2000 TL’ye 2K veya 1080p monitör Önerisi

Deschamps_18

Hectopat
Selamlar, sistemim için 2 bin TL'lik monitör arıyorum. Ağırlıklı olarak hikaye oyunları oynasam da FPS veya rekabetçi oyunlarınında arada kafa dağıttığım oluyor. Bu fiyat aralığında 144 Hz de olabilir belki ama siz daha iyi bildiğinizden sizden yardım istiyorum.

İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X 3.8 GHz
Anakart: Gigabyte B450M S2H 3600 MHz (OC)
Bellek: Corsair 8 GB Vengeance LPX Siyah 3600 MHz (X2)
Bilgisayar + PSU: Cooler Master Masterbox MB511 ARGB 650W 80+
Ekran Kartı: MSI GeForce RTX 2070 Super Ventus GP OC 8 GB GDDR6 256 Bit
SSD: Samsung 500GB 860 Evo SATA 3.0

Ayrıca bir sorum olacak sizlere. Her monitör 2K veya 4K'yı destekler mi? Neye göre veya nasıl seçimler yapıyorsunuz? Gerçekten sıfır bilgiye sahibim. Basit bir şekilde anlatırsanız çok memnun olurum. Cevaplarınızı bekliyorum.

1- Her monitör en fazla çözünürlüğü kadar gösterebilir. Mesela 1920x1080 bir monitör 2560x1440 olamaz, çünkü o kadar piksel yok.

DSR ve VSR gibi teknolojilerle sanal olarak bunlar verilebilir ama yine pek fark oluşmaz, yanan piksel sayısı aynıdır. Sadece sanal olarak alırsınız o çözünürlüğü ve kaliteyi arttırmak gerine bozabilirler de, bu yüzden en iyisi standart olarak kullanmaktır.

2- Ekran kartınız 1080p 144Hz icin fazla güçlü, o kartın hakkı 2K 144Hz'dir. Bu bütçeye en yakın 2K 144Hz ise 2250TL, kesinlikle zorlayıp almanızi öneririm.

RTX 2070S, hikayeli oyunlarda bile 2K'da rahatlıkla 100+FPS alabilir yüksek ayarlarda. CS:GO, Valorant gibi oyunlarda ise rahat 144FPS+ alabilirsiniz. Yani monitörün hakkını verebilirsiniz.

Sistemin 2K için uygun bir sistem fakat 2000 TL'ye 2K ve 144 hz monitörü sıfır alamazsın. 2K için en az 27", 1080P için en fazla 24" tavsiye ederim.

1080p 144 HZ için 24" ACER XF240QS yada XF240H önerimdir. 1500-1700 TL arasına alabilirsiniz.

1- Her monitör en fazla çözünürlüğü kadar gösterebilir. Mesela 1920x1080 bir monitör 2560x1440 olamaz, çünkü o kadar piksel yok.

DSR ve VSR gibi teknolojilerle sanal olarak bunlar verilebilir ama yine pek fark oluşmaz, yanan piksel sayısı aynıdır. Sadece sanal olarak alırsınız o çözünürlüğü ve kaliteyi arttırmak gerine bozabilirler de, bu yüzden en iyisi standart olarak kullanmaktır.

2- Ekran kartınız 1080p 144Hz icin fazla güçlü, o kartın hakkı 2K 144Hz'dir. Bu bütçeye en yakın 2K 144Hz ise 2250TL, kesinlikle zorlayıp almanızi öneririm.

RTX 2070S, hikayeli oyunlarda bile 2K'da rahatlıkla 100+FPS alabilir yüksek ayarlarda. CS:GO, Valorant gibi oyunlarda ise rahat 144FPS+ alabilirsiniz. Yani monitörün hakkını verebilirsiniz.
Hocam şuan size tapmış bulunmaktayım. Bayadır kafamı kurcalayan bir konuydu ve zahmet edip yazmışsınız sağ olun, var olun. Diğer öneriler bittikten en iyi cevabı hakketmiş olabilirsiniz. ☺
Sistemin 2K için uygun bir sistem fakat 2000 TL'ye 2K ve 144 hz monitörü sıfır alamazsın. 2K için en az 27", 1080P için en fazla 24" tavsiye ederim.

1080p 144 HZ için 24" ACER XF240QS yada XF240H önerimdir. 1500-1700 TL arasına alabilirsiniz.
Anlıyorum şuan extra masraf belki zorlayabilir. Ama tavsiyeniz için sağ olun.
@SkyRose Peki sayın hocam oldu da bütçeyi tuturamadık 1080P 144 Hz monitör almak zorunda kaldık. Her hangi bir sorun yaşar mıyım ? Ekran kartı verimli çalışır mı ?

Hocam şu an size tapmış bulunmaktayım. Bayağıdır kafamı kurcalayan bir konuydu ve zahmet edip yazmışsınız sağ olun, var olun. Diğer öneriler bittikten en iyi cevabı hakketmiş olabilirsiniz. ☺

Anlıyorum şu an extra masraf belki zorlayabilir. Ama tavsiyeniz için sağ olun.
@SkyRose Peki sayın hocam oldu da bütçeyi tuturamadık 1080P 144 Hz monitör almak zorunda kaldık. Herhangi bir sorun yaşar mıyım? Ekran kartı verimli çalışır mı?

1080P'de bazı oyunlarda monitör darboğazı yaşayabilirsin. Ama yeni nesil ekran kartlarıyla birlikte 2070S 2K GPU'su olmaktan çıkıyor. Çünkü 2080 Ti'dan bile daha güçlü bir 3070 var. Önümüzdeki senelerde çıkacak oyunlar için 1080P iyi bir tercih.

Hocam şuan size tapmış bulunmaktayım. Bayadır kafamı kurcalayan bir konuydu ve zahmet edip yazmışsınız sağ olun, var olun. Diğer öneriler bittikten en iyi cevabı hakketmiş olabilirsiniz. ☺

Anlıyorum şuan extra masraf belki zorlayabilir. Ama tavsiyeniz için sağ olun.
@SkyRose Peki sayın hocam oldu da bütçeyi tuturamadık 1080P 144 Hz monitör almak zorunda kaldık. Her hangi bir sorun yaşar mıyım ? Ekran kartı verimli çalışır mı ?
Ekran kartı çözünürlük arttıkça zorlanmaya başlar ve yavaşladığı için işlemcinin yükü hafifler. Ama çözünürlük düştükçe ekran kartının işi hafiflediği için işlemciye verileri hızlıca yollar ve işlemci ekran kartına yetişmekte biraz zorlanabilir.

Ekran kartı verimli çalışır mı demişsiniz tam olarak ne kast ettiniz anlamadım ama ekran kartınızda herhangi bir zorlanma veya ısınma olmayacaktır. 2070 Super çok güçlü bir ekran kartı. 1080p ve 2K ile rahatça baş edecektir. 1080p'den ziyade 2K'ya yetecek şekilde yapıldığı için ekran kartının potansiyelini biraz boşa harcamış olabilirsiniz aslında. Yani 2K gösterebilecek bir kartı monitör ile 1080'e sınırlıyorsunuz sonuçta. Ama maddi nedenden dolayı ise yapacak bir şey yok tabii ki.
1920x1080 alacaksanız AOC 24G2U tavsiye ederim. 1800 civarında bulunabilir.

@Deschamps_18 şimdi biz çok kuvvetli kartların düşük çözünürlükte verimli çalışıp çalışmayacağına 2 aşamada karar veriyoruz.

1- Düşük çözünürlüklerde işlemciye binen yük artar.

Peki bu kadar güçlü bir kartı bu işlemci 1080p'de besleyebilir mi? Darboğaz olur mu?

Yeni çıkan hikayeli oyunların %99'unda evet, problem olmaz.

Rekabetçi oyunlarda ise ekran kartı kullanımı daha düşük olacaktır. Ama bu göz arda edilebilir bir nebze.

2- Sisteminizi 1080p 144Hz geriye mi çekecek?

Eğer 1080p'de oyunlarda atıyorum 200FPS alıyorsanız monitör yüzünden yine de 144FPS görürsünüz + ekran yırtılmaları olur. Bunu Freesync, G-Sync ve V-Sync gibi teknolojilerle giderebilirsiniz.

Ama o aldığınız 60FPS boşa gitmiş olur, çünkü hissetmezsiniz.

Ama yeni hikayeli oyunlar çok ağir, mesela RDR 2, CRYSIS REMASTERED, AC Odyssey gibi. Bu oyunlarda kart 144FPS'i 1080p'de zaten Low'a falan almadıkça geçemez.
Ama oynadığınız tüm oyunlar 2018-2020 aralığında çıkacak diye bir şey yok tabii.

Yine de önerim 2K 144Hz'e zorlamanızdır.

Son düzenleme:
@Deschamps_18 şimdi biz çok kuvvetli kartların düşük çözünürlükte verimli çalışıp çalışmayacağına 2 aşamada karar veriyoruz.

1- Düşük çözünürlüklerde işlemciye binen yük artar.

Peki bu kadar güçlü bir kartı bu işlemci 1080p'de besleyebilir mi? Darboğaz olur mu?

Yeni çıkan hikayeli oyunların %99'unda evet, problem olmaz.

Rekabetçi oyunlarda ise ekran kartı kullanımı daha düşük olacaktır. Ama bu göz arda edilebilir bir nebze.

2- Sisteminizi 1080p 144Hz geriye mi çekecek?

Eğer 1080p'de oyunlarda atıyorum 200FPS alıyorsanız monitör yüzünden yine de 144FPS görürsünüz + ekran yırtılmaları olur. Bunu Freesync, G-Sync ve V-Sync gibi teknolojilerle giderebilirsiniz.

Ama o aldığınız 60FPS boşa gitmiş olur, çünkü hissetmezsiniz.

Ama yeni hikayeli oyunlar çok ağir, mesela RDR 2, CRYSIS REMASTERED, AC Odyssey gibi. Bu oyunlarda kart 144FPS'i 1080p'de zaten Low'a falan almadıkça geçemez.
Ama oynadığınız tüm oyunlar 2018-2020 aralığında çıkacak diye bir şey yok tabii.

Yine de önerim 2K 144Hz'e zorlamanızdır.

Hocam var ya o kadar mutlu ettiniz ki beni size anlatamam. İçimi yiyip bitiriyordu bu konu ve yardımıma koştunuz. Elinize emeğinize sağlık. O halde bu sistemin adam olmasını sağlayan 2K 144Hz almanın vakti geldi. 😉

Geri
Yukarı