2000 TL altı B550 veya X570 anakart önerisi

O MHz'de RAM kullanamayacağın için ben Edge derim. Hem CPU Power yubası tam dolu olur hem de 2 adet ARGB portun olur. B550-F'de bir tane.
İyide Edge de 5100 MHZ'ye kadar ramleri destekliyor. Desteklemesi güzel, şimdi kullanmasam da ileride kullanmak istediğimde desteğinin olmasını bilmek bir artıdır.

-Asus Tuf Gaming X570 biraz baktım da 14 fazlı VRM diyor, Edge de 12 faz diyor. Yine Tuf'da 8+4 ping CPU güç girişi var. Buda demek oluyor ki Edge'ye göre daha fazla atraksıyona girebilecek değil mi? Durum böyle olunca edge'den üstün olmuyor mu? Çift ekran kartı ve m2 sata için PCIe 4.0 desteğini saymadım bile? Hocam amacım edge kötülemek değil sadece neyi ne için seçiyoruz tam olarak oturması için.☺️

-Asus tuf x570 aldık diyelim ama sadece 8 pin güç verdik CPU. Şimdi 5600-5800-5950x standart şartlarında çalışmayacak mıdır?

Daha çok para vermek istiyorsan verebilirsin. Ben Edge modelini R9 5950X ile kullanıyorum yaklaşık bir hafta civarında. VRM'ler gram ısınmıyor. Tercih senin.

Daha çok para vermek istiyorsan verebilirsin. Ben Edge modelini R9 5950X ile kullanıyorum yaklaşık bir hafta civarında. VRM'ler gram ısınmıyor. Tercih senin.
Fiyat olarak fazla vermeyi düşünmüyorum, bu dediklerim aynı fiyat çevrelerinde zaten. Sadece ideal olanı mantıklı gerekçeleriyle karar vermeye çalışıyorum. Anakart bu, sonuçta zırp pırt güncelletmek için uğraşıyorlar firmalar. İntelden o yüzden vazgeçtim, ikide bir yeni soket, yeni anakart dayattırması var. Gerçi AM4 5950x'den daha öteye geçebilecek mi oda ayrı. Çünkü klasmanda hangisine baksak öneriyorlar.

Son düzenleme:
VRM sayısına bakma, o kadar çok olanlar genellikle Doubler oluyor. Liste şu an yanımda değil bakamıyorum ama VRM soğutması ve maksimum kapasitesi de önemli.
Şunu merak ediyorum hocam, B550 bir anakart alarak çift nvme 4.0 desteğinden feragat ediyoruz. Bunu ne için yapıyoruz? Daha iyi VRM soğutması bulunan bir orta-üst B550 anakart için. Peki bu soğutma bize pratikte nasıl etkiliyor? AMD üzerinden koşalım, 5950X mesala. Asus Tuf Gaming X570 ile ve Asus Rog Strix B550-E/ MSI Edge Gaming B550 ile performans olarak ne farkı var? Yani B550'de stabil maksimum hızında çalışabilirken, X570 Tuf'ta çalışamayacak mı? Onu merak ediyorum. Biz ikinci M2 slotunda B550 seçerek 3.0'a razı olarak direk 8 birimlik hız yerine 4 birimlik hızı B550 alarak feragat etmiş oluyoruz. Bu bize pratikte bir kayıp veriyor, peki kaliteli soğutmalı B550'ler ne veriyor pratikte de onlar daha iyi diyebiliyoruz? Tamam, belki üst düzey O.C'cular için çok iyi bir VRM gereklidir. Lakin normal kullanan veya fantazi olsun diye 0.1-0.3 arttıranlar için bir anlamı var mı ki?
@DarkReader
Bu arada yanlış anlaşılmayım, amacım inatlaşmak değil. Sitenin formatı gereği teknolojileri yakından tanımak, bilinçli bir tüketici olarak sorgulamak, sorgulayacak bilgiye ulaşmak.

Son düzenleme:
Daha iyi VRM soğutması bulunan bir orta-üst B550 anakart için. Peki bu soğutma bize pratikte nasıl etkiliyor? AMD üzerinden koşalım, 5950X mesala. Asus Tuf Gaming X570 ile ve Asus Rog Strix B550-E/ MSI Edge Gaming B550 ile performans olarak ne farkı var? Yani B550'de stabil maksimum hızında çalışabilirken, X570 Tuf'ta çalışamayacak mı?
Yani hocam daha çok OC' de falan çok işe yarıyor iyi anakart. E tabii yine biraz daha stabil olur ama stokta frekanslar.
Aslında OC yapmayacaksanız bütçeyi bu kadar zorlamaya gerek yok B550 A-Pro' da iş görecektir.

Yani hocam daha çok OC' de falan çok işe yarıyor iyi anakart. E tabii yine biraz daha stabil olur ama stokta frekanslar.
Aslında OC yapmayacaksanız bütçeyi bu kadar zorlamaya gerek yok B550 A-Pro' da iş görecektir.
Hocam OC ile çok işim olmaz, ben sadece teknolojik olarak fakir kalmayan serinin en son işlemcisini de stabil sorunsuz çalıştırabilecek bir anakart bakıyorum. Mesala, gidip 5950x'de alsam sıkıntısız kendi boost frekansında stabil çalıştırsın istiyorum veya AM4 yeni bir işlemci geldi diyelim onu da aynı şekilde kendi standart frekanslarında çalıştırsın istiyorum. OC'da ne yaparım boost 4.7 mi, en fazla 4.8 falan denerim o kadar yani. Zaten standart sıvı soğutucularla ne kadar OC yapılır ki çok iyi VRM'li anakartlara ihtiyaç duyalım değil mi? 4.7'yi 5.2'ye çekemeyeceğimize göre, ha çektik diyelim bunun karşılığını ne kadar hissedeceğiz? Yani OC olayı bence sadece meraktan ileri gelen bir hobi gibi bir şey. Neyse oraya girip konuyu dağıtmayım. :)

Ek olarak B550 -A PRO maksimum 4400 MHZ 'ramlere kadar gidiyormuş. 5100 MHZ' ye kadar destekleyen anakartlar daha önemli bence. En azından ileride bu ramler ucuzlarsa alır takarız DDR5 geçmeyi uzatmak için.

Yeni konular

Geri
Yukarı