2000 TL'ye Ryzen 5 5500 alınır mı?

Hatironn

Hectopat
Arkadaşlar yurt dışından gelmiş tray işlemci olarak. Bende şu an Ryzen 5 2600 ve RX 5700 XT kullanıyorum darboğaz var. Bu fiyata bana çok güzel geldi sizce alınır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
"Ölümüne Intel'ciyim" aşırı saçma bir tabir hocam. Herkes biliyor ikisi de kaliteli marka. Hangisi işinize daha çok uyuyorsa onu alacaksınız fanboyluğun bir mantığı yok.

Benim işim çoğunlukla yazılım olduğu için Intel'i daha çok takip ediyorum lakin Ryzen'in de oyun konusunda oldukca iyi işler çıkarttığını biliyorum hocam o konuda bir kaygınız olmsın. Fakat geçmişte duyduğum Ryzen'in fazla ısınması yazılımda Intel'den daha performanssız olması gibi şeyler duymam da etkili biraz düzelmiştir belki de son yıllarda Ryzen toparladı diyorlardı.

Düşünmene bile gerek yok direkt yapıştır.

Benim işim çoğunlukla yazılım olduğu için Intel'i daha çok takip ediyorum lakin Ryzen'in de oyun konusunda oldukca iyi işler çıkarttığını biliyorum hocam o konuda bir kaygınız olmsın. Fakat geçmişte duyduğum Ryzen'in fazla ısınması yazılımda Intel'den daha performanssız olması gibi şeyler duymam da etkili biraz düzelmiştir belki de son yıllarda Ryzen toparladı diyorlardı.

Bazı programlar Intel'i daha çok sevebiliyor fakat genel anlamda Ryzen bir adım daha önce bu sıralar. Oyunlarda güçlü tekli çekirdeğin yanında, yüksek ön bellek hızlı RAM'den aldığı bonuslar ve kullanıcıya daha esnek değişiklikler sağlaması (hız aşırtma, voltaj ve frekans ayarlarının basit olması vb.) önemli etkenler.

Yalnız Ryzen işlemcilerin son 1 senede fiyat dezavantajı vardı 2000 TL üzerine Ryzen 4500, 3000 TL'ye 5500, 4K'ya 5600 satmak falan Intel'i daha cazip kılıyordu. Neyse bu sıralar Amazon Almanya uygun fiyata satıyor da 3K'ya 5600, 2K seviyesine 5500 alınabiliyor.

Hocam dediğiniz gibi Ryzen oyun oynayanlar için daha iyi. İntel oyun dışında daha iyi işler çıkarıyor. Ryzen ısınma hakkında pek bir bilgim yok 5600 var bende stok soğutucyla 75-80 arası geziyor fizik temalı oyunlarda. Valorant, gta-v falan 60-70 oluyor.

Geri
Yukarı