2005 Doblo motor soğutma suyunun paslı akması sorun mudur?

ghostrtr

Hectopat
Arkadaşlar 2005 1.9 jtd doblo kullanıyorum. Aracın motor suyu paslı ve çamur renginde. Hiç sadece su koymadım hep antifirizli su koydum araca. 2005'ten beri bende araç. Suyun donma derecesini ölçtürdüğümde -26 derece çıkıyordu. Sanırım antifiriz uzun süredir değişmediği için rengi değişmiş.

Sorum şu ben bu aracın motor suyunu sadece su ile 4-5 kere devirdaim yaparak temizledikten sonra würth motor suyu temizleme katkısı koysam. Daha sonra antifirizli suyu koysam herhangi bir su kaçağı çatlak patlak vs. olur mu?

Yukarıda bahsettiğim gibi araç antifirizsiz kalmadı, değişme vakti geçti.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kırmızı su ile pas anlaşılmaz. Çünkü rengi çok çabuk kayıyor. Bende de 2004 model Vectra var. Uzun süredir bende ve suyu normal tertemiz. Yani sizinki normal bir durum değil.

Bence koyduğunuz antifrizin derecesi bir noktada çok düştü ya da adi mala denk geldiniz. Ayrıca soğutma suyu için saf su kullanmanız gerekirdi. Normal musluk suyu ya da hazır su da iyi gelmez. Dediğiniz şekilde temizleyin, eğer şimdiye kadar hep Anti-Freeze kullanıldı ise bir yerin patlamaması gerek. Patlarsa da problem değil gelecek sene patlayıp sizi yolda bırakacak parça aradan çıkmış olur.

Kırmızı su ile pas anlaşılmaz. Çünkü rengi çok çabuk kayıyor. Bende de 2004 model Vectra var. Uzun süredir bende ve suyu normal tertemiz. Yani sizinki normal bir durum değil.

Bence koyduğunuz antifrizin derecesi bir noktada çok düştü ya da adi mala denk geldiniz. Ayrıca soğutma suyu için saf su kullanmanız gerekirdi. Normal musluk suyu ya da hazır su da iyi gelmez. Dediğiniz şekilde temizleyin, eğer şimdiye kadar hep Anti-Freeze kullanıldı ise bir yerin patlamaması gerek. Patlarsa da problem değil gelecek sene patlayıp sizi yolda bırakacak parça aradan çıkmış olur.
Motor tıpalarının patlamasından korkuyorum motor indirmeye kadar gidiyor diye biliyorum o sorun.

Eğer paslandıysa antifiriz ekleyince pas çözülmeye başlarsa kaçak olmaz mı hocam ?
Yok hocam öyle bir şey olmaz. Motor Tapası yüksek basınçta blok çatlamasın diye patlaması için vardır zaten. Haricinde aşırı paslı olması gerek ki kaçırma yapsın ki yapmaz zaten. İlk defa duydum.

Arkadaşlar 2005 1.9 jtd doblo kullanıyorum. Aracın motor suyu paslı ve çamur renginde. Hiç sadece su koymadım hep antifirizli su koydum araca. 2005'ten beri bende araç. Suyun donma derecesini ölçtürdüğümde -26 derece çıkıyordu. Sanırım antifiriz uzun süredir değişmediği için rengi değişmiş.

Sorum şu ben bu aracın motor suyunu sadece su ile 4-5 kere devirdaim yaparak temizledikten sonra würth motor suyu temizleme katkısı koysam. Daha sonra antifirizli suyu koysam herhangi bir su kaçağı çatlak patlak vs. olur mu?

Yukarıda bahsettiğim gibi araç antifirizsiz kalmadı, değişme vakti geçti.
Antifiriz olmasına rağmen halen paslanma mevcut ise, motor suyunu yeniledikten sonra azar azar antifiriz koymanızı öneririm. Aksi taktirde bir ihtimal bazı hortumlarda su kaçakları meydana gelebilir. Örneğin 1 anda 3 lt koymaktansa 1 lt koyun. takip edin sonra tekrar ilave edebilirsiniz.

Normal şartlarda ortalama 10 yıl/150.000 km bandında değişir motor suyu.

ve paslanma görülmemesi gerekmektedir.

Bu arada memleket neresi çok soğuk bir şehirde iseniz yazın yapın. Şimdi dediğimi yaparsınız donma yaşarsanız daha fazla masraf çıkar.

Geri
Yukarı