2007'den kalma Pentinum Genuine sistem kaç TL eder?

Jarjaledi

Femtopat
Herkese merhaba. Geçtiğimiz yılın bu zamanlarında eve yeni bir bilgisayar topladık. Bu bilgisayarı toplamamızla birlikte evdeki eski bilgisayar ve bileşenleri boşa çıktı. Dolayısıyla eski bilgisayarımızı satıp paraya dönüştürmeye karar verdik.

İkinci el bilgisayar satışı, ikinci el bilgisayar ya da ikinci el satış gibi konuları forum üzerinde aradım ama bulamadım. Eğer ikinci el ile alakalı bir konu başlığı varsa bu konuyu oraya taşıyabiliriz.

Bilgisayar 2007'de toplanmış yani 14 yıllık. Elimizde bir tane içi dolu kasa, temiz kullanılmış bir monitör, güzel ses veren bir çift hoparlör, PS/2 girişli bir klavye ve fare, 2 tane güç kablosu, VGA'dan VGA'ya ve DVI'dan DVI'a birer tane görüntü kablosu bulunmakta.

- Kasamın markası Everest. Sadece 3.5mm jack ve USB girişlerinin olduğu kısmın kapağı kayboldu ve kasanın yukarısındaki bir parça kırıldığı için yerine bir farklı hali takıldı. Öğrenebildiğim kadarıyla kasamın içerisinde Kingston marka 2 GB RAM, AMD marka 256MB ekran kartı, 160GB harddisk ve Intel Pentinum Genuine çift çekirdek işlemci var. Disklerin türleri (HDD SSD gibi), bilgisayarımdaki güç kaynağının W cinsinden gücü, RAMlerimin Hz değerleri ve DDR türleri gibi bazı bileşenleri bilmiyorum. Bilgisayarımda Windows 7 Ultimate kurulu. Pek oyun açacağını sanmıyorum, zamanında Left 4 Dead'i bile 25FPS açıyordu. Öğrenci için canlı derslerde problem olmaz diye düşünüyorum ama öğretmenin halini bilemem. Bu arada kasanın içerisini de temizlettirdim.

- Monitörüm Philips 170S. 17" bir boyutu var ve üzerindeki multimedya tuşları sorunsuz çalışmakta. Yukarıda da dediğim gibi monitör temiz bir monitör ve hiçbir görüntü sorunu da bulunmamakta. En büyük eksisi sadece VGA girişle çalışıyor.

- Hoparlörüm Creative isimli bir markanın hoparlörü. Eskiden bilgisayardaki tek ses çıkış kaynağı hoparlör olduğundan eskiden kullanılırdı ama sonrasında eve kulaklık gibi başka donanımlar girince kendisini 4 yıl önce bir kenara kaldırdık. Biri sağ biri sola konumlandırılmak üzere bir çift hoparlör, çalışmaları içinse bir yeşil jack girişi ve bir prize takılan güç kaynağı var. Sorunsuz çalışmakta ve güzel ses vermekte.

- Klavye ve farem A4Tech'in. 1 ay önce eski klavyemin tüm tuşlarını teker teker çıkarıp güzel bir temizlik yaptım. Faredeyse herhangi bir problem yok. Tek eksileri 2007 yılından kalma olduklarından girişleri USB yerine PS/2. Ama geçenlerde internet üzerinden aldığım bir dönüştürücüyle bu giriş sorununu hallettim.

- Birisi monitörü birisi kasayı çalıştırmaya yarayan iki tane güç kablom var. Aldığım yeni monitör ve kasa gibi bileşenlerle yenileri geldikleri için eskileri rafa kalktı. Eğer alıcısına uygun fiyata satabilirsem ikisi de satılacak.

- DVI kablosu yeni aldığım monitörle geldi. Monitörüm 144Hz olmasına rağmen ASUS'un içine DVI kablosu koymasını yakıştıramadım. İnternetten harici bir Display Port kablosu aldım ve şu anda onu kullanıyorum.

- Son olarak da bir VGA'dan VGA'ya görüntü kablom var. Çok özel ya da kötü bir yanı yok, sorunsuz görüntü veriyor ve kablolar yıpranmamış halde.

Bu donanımları satabilirsek ve alıcı çıkarsa toplu bir şekilde satmayı planlıyoruz. Eğer alıcı çıkmazsa tek tek satarak elimizden çıkarmaya çalışacağız. Eski bilgisayar ve fiyatlarından anlayan birileri ne kadara satacağımız konusunda yardımcı olursa sevinirim.

Aklımdan toplu fiyat olarak 700TL düşündüm ama üzerinde biraz daha düşününce sanki ucuza satıyormuşum gibi geldi. Dolayısıyla buraya danışmaya karar verdim. Ürünlerin fotoğraflarını yükledim.

