2015 MacBook Pro önerisi

T3tracon

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Arkadaşlar elimdeki Lenovo Ideapad 320 15ikb laptopimi satıp MacBook Pro 2015 almaya karar verdim. Kağıt üzerinde 2015 MacBook Pro cihazımdan daha kötü olsa da, benim için asıl önemli olan bataryası. Elimdeki laptopin şarjı 30 dakika dayanabiliyor. Bu mart ayından sonra sürekli kütüphaneