2000 rpm fan sesi azaltma

Anakar Asus h81m-plus malesef anakarta baglı degiller güç kaynagına dogrudan bağladım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeş o fanların güç gerilimini 7 Volt'a düşüreceksin. Benim kasada 8 tane fan var. Hepsi 7 Volt kanalına bağlı ve süper sessiz kasaya sahibim. :D Sana foto atacam kabloları söküp yerlerini değiştirecen o kadar.
Fan Devir Düşürme.jpeg

20150207_234426-1.jpg

Üstte gördüğün gibi molex bağlantı yerinide söküp sadece kablonun üzerindeki pinlerin yerini değiştirecen. Ve üstünü bantlaman lazım ki elektrik falan çarpmasın kasaya. Esen kalınız efendim. :D

Ben elektrik elektronik mühendisligi ögrencisyim gerilim düşürmeyi düşündüm ama saglıklı olmayacagı kanısına vardım. Yine de denemek lazım tabi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben bu şekil 1 Yıl kullandım. Hiç bir sıkıntı çıkmadı. Sen bilirsin yinede. Ben sonuçta sana çözümü söyledim ve en azından başkalarıda bakıp elektrikli süpürge sesinden kurtulur. :D

3 Pin bağlantıyı kullanarak anakarta bağlayın.

@MF Güç kaynağına bağladıysa fanları BIOS'tan nasıl dizginleyecek çok merak ettim.
Anakarta bağlayarak...

Kardeş o fanların güç gerilimini 7 Volt'a düşüreceksin. Benim kasada 8 tane fan var. Hepsi 7 Volt kanalına bağlı ve süper sessiz kasaya sahibim. :D Sana foto atacam kabloları söküp yerlerini değiştirecen o kadar. Eki Görüntüle 49150
Eki Görüntüle 49152
Üstte gördüğün gibi molex bağlantı yerinide söküp sadece kablonun üzerindeki pinlerin yerini değiştirecen. Ve üstünü bantlaman lazım ki elektrik falan çarpmasın kasaya. Esen kalınız efendim. :D
Bu yönteme pek gerek yok aslında. Bu fanlarda PWM bağlantısı bulunuyor.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı