Zephyrus serisi çok daha hafif ve ince.

4060 laptop ile 3060 laptopun fiyatı niye aynı.

Geri
Yukarı