2000 TL APU Sistem Toplama

XauPau

Hectopat
Daha fazla  
En son bilgisayarımı 15 sene önce toplamıştım. 40'lı yaşlara gelince konulardan tamamen uzak kaldım. Yarı ofis yarı oyun amaçlı bir bilgisayara ihtiyacım vardı, baktım APU diye bir şey çıkmış sanki beni anlatıyor. 2000 TL bütçem ile aşağıdaki gibi bir bilgisayar topladım. Ofis amaçlı derken büyük dataya sahip ofis dosyalarında çalışma, basit bir iki photoshop işlemi, bazı çizimler (Sketchup çoğunluk), bolca internet, arşivleme vs. Oyun deyince de yüksek grafik oyunlar anlaşılmasın. IBM 386 ile başlamıştım zamanında; kanaatkar adamım. (2 MB Ram + 85 MB HDD :p) He tabi arada yeni oyunlara da düşük çözünürlükte gözatmak isterim. Bütçemi 150 lira aşmış durumdayım 100 daha aşabilirim. Onu da RAM 2x8 yap derseniz mesela. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
upload_2016-4-5_14-0-19.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Düşük bütçeli yarı ofis yarı oyun bilgisayarı toplarken ssd kullanmanızı tavsiye etmem. Tavsiyem ssd kaldırıp ramleri arttırmanızdan yana olacak

En son bilgisayarımı 15 sene önce toplamıştım. 40'lı yaşlara gelince konulardan tamamen uzak kaldım. Yarı ofis yarı oyun amaçlı bir bilgisayara ihtiyacım vardı, baktım APU diye bir şey çıkmış sanki beni anlatıyor. 2000 TL bütçem ile aşağıdaki gibi bir bilgisayar topladım. Ofis amaçlı derken büyük dataya sahip ofis dosyalarında çalışma, basit bir iki photoshop işlemi, bazı çizimler (Sketchup çoğunluk), bolca internet, arşivleme vs. Oyun deyince de yüksek grafik oyunlar anlaşılmasın. IBM 386 ile başlamıştım zamanında; kanaatkar adamım. (2 MB Ram + 85 MB HDD :p) He tabi arada yeni oyunlara da düşük çözünürlükte gözatmak isterim. Bütçemi 150 lira aşmış durumdayım 100 daha aşabilirim. Onu da RAM 2x8 yap derseniz mesela. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
Eki Görüntüle 152488
Bu bütçe ile APU toplamak yanlış olur. GTX 750'li ve i3 6100'lü çok güzel bir sistemi 1500TL civarına toplamak mümkün.

Adsız.png

@merttrkz Lütfen o sisteme GTX 750 Ti toplanır mı? Şaka bir yana gerçekten toplanmaz :). Bu arada ekstra güç istemeyen bir karta 600W +80 PSU olan pahalı bir kasa seçmenizde biraz ironik olmuş.
Alttan attığım sistem bütçenizi ufak aşıyor ama gerçekten çok güzel bir fiyat performans ürünü oldu. Bütçeyi aşamam derseniz de İ3 6100 alabilirsiniz. Fiyat 1800-1900 oluyor o zaman. Ama kesinlikle benim attığımı tavsiye ederim. Sinerji bilgisayardan toplanmıştır.
Screenshot_1.png

@merttrkz Lütfen o sisteme GTX 750 Ti toplanır mı? Şaka bir yana gerçekten toplanmaz :). Bu arada ekstra güç istemeyen bir karta 600W +80 PSU olan pahalı bir kasa seçmenizde biraz ironik olmuş.
Alttan attığım sistem bütçenizi ufak aşıyor ama gerçekten çok güzel bir fiyat performans ürünü oldu. Bütçeyi aşamam derseniz de İ3 6100 alabilirsiniz. Fiyat 1800-1900 oluyor o zaman. Ama kesinlikle benim attığımı tavsiye ederim. Sinerji bilgisayardan toplanmıştır.
Eki Görüntüle 152558
Arkadaş fazla oyun oynamayacağını söylemiş bu yüzden 750 ti dedim. Kabul ediyorum x4 860 ile GTX 750 ti olsa daha mantıklı ve ucuz olurdu ama güçlü işlemci almak kötü birşey değil. İllaki sistem parçaları birbiri için sınır olmak zorunda değil. kasa + PSU olarak da benim dediğim kasa çok mantıklı tam F/P. Mesela sizin önerdiğiniz sistemde 450W sertifikası olmayan sıradan bir PSU ile kasa 200 TL yapıyor. Üzerine 80 tl ekleyince 600W bronze PSU ve kaliteli bir kasa alıyorsun. Ayrıca Psu fazla olması kötü birşey değildir hep söylerim. Daha az ısınır daha rahat olur upgrade imkanıda daha fazla olur. Bu sayede ömrü de daha uzun olur. Her zaman PSU olarak biraz fazlasını almak mantıklıdır. GTX 750 ti yerine GTX 950 alınabilir. Bu toplam fiyata 150tl ekliyor 1960TL oluyor. Ama arkadaş ne kadar oyun oynar buna ne kadar ihtiyacı var kendi bilir. GTX 950, 750 ti ye göre oyunlarda ortalama 10 FPS fazla verir bunun bedeli +150TL eğer uygunsa ekler.

1. Önerdiğim PSU +80 sertifikalıdır ve 12v 408w veriyor. Piyasadaki bir çok 600W lık ürüne kafa tutar. Laf söyleyecekseniz iyice okuyup bakıp söyleyin.
  2. Eğer arkadaşımız oyun oynamayacaksa gereksiz 600w +80 lik bir ürünü tercih etmek yerine i5 daha mantıklı değil mi?
  3. Burada sizin sisteminizle kıyaslama yapmıyorum. Öneri isteyen kişiye kendi resmindeki bütçeye yakın bir sistem önerdim.
  4. O umursamadığınız 10-15 FPS darboğaza engel oluyor. 2 ekran kartını da satın aldım kullandım. Emin olun 750 ti'ın sıkıntıları 950 ye göre çok ve güçsüz bir kart.
  5. Kabul ettiğiniz güçlü işlemci almak kötü bir şey değili anlamadım. Farkındaysanız siz i3 ben i5 önerdim.
Kusura bakmayın ama sidik yarıştırmak yerine verilen bütçeye biraz dikkat etseydiniz daha iyi bir sistem toplardınız.

1. Önerdiğim PSU +80 sertifikalıdır ve 12v 408w veriyor. Piyasadaki bir çok 600W lık ürüne kafa tutar. Laf söyleyecekseniz iyice okuyup bakıp söyleyin.
  2. Eğer arkadaşımız oyun oynamayacaksa gereksiz 600w +80 lik bir ürünü tercih etmek yerine i5 daha mantıklı değil mi?
  3. Burada sizin sisteminizle kıyaslama yapmıyorum. Öneri isteyen kişiye kendi resmindeki bütçeye yakın bir sistem önerdim.
  4. O umursamadığınız 10-15 FPS darboğaza engel oluyor. 2 ekran kartını da satın aldım kullandım. Emin olun 750 ti'ın sıkıntıları 950 ye göre çok ve güçsüz bir kart.
  5. Kabul ettiğiniz güçlü işlemci almak kötü bir şey değili anlamadım. Farkındaysanız siz i3 ben i5 önerdim.
Kusura bakmayın ama sidik yarıştırmak yerine verilen bütçeye biraz dikkat etseydiniz daha iyi bir sistem toplardınız.
1. 450W 80+ ile 600W 80+ bronze kıyaslanamaz bile. İsterse platinum olsun.

2. Gereksiz diye birşey yok fazladan sabit disk bağlamak istediğinde yada herhangi bir güncelleme yapıldığında iyiki bunu almışım diycektir. Ayrıca GTX 950 ile önerilen güç kaynağı 400W illaki sınırda olmasımı gerek kesinlikle 600W gereksiz değil hatta olması gerekenlerden bence. Kapasite fazlası rahat çalışmasını sağlar tekrar etmek istemiyorum zaten yukarda ki mesajımda yazdım sebepleri.

3. Evet kıyaslama yapıyorsun ve yapıyoruz. Sadece benim sistemle seninkini değil bütün piyasayla kıyaslıyoruz. Bu sayade daha mantıklı ve fiyatını hak eden sistemi buluyoruz. Buranın amacı kıyaslama ve uygun olanı bulma.

4. Ne darboğazından bahsediyorsun? işlemciyi tam yüke sokmamak darboğaz mı sanıyorsun? Biraz araştır bu tamamen saçmalık. Ayrıca ben yukarda dedim i3 6100 gtx 750 ti ye fazla haklısın diye okumuyor musun? İsterse GTX 950 alır arkadaş ihtiyaçlarına göre kendi seçeceği birşey bu. 750 ti ve i3 6100 bahsettiği kullanıma gayet uygun yeni oyunları düşük orta ayarlarda oynatır.

5. Ekran kartına göre güçlü demek istedim. Bu sisteme 750 ti olmamış dediniz neye göre dediniz bilmiyorum ama ben işlemci ekran kartı kıyaslaması şeklinde anladım.

Ek: Önerdiğim sistemden SSD yi çıkarıp i5 6400 ve GTX 950 ekleyince 2000TL oluyor. Daha ucuza sizinkiyle aynı sistem toplanıyor ki güç kaynağı da avanjı. Ama önemli olan daha iyi olması değil amaca uygun ve makul fiyatlı olması.

Son düzenleme:
1. 450W 80+ ile 600W 80+ bronze kıyaslanamaz bile. İsterse platinum olsun.

2. Gereksiz diye birşey yok fazladan sabit disk bağlamak istediğinde yada herhangi bir güncelleme yapıldığında iyiki bunu almışım diycektir. Ayrıca GTX 950 ile önerilen güç kaynağı 400W illaki sınırda olmasımı gerek kesinlikle 600W gereksiz değil hatta olması gerekenlerden bence. Kapasite fazlası rahat çalışmasını sağlar tekrar etmek istemiyorum zaten yukarda ki mesajımda yazdım sebepleri.

3. Evet kıyaslama yapıyorsun ve yapıyoruz. Sadece benim sistemle seninkini değil bütün piyasayla kıyaslıyoruz. Bu sayade daha mantıklı ve fiyatını hak eden sistemi buluyoruz. Buranın amacı kıyaslama ve uygun olanı bulma.

4. Ne darboğazından bahsediyorsun? işlemciyi tam yüke sokmamak darboğaz mı sanıyorsun? Biraz araştır bu tamamen saçmalık. Ayrıca ben yukarda dedim i3 6100 gtx 750 ti ye fazla haklısın diye okumuyor musun? İsterse GTX 950 alır arkadaş ihtiyaçlarına göre kendi seçeceği birşey bu. 750 ti ve i3 6100 bahsettiği kullanıma gayet uygun yeni oyunları düşük orta ayarlarda oynatır.

5. Ekran kartına göre güçlü demek istedim. Bu sisteme 750 ti olmamış dediniz neye göre dediniz bilmiyorum ama ben işlemci ekran kartı kıyaslaması şeklinde anladım.

Ek: Önerdiğim sistemden SSD yi çıkarıp i5 6400 ve GTX 950 ekleyince 2000TL oluyor. Daha ucuza sizinkiyle aynı sistem toplanıyor ki güç kaynağı da avanjı. Ama önemli olan daha iyi olması değil amaca uygun ve makul fiyatlı olması.
Ceza aldığım için cevap veremedim. Gerçekten uzatmak istemezdim ama beni haksız duruma düşürme çabanıza karşı duramam.
  1. 600W dedim 600+80 demedim. Dikkatli okuyup cevap verin.
  2. O işe yaramaz dediğiniz piyasadaki çoğu ekran kartına güç yetiştirebilecek bir ekran kartı. Ya bilgisayar bileşenlerinin tükettiği W değerlerini bilmiyorsunuz ya da sadece laf olsun diye öneride bulunuyorsunuz. O PSU attığım sistemle isterseniz 5-6 tane daha HDD v.b W tüketen sistem birimi taksanız dahi sıkıntısız çalışır.
  3. Bahsettiğim gibi iki ekran kartını da kullandım. 30-35 arası ile 35-45 arasındaki akıcılık emin olun çok fark ediyor.
  4. 750 ti olmamış deme sebebim i3 6100 gibi bir işlemci anormal işlemci sömüren oyunlar dışında r9 380x e kadar çok rahat besleyen bir işlemci. Tutup buna 750 ti koymak ve geri kalan paraları har vurup harman savurmak komik bir durum.
  5. Son öneriniz de sizinkinden daha iyi demişsiniz. Yine yanılıyorsunuz. Gayet sabit ve stabil çalışacak bir sistemi ssd dahilinde kullanıcının bütçesine göre önerdim. Gerçekten anlamıyorum konuyu uzatmanızı. Sistemi toplayan arkadaş 2250 lira gibi bir fiyat veriyor. Aşma fiyatıyla dahil. Gidip de i3 6100+ 750 ti gibi bir sistem toplayıp onu savunuyorsunuz. Bu arada amaç kıyaslamaksa o bütçeye en iyi sistemi toplamada sizin sisteminiz toplanabilecek en ironik gülünç bir sistem. Bakınız başta topladığınız 750 ti olan sistem 180-220W tüketirken tutup buna 600W +80 bir ürün önermeniz.
Son olarak sistemde ileride yükseltmei stabillik falan derseniz lütfen biraz araştırın önerdiğim PSU ve sistem birimlerinin tükettiği W değerlerini. O PSU i7 6700 ve GTX 970 i bile hiç bir sıkıntı çıkarmadan gayet stabil çalışır. Bunu sadece size demiyorum genel olarak bu forumda yapılan bir şey. Lütfen sizin topladığınız sistemden veya önerdiğiniz sistemden daha iyisi önerince taşlamak yerine beğenin veyahut hiçbir tepki vermeyin. Bu saatten sonra da yazdıklarınıza cevap vermeyeceğim. Polemik oluşup konu durmadan hortluyor.

Yazdıklarını zor anlıyorum. :)
1. Birçok PSU diyorsun. Bende diyorum ki isterse platinum olsun standart bir 600W PSU'nun yanına bile yaklaşamaz.

2. Burda ne dediğini tam anlayamadım. :) GTX 950 yük altında 120W civarı güç çeliyor. İşlemci 65W. Disk 12w felan soğutucular var, usb portları var vs işte toplamda 250-300w felan gerekiyor Nvidia 350W tavsiye etmiş. 80+ Bronze bir PSU ortalama %80 civarı bir verimlilikle çalışıyor sizin önerdiğinizi bilemiyorum ama 80+ bronze 450W bir PSU ortalama 370W gibi net güç veriyor. 450W yeterli ama sınıra çok yakın yukarda dediğim gibi tekrar etmiycem. PSU için fazla olması artıdır.

3. 30-35 35-45 nerden çıktı? Ki performans testini alacak arkadaş burdan izleyebilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

4. Arkadaş amacının oyun olmadığını söylemiş. :) i3 6100 den düşük güncel mimari DDR4 vs. destekleyen bir işlemci bilmiyorum ben sen biliyorsan söyle. İşlemci sürekli kullanılacak birşey ekran kartını ise ihtiyacın olduğunda devreye sokuyorsun. İşlemci önemli ekran kartına göre iyi olması iyidir diyorum aynı şeyleri yazdırıyorsun yukarda dedim zaten bunuda. :) Ayrıca ekran kartının bu sistemdeki amacı oyun değil photoshop ve Sketchup kullanacağını söylemiş arkadaş gayet yeterli olur. GTX 750 ti fazla bile gelir.

5. Kusura bakmayın SSD'yi görmemişim bu kadar kızmayın gözümden kaçmış. :) Evet 600W oldukça fazla GTX 750 ti için. Burda kasayla birlikte F/P ürünü olduğu için seçmiştim. Ama GTX 950 içinde 450W bence olmamalı. GTX 750 ti için 450W olabilir ki en az güç çeken kartlardan bir tanesi. Buna zaten itirazım yok.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı