2003 Mercedes S500 İncelemesi

die

Hectopat
Makaleler
1
Önceki konumda olduğu gibi, incelememi kendi yorumlarımı ve görüşlerimi karıştırarak dile getireceğim. Şimdi öncelikle biliyorsunuz ki bu araçlar makam arabası. Yani ben günlük S350L alıp süreceğim veya aynı sınıftan 750'li alıp süreceğim diyen insanlar kendine yazık eder yakıt açısından -ki aracın güç ve konfor zevkini atlattıktan sonra direksiyonda oturmak 30-40 yaşındaki bir insana ek enerji katacağını sanmıyorum. Arka koltuklar daha çok işinizi görür(Eğer rahatlığı açısından alıyorsanız).

Gel gelelim incelememize. Benim kullanmış olduğum araç 2003 model, 307 beygir, otomatik 5 vites, arkadan itiş, V8 ve 0-100'ü fabrika verisi olarak 6.5sn olan bir arabaydı. 460nm torka sahip bu araba, gidiş konusunda bilemiyorum ama 307 beygiri hatta V8'i hissettirme konusunda listemin 1. sırasına oturdu. Daha öncesinde sürdüğüm BMW M5, hem spor bir arabaydı hem de 560 beygirdi ama bana inanın bu aracı boş vitese alıp gazı sonladığınızda bile sizi koltukta sağa sola atması bindiğiniz bütün arabaları unutturuyor. Her neyse, aracın çok yakmasının sebebi büyük ihtimal vites oranlarıdır çünkü 1. viteste en son 85 diyor araba. Spor moda almadan 2. vitese 45-50/kmh civarlarında geçiş yapıyorsunuz. Mercedes'in mühendisleri daha iyi bilir fakat 1880 kilo araca bu vites orantısı yaktırır bence yani. :) Araç 5.1 metre.
Araç 2003 model olmasına rağmen AirMatic'leri muazzam hissettiriyor. Süzüle süzüle gitme deneyimini yaşıyorsunuz, bazı spor araçlarda veya Jeep'lerde taşlı yola girdiğinizde yoldaki taşlar direksiyonda hissedilir ya bu araçta çukurdan geçseniz bile direksiyona yansımıyor özelliğin adını bulamadım mükemmel bir şey.
Araçta EDS, ESP, EBV her türlü donanım bulunmakta zaten biliyorsunuz, yukarıda bahsettiğim gibi makam arabası. Fakat ABC Sport modu vardı, o nedir bilgili arkadaşlar konu altından bilgilendirirse sevinirim.
Koltuk ısıtmalar 2 dakika içerisinde yakmaya başlıyor. :D
Frenleri muhteşem, toprak yolda 120 yaptım araç kızaklama yapmadan sanırım şöyle bir 30 40 metrede sıkıntısızca durdu. Fakat şöyle bir durum var, araçta ESP'yi falan kapatırsanız ağırlığın etkisi, V8 etkisi ve o yol tutuşu sizin kafanızı karıştırıp kazaya sebep olabilir. Araçla yanlamaya çalıştım, virajlara sert girdim AirMatic acaba teker yoldan kopuyor mu diye adamın kafasını karıştırıyor.

Araçta tek dezavantaj çok yakıyor olması, boyutu çok büyük. Hız kadranına pek özenilmemiş fakat LED kullanılıyor. Direksiyon kumandasının konumlandırması kötü. Yine konsol kısmına da çok özenilmemiş, vites topuzu ve etrafı da S serisine yakışır şekilde değil de sanki 97 model kedigöz E200 gibi. Yine o araçlara bakılarak konforlu ve güzel fakat biraz daha uğraşılabilirmiş bence. Aracın orijinal teybinde Bluetooth gibi şeyler yok, ekranı da o kasaya özel sanırım. Söktürürseniz konsoldaki birçok tuş gereksiz yer kaplar. Telefon tuşları vs. Orijinal ekranı söktürmek yerine, çakmaklığa takılan FM tarzı yayın yapan Bluetooth bağlantılı müzikçalar alabilirsiniz. Müzikçalar demişken, ses sistemi de çok güzel. Ne olursa olsun araç çok güzel, arka makam kısmına 10 15 saniye falan oturduğum için orası hakkında pek bilgi veremeyeceğim. Fakat yakıtı dert etmiyorsanız, park yerlerini sıkıntı etmiyorsanız gerçekten önerebileceğim bir araba. Sıradaki 750'li, 760'li bakalım 12 yıldır BMW sevdalısıyız hangi tarafı tutarız. :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Araçta tek dezavantaj çok yakıyor olması,
hatta V8'i hissettirme konusunda listemin 1. sırasına oturdu.
Kaputunun altında V8 motor çalıştırıp yakıttan yakınmak... O halde neden V8'li bir araç kullanıyorsun? Madem yakıttan muzdaripsin, neden yakıtı düşünmeyecek kadar zengin olan insanların bindikleri araçlara sahipsin?

Kafamda deli sorular...

Eski model ''bazı'' lüks arabaları bir tek ben sevemiyorum sanırım :D

Ben de yakında senin tekniğinle Lamborghini Aventador, Ferrari 812 Superfast, Aston Martin DBS Superleggera incelemeleri yapacağım. İsteyen olursa Bugatti Chiron, geldiği zaman da Mercedes AMG One incelemeleri yaparım. :D
Yazılar güzel de. Fotoğraf nerede? :D

Şimdi alınma, gücenme ama. İnceleme dediğin bir yazı ile olmaz. Aracın fotoğraflarını, "mümkünse" kendi çektiğin fotoğrafları koyman gerekir. @Yararsız Üye'un dediği gibi, böyle incelersek, yarın Chiron bile incelerim. Ek olarak, iyi hoş yazmışsın ama. Yazıyı okuyunca kendi deneyimin gibi gelmedi bana. Ek olarak, demişsiniz ki, ESP kapanınca V8 etkisi ve yol tutuşu ile kaza olabilir.
Mercedes araçlarda, 2020 geçerli değil. ESP tamamen kapanmaz. Hele bu araçta, kapatsan bile bir şey değişmez. Ha açık ha kapalı. Çünkü bu araçta viraja girdiğin an devreye girer. Eğer aracı gerçekten kullandıysanız, bunu gözden kaçırmanız biraz tuhaf olmuş.
Eline sağlık yine de.

Şimdi alınma, gücenme ama. İnceleme dediğin bir yazı ile olmaz. Aracın fotoğraflarını, "mümkünse" kendi çektiğin fotoğrafları koyman gerekir. @Yararsız Üye'un dediği gibi, böyle incelersek, yarın Chiron bile incelerim. Ek olarak, iyi hoş yazmışsın ama. Yazıyı okuyunca kendi deneyimin gibi gelmedi bana. Ek olarak, demişsiniz ki, ESP kapanınca V8 etkisi ve yol tutuşu ile kaza olabilir.
Mercedes araçlarda, 2020 geçerli değil. ESP tamamen kapanmaz. Hele bu araçta, kapatsan bile bir şey değişmez. Ha açık ha kapalı. Çünkü bu araçta viraja girdiğin an devreye girer. Eğer aracı gerçekten kullandıysanız, bunu gözden kaçırmanız biraz tuhaf olmuş.
Eline sağlık yine de.
Yazıların güzel ve iyi bir deneyim yaşadığını anlıyorum ancak @326001 hocamın da dediği gibi Resimleri eklemen gerekir eğer araç sahibi sana izin verise. Böylece incelemeyi okuyan her kişi daha da bilgi sahibi ve detayını gözünün önünde canlandırır. Yani kısaca kaliteyi arttırır fotoğraf koyman. Ama canın sağolsun. Beğendim açıkçası.

Eline sağlık yine de.
Güzel kardeşim, aracı gerçekten kullandım fakat öyle bir şey olmadığı için gözüme çarpmadı.
Öyle bir saçmalığın olmadığını eklediğim bu videodan anlayabilirsin. ESP kapalı iken topraklı yollarda bolca virajlarda denemeler falan yaptım devreye girmesi gibi bir saçmalık olmadı. Kapalıysa kapalıdır, bitti. Burada ben araba konusunda her şeyi en iyi bilirim demek için, yorum yapmak için yorum yapmışsınız yok Mercedes'te viraja girerken falan otomatik açılıyormuş 2006 S550 kullandım 1 ay bu bahsettiğiniz saçmalık o arabada da yoktu.

Kaputunun altında V8 motor çalıştırıp yakıttan yakınmak... O halde neden V8'li bir araç kullanıyorsun? Madem yakıttan muzdaripsin, neden yakıtı düşünmeyecek kadar zengin olan insanların bindikleri araçlara sahipsin?

Kafamda deli sorular...

Eski model ''bazı'' lüks arabaları bir tek ben sevemiyorum sanırım :D
Hakaret edip ban yemek istemiyorum ama V8 olup bu araçtan 5 6 litre daha az yakan araçlar mevcut. Araç fabrika verisi olarak 19 litre yakıyor ama sport modda 25 litreye kadar çıkabilir bu değer. Yurtdışında bile bu dert edilen bir olay, hiç yakıt sorunu yaşamadınız galiba? Türkiye'de yaşıyoruz 1 litre benzin 7TL. Bu araçta V8 var diye her zaman basıyoruz anlamına gelmiyor günlük kullanımda bile size 100 kilometrede 20 litre yani 140tl masraf olacak bir araç demek istedim ben konuda. Konuyu tam okumamışsınız, ben dert etmiyorum. Günlük kullanım için S serisi alan kişilere sesleniyorum, her neyse. Aracın fotoğrafını atıyorum @Yararsız Üye en kısa zamanda vaad ettiğin araçlarla inceleme istiyorum.
s4.jpg

Inkedbe9a1ee8-bdb2-4483-9c5d-8b0a94d3cc53_LI.jpg

IMG_0105.JPEG

@karuB_official Teşekkür ederim dostum.

Güzel kardeşim, aracı gerçekten kullandım fakat öyle bir şey olmadığı için gözüme çarpmadı.
Öyle bir saçmalığın olmadığını eklediğim bu videodan anlayabilirsin. ESP kapalı iken topraklı yollarda bolca virajlarda denemeler falan yaptım devreye girmesi gibi bir saçmalık olmadı. Kapalıysa kapalıdır, bitti. Burada ben araba konusunda her şeyi en iyi bilirim demek için, yorum yapmak için yorum yapmışsınız yok Mercedes'te viraja girerken falan otomatik açılıyormuş 2006 S550 kullandım 1 ay bu bahsettiğiniz saçmalık o arabada da yoktu.

Hakaret edip ban yemek istemiyorum ama V8 olup bu araçtan 5 6 litre daha az yakan araçlar mevcut. Araç fabrika verisi olarak 19 litre yakıyor ama sport modda 25 litreye kadar çıkabilir bu değer. Yurtdışında bile bu dert edilen bir olay, hiç yakıt sorunu yaşamadınız galiba? Türkiye'de yaşıyoruz 1 litre benzin 7TL. Bu araçta V8 var diye her zaman basıyoruz anlamına gelmiyor günlük kullanımda bile size 100 kilometrede 20 litre yani 140tl masraf olacak bir araç demek istedim ben konuda. Konuyu tam okumamışsınız, ben dert etmiyorum. Günlük kullanım için S serisi alan kişilere sesleniyorum, her neyse. Aracın fotoğrafını atıyorum @Yararsız Üye en kısa zamanda vaad ettiğin araçlarla inceleme istiyorum.
Eki Görüntüle 879230
Eki Görüntüle 879238
Eki Görüntüle 879236

@die önemli değil hocam.

Eki Görüntüle 879230
Eki Görüntüle 879238
Eki Görüntüle 879236

Videoyu izledim. ESP devreye girdiği videodan anlaşılıyor. Videoyu izleyen herkes anlar bana göre. Orada devreye girmiş gene ESP. Bu Mercedes'in bir çok modelinde geçerli. Kapatsan bile tam kapanmaz. Camaro'lar da tam kapanmaz mesela. Yanlarken ya da virajda devreye girer. Attığın videoyu 10 kez izledim ve gene devreye girdiğini anlamak zor olmadı. Eline sağlık ama o konuda biraz yanlışın var. ESP tam kapanmaz Mercedes'te. E250 aracımda bile sınırlı destek veriyor. Azıcık yan versem, toparlıyor hemen :)

Yeni konular

Geri
Yukarı