Dosya Ekleri

• Kasa.jpg
    Kasa.jpg
    85,5 KB · Görüntüleme: 55
  • Monitör.jpg
    Monitör.jpg
    84,2 KB · Görüntüleme: 39
  • Hoparlörler.jpg
    Hoparlörler.jpg
    165,8 KB · Görüntüleme: 34
  • Klavye, Fare ve dönüştürücüsü.jpg
    Klavye, Fare ve dönüştürücüsü.jpg
    191,1 KB · Görüntüleme: 49
  • Güç kablosu x2.jpg
    Güç kablosu x2.jpg
    131,1 KB · Görüntüleme: 38
  • VGA kablo.jpg
    VGA kablo.jpg
    147,7 KB · Görüntüleme: 43
  • DVI kablo.jpg
    DVI kablo.jpg
    126,6 KB · Görüntüleme: 53
Açıkcası bu kadar eski bir sistemi 700TL'ye almazlar.
Monitör 100TL civarı edeceğini düşünüyorum.
Kasaya 200TL verirlerse öpüp başınıza koyun. :D

Açıkcası bu kadar eski bir sistemi 700TL'ye almazlar.
Monitör 100TL civarı edeceğini düşünüyorum.
Kasaya 200TL verirlerse öpüp başınıza koyun. :D
Monitörümün ikinci el sitelerinde satış fiyatı 150 ile 200TL arasında. Bazılar çıtayı çıkartıp 250 300TL bile yazmışlar. Dolayısıyla 100TL gibi bir fiyata satışa sunacağımı sanmam. Ayrıca günümüzde içi boş RGBsiz kasalar bile en az 200 lira, her ne kadar özellikleri kötü de olsa içi dolu olan kasayı boş kasa fiyatına vermem. Monitöre en az 200 kasaya en az 300 dersem (ki demeliyim) bu bilgisayar 500TL'nin altına gitmez.

Monitörümün ikinci el sitelerinde satış fiyatı 150 ile 200TL arasında. Bazılar çıtayı çıkartıp 250 300TL bile yazmışlar. Dolayısıyla 100TL gibi bir fiyata satışa sunacağımı sanmam. Ayrıca günümüzde içi boş RGBsiz kasalar bile en az 200 lira, her ne kadar özellikleri kötü de olsa içi dolu olan kasayı boş kasa fiyatına vermem. Monitöre en az 200 kasaya en az 300 dersem (ki demeliyim) bu bilgisayar 500TL'nin altına gitmez.
Aynen kanka böyle devam et. 300TL'ye Widescreen 1080P monitör varken sen git saçma fiyat koyanları örnek al.
Kasan ise berbat, içindeki sistem kötü. Dediğin fiyatla koyanlara bak bakayım satabilmişler mi?
İçindeki tarihi eseri emin ol satamayacaksın bile.
Önemli olan fiyat yazabilmek değil, satabilmek.
Ben Ben 3 tane çalışan çift çekirdek sistemi, 150TL'ye bile satamadım. Tane başına 25TL dedim, yine satamadım.
Yani insanlar artık bu hurdalarla uğraşmıyorlar.

Aynen kanka böyle devam et. 300TL'ye Widescreen 1080P monitör varken sen git saçma fiyat koyanları örnek al.
Kasan ise berbat, içindeki sistem kötü. Dediğin fiyatla koyanlara bak bakayım satabilmişler mi?
İçindeki tarihi eseri emin ol satamayacaksın bile.
Önemli olan fiyat yazabilmek değil, satabilmek.
Ben Ben 3 tane çalışan çift çekirdek sistemi, 150TL'ye bile satamadım. Tane başına 25TL dedim, yine satamadım.
Yani insanlar artık bu hurdalarla uğraşmıyorlar.
Sistem tabii ki kötü, ben "sistemim iyi" demedim. Bilgisayar 2007'den kalmış olsa bile kasa hiç de berbat değil. Ayrıca bu fiyata koyan kişileri son 1 2 aydır takip ediyorum ve bazıları satmış durumda, ilan ortada yok ve yazdığımda "sattım" cevabını alıyorum. 300TL'ye monitör koyanlarla benim monitörümün tek farkı inç ve çözünürlük farkı. Zaten inç ve çözünürlük artısının tek farkı dizi/film izlerken veya oyun oynarken görüntü netliği yaratması. Günümüzde herkes film/dizi/oyun tiryakisi değil, ayrıca herkes sırf bir tık daha iyi görüntü için 100TL daha verebilecek değil.

Kimsenin teklif yapacağını bile sanmam istediğiniz fiyatı yazın. Sizin dediğiniz fiyatlara gitmesi imkansız. İnsanlar 250 tl yazınca değeri 250 olmuyor kimse o paraya almaz.

Bilgisayarı dün pazarlığıyla birlikte 700TL'ye sattım 😎. Buradaki saçma ve düşük sayılara güvenmediğimden iki hafta önce bilgisayarcılara da danıştım ve hepsinden "en az 600'e sat" "şu koronavirüs döneminde herkes bilgisayar tablet arıyor" "bize verirsen şu an satabilirim ama senden düşük alırım" dediler. Biz de bilgisayarcılara düşük satmaktansa direkt letgo üzerinden kendi aracılığımızla sattık. Bir daha bilgisayar satma konusunda bir gram tecrübeniz olmadan millete tavsiye vermezseniz sevinirim. Mümkünse her ağzı olan konuşmasın.

Yeni konular

Geri
Yukarı