2000 TL Mini PC önerisi

Makaleler
6
Yer
İstanbul
Öncelikle mini PC derken ufak ITX kasalardan bahsetmediğimi belirteyim. Şu tip ürünlerden bahsediyorum.
Lütfen konu hakkında bilgi sahibi olan kişiler cevap versin. Her konuya bir şey yazmak zorunda değilsiniz.
Konuyu da açacak en mantıklı kategori olarak burayı buldum. Masaüstü diye hitap edenler de oluyor çünkü. Zaten sonuçta bir ekran gerekiyor.

Bilgisayarı üniversitede hoca olan bir yakınım kullanacak. İstanbul'a sık sık gelip gidiyor. Çalışmalarına rahatça devam edebilmek için bu tip bir cihaz almaya karar verdi.
Cihazda aynı anda 3-5 PDF, 3-5 Word belgesi, Chrome'da 5-10 sekme şeklinde site ve buna ek olarak 1-2 sekmede video da izleyebilir. Video kısmı sık olmaz ama diğeri çoğunlukla oluyor.
Harici ekran kartı gerekmeyen bir durum. SSD şart. linkteki ürün gibi 128 GB SSD'ye ek 500 GB bir disk olursa kabul edilebilir ama bunun dışında 250 GB SSD olmalı. Wi-Fi şart. İşlemci olarak bu işleri götürebilecek en düşük işlemci civarında bir şey olması yeterli.
Kendisi şu an SSD olmayan i5 4210U işlemcili 4 GB RAM'i olan bir cihaz kullanıyor. İşlerini kabaca görüyor. Ama sistemde Windows 8.1 yüklü. Windows 10 olacak yeni sistemde. Bu yüzden RAM 8 GB gerekir mi bilmiyorum.

Bütçe olarak çok bir şey vermek istemiyor tabii ki. İnternette kabaca bakınca 2000-3000 lira civarı gibi duruyor bu özellikler.
E linkteki ürün iyi, bunu alabilir diyor olabilirsiniz. Donanımına göre biraz tuzlu gibi ve yapılan yorumda özelliklerde belirtilenin aksine Wİ-Fi olmadığı belirtilmiş. Satıcıdan soğumamı sağladı çünkü çok fiyat farkı olmayan, ufak donanım farkları olan geniş bir fiyat yelpazesinde ürün satıyor. Bazılarında Wi-Fi var yazıyor, bazılarında yok. Ama görüyoruz ki var yazanlarda bile olmayabiliyor.

Bu videoda 1:20 süresinde söktüğü vidanın yanındaki kısım sanırım Wi-Fi kart kısmı. Tüm Dell Optiplex kasalarda var mıdır bilmiyorum. Varsa bile düzgün bir Wi-Fi kartı takıp kullanılabilir mi? Öyleyse Wi-Fi kartından kablolar çıkıyor mu? Zaten hemen yanında çıkışları gözüküyor.

Son düzenleme:
Windows kısmı şart değilse Ubuntu ile ortalama bir bilgisayar da iş görür. USB Wi-Fi adaptörü daha iyi olabilir bu durum için.

Ben mini sistemleri pek bilmiyorum arkadaşlar güzel bir öneri yapacaktır.
İşte olay bu. Mini PC sistemi değil. Mini PC istiyor. Kasayı kucaklamayacak. Cebine atacak.
Windows kısmı şart değilse Ubuntu ile ortalama bir bilgisayar da iş görür. USB Wi-Fi adaptörü daha iyi olabilir bu durum için.
Windows şart. USB Wi-Fi adaptörlerinin kötü performans verenlerini çok gördüm. Hatta kullanan tanıdıklarımdan hiçbiri memnun değildi. Çok ucuzunu alan da oldu. Orta seviyeli, düzgün performans vermesi gereken de.

Hala anlatamıyorum galiba. Ben öyle ufak bir şey istiyorum ki anakart takma slotu ufacık olsa bile olmuyor. Chromebox, Steam Box gibi şeyler duydunuz mu? Bunun Windows türünü istiyorum.
Ben öyle bir şey istiyorum ki istesen bile işlemcisini değiştiremiyorsun. Anakarta bağlı.
İsteyince toplanabilecek bir şey değil. İdrak edemediğiniz açıkça ortada. Neden hala alakasız içerikler ile konuyu kirletmeye devam ediyorsunuz. Konuyu gören işe yarar mesajlar atılmış sanacak. Tek işe yarar mesaj Asus mini PC önerisi olan linkti. O da Google'da yapılan basit bir aramadan başka bir şey değil. Cidden bilgi sahibi olup şunu şöyle yapabilirsiniz diyen birisini bekliyorum. Google kullanmayı ben de biliyorum.
https://www.hepsiburada.com/dell-op...reedos-mini-pc-n003o3070mff03-p-hbv00000r9f8w 50 TL farkla 500 GB daha HDD ve 4 GB daha fazla RAM var. Bir göz atın isterseniz.
Wi-Fi yok. Ek depolama gerekli değil. Ek RAM belki işe yarayabilir ama en fazla 1 GB'lık kısmı kullanılacaktır diye düşünüyorum. Bu konu hakkında düzgün bir şey diyebilecek birini arıyorum. İnternette ürün arama yapabilen birini değil. Hepsiburada'daki tüm Optiplex ürünlere baktım. İstediğim özellikleri sağlayan ürünleri tespit edebiliyorum ama fiyatı dizüstü gibi yüksek olması makulken daha yüksek bence. Buna da bir şey diyebilecek birini arıyorum.

Hala anlatamıyorum galiba. Ben öyle ufak bir şey istiyorum ki anakart takma slotu ufacık olsa bile olmuyor. Chromebox, Steam Box gibi şeyler duydunuz mu? Bunun Windows türünü istiyorum.
Ben öyle bir şey istiyorum ki istesen bile işlemcisini değiştiremiyorsun. Anakarta bağlı.
İsteyince toplanabilecek bir şey değil. İdrak edemediğiniz açıkça ortada. Neden hala alakasız içerikler ile konuyu kirletmeye devam ediyorsunuz. Konuyu gören işe yarar mesajlar atılmış sanacak. Tek işe yarar mesaj Asus mini PC önerisi olan linkti. O da Google'da yapılan basit bir aramadan başka bir şey değil. Cidden bilgi sahibi olup şunu şöyle yapabilirsiniz diyen birisini bekliyorum. Google kullanmayı ben de biliyorum.

Wi-Fi yok. Ek depolama gerekli değil. Ek RAM belki işe yarayabilir ama en fazla 1 GB'lık kısmı kullanılacaktır diye düşünüyorum. Bu konu hakkında düzgün bir şey diyebilecek birini arıyorum. İnternette ürün arama yapabilen birini değil. Hepsiburada'daki tüm Optiplex ürünlere baktım. İstediğim özellikleri sağlayan ürünleri tespit edebiliyorum ama fiyatı dizüstü gibi yüksek olması makulken daha yüksek bence. Buna da bir şey diyebilecek birini arıyorum.
Fazla işlemci gücüne ihtiyacı yoksa bu ve buna benzer bir kart alıp plastik bir kasaya konulabilir. Aşırı küçük kartlar ve içinde Wi-Fi da dahil her şey var.

Sizin için tek sorun depolama olabilir. Bu kadar küçük kartlara fazla depolama koyulmuyor. Ek deoplama için SD kart takılabilir.

Bu da biraz daha büyük, fanlı ve daha iyi işlemciye sahip modeli. Ayrıca ek depolama için M2 SSD slotuna da sahip.

Fazla işlemci gücüne ihtiyacı yoksa bu ve buna benzer bir kart alıp plastik bir kasaya konulabilir. Aşırı küçük kartlar ve içinde Wi-Fi da dahil her şey var.

Sizin için tek sorun depolama olabilir. Bu kadar küçük kartlara fazla depolama koyulmuyor. Ek deoplama için SD kart takılabilir.
Ekstra olarak böyle bir kutu da alınabilir Panda için LattePanda Alüminyum Kutu Satın Al | Robotistan.com

Adam mühendis değil. Parası da var.
Ben istesem, bana önerseniz eyvallah. Dediğim çok basit. Bildiğim kadarıyla Dell, MSI, Asus ve HP'nin böyle cihazları var. Belki başka bilindik markaların da vardır.
Adamın yapacağı işler için hangi işlemci/işlemciler yeterlidir? Windows 10 kurulacak ve o işlemler yapılacak bir cihazda 4 GB RAM yeterli olur mu? Buna göre bir cihaz önerilecek. Çok zor değil.
Ben size cebime sığacak bilgisayar yapma yarışması düzenliyorum, hadi önerileri alayım gibi bir şey söylemedim.
Gelmiş Robotistan linki atıyorsunuz. iPhone X mu alayım X pro mu diyen birine Aliexpress'te parça parça al, telefon kasası da al, bi güzel topla içine diyor musunuz? Hiç sanmıyorum. Bana niye diyorsunuz?
Konuyu Marka Bilgisayarlar kategorisine açmam yeterli değil mi?

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı