2000W Isıtıcı Aylık Ne Kadar Elektrik Harcar?

onuraydin00

Kilopat
Masaüstü küçük fanlı ısıtıcı alacağım. Isıtma gücü 2000W. Ben bu ısıtıcıyı günlük 10-15 dk çalıştırsam aylık ne kadar elektrik harcar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Günde 1 saat çalıştırdığınızda ortalama 25 TL yansır faturaya. Buna göre hesap yapabilirsiniz.

Küçük bir matematik hesabı ile hesaplamanız mümkün.
[ (2000W * 30 * 0.25(Saat)) / 1000 ] * Elektrik Birim Fiyatı(TL)

Ben tek zamanlı sayaç fiyatına bakarak 7TL gibi bir fiyat hesapladım. Kendinize göre hesaplayabilirsiniz.

Screen Shot 2018-02-22 at 15.00.28.png

Yani 10-15 DK yaktığım zaman 7 TL civarında fiyat mı geliyor?
Bakın ben bunu örnek olarak verdim. Sizin faturanızda elektrik daha ucuz veya daha pahalı olabilir. Kendi birim fiyatınıza göre hesaplamanız daha iyi olur.

Ve evet, benim hesabıma göre günde 15 dakika açıldığında ayda 7TL elektrik tüketecektir.

Eger üzerinde kademe ayarı varsa onu kaçıncı kademede kullandığınızda önemli 15 dk 0.25 saat eder ayda 7.5 saat eder eğer kademe ayarı yoksa düz 2kw güç harcadığını düşünürsek 7.5*2 15 kW eder kW ı 0.5 TL olsa 7.5 TL eder 1 kW ın ne kadar olduğunu bulmak için en son gelen elektrik faturasındaki harcanan kW ı gelen fiyata bölerseniz bu arada fiyattan vergileri çıkarın cikan fiyat sizin kW için ödediğiniz fiyattır.

Yani 10-15 DK yaktığım zaman 7 TL civarında fiyat mı geliyor?
(/1000) nerden geldi ?, üstelik 1 KW elektriğin birim fiyatı 31 kuruştur fakat bu fiyat üzerine pek çok zorunlu bedel de eklenir. KDV, elektrik tüketim vergisi, dağıtım bedeli, sistem kullanım bedeli, sayaç okuma bedeli, kaçak kullanım bedeli, enerji fonu, TRT payı... Tüm masraflar eklendiğinde elektriğin birim fiyatı 31 kuruştan 44 kuruşa yükselir.
yani 44.63 Kuruş X 0.25 Saat X 30 Gün X 2= 6.6 TL
(/1000) nerden geldi ?, üstelik 1 KW elektriğin birim fiyatı 31 kuruştur fakat bu fiyat üzerine pek çok zorunlu bedel de eklenir. KDV, elektrik tüketim vergisi, dağıtım bedeli, sistem kullanım bedeli, sayaç okuma bedeli, kaçak kullanım bedeli, enerji fonu, TRT payı... Tüm masraflar eklendiğinde elektriğin birim fiyatı 31 kuruştan 44 kuruşa yükselir.
yani 44.63 Kuruş X 0.25 Saat X 30 Gün X 2= 6.6 TL
ekleme yapıyorum bu her yerde aynı değil bazısında 45 kuruş olur bazısında 37 kuruş olur . ben sana faturanın en yüksek değerini söyledim vesselam

Son düzenleme:

Geri
Yukarı