2000TL Bütçe İle Ekran Kartsız Kasa Toplama

Dostum öncelikle sana tavsiyem anakarta fazla para verme bütçen kısıtlıysa. İleride OC yapmaya niyetin yoksa bilindik bir markanın korumaları tam olan ucuz bir anakartını al geç. Diğer parçalara akıt paranı. RAM'i 8GB alıp sonra yükseltebilirsin. İlk başta işini görecek bir SSD veya HDD alıp yine başka bir SSD falan takabilirsin. Yani paranı iyi kullan. Yine olay AMD-Intel çatışmasına dönecek çünkü bazıları insanların tercihlerine saygı duyulması gerektiğini bu yaşına kadar idrak edebilmiş değiller. Adam araştırmış tekli çekirdek performansında Intel'in önde olduğunu görmüş ve tercihini bu yönde yapmış. Ben birçok yabancı forumun da takipçisi ve üyesiyim burada yapılan saygısızlığa başka hiçbir yabancı forumda rastlamadım. Adam başlık açıyor mesela "Intel i7 8700'mü yoksa i5 9600k'mı almak mantıklıdır?" diye. Alta aklı selimin birisi "Ryzen 7 2700" al yazıyor. Yani öneri veriyor hem yanlış öneride bulunuyor hem alakasız. Adam elma mı armut mu alayım diyor zeki arkadaş muz al diyor. Forum olgunluğuna erişin artık. Mesela benimle bu konularda tartışan arkadaşlar dikkat ettilerse ben hiçbir AMD sistem toplama rehberine yorum yapmam. Çünkü adam AMD sistem toplamayı koymuş kafasına. Güçlü, güçsüz mantıklı veya değil. Müdahale etmem. Fakat aynı saygıyı Intel tabanlı sistem toplayacak arkadaşlara AMD sevdalıları göstermiyorlar. Yapmayın.

Ekran kartını yılbaşında alacağım ancak o zamana kadar da kullanmak istiyorum.
Hem R5 2600 hem de 9400F modelinde dahili grafik birimi yok. Yani ekran kartsız kullanamazsınız. Dahili grafik birimi olan bir işlemci yerine de idarelik 2. el ucuz bir ekran kartı almak daha ucuza gelir.

9400F ve R5 2600 kavgası başlatmayın lütfen. İki işlemci de iyidir. Kimse kesin bir şey diyemez.

İntel için B365 AMD için de B450 tabanlı bir anakart öneririm.

Son düzenleme:
Zaten sabredeceğim bir buçuk ay sadece. Kasanın toplam bütçesi ekran kartı dahil 4 bin civarında olacak. Dediğim gibi ekran kartını yılbaşında alacağım ve en az 1660ti olacak. Aklımda RTX 2060 var ama iş maddiyata bakıyor. Ben o zamana kadar da film izleyip internette takılmak amacıyla dahili grafik işlemcisi olan bir seçenek olursa diye danışmak istedim. Bir de daha önce belirttiğim gibi S/Pfid çıkışı olsa çok iyi olur anakart üzerinde. Ram, harddisk, soğutma çözümleri daha sonradan tamamlayabileceğim işler. Benim önceliğim temel bileşenler şu anda. Technopat'ın sistem toplama önerilerine baktım Eylül 2019. İstediğim ses çıkışı olan anakart bulamıyorum istediğim bütçeye tek sıkıntım bu şu anda. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum aktardığınız bilgiler ve yorumlar için. Yavaş yavaş kafamda bir sistem şekillendi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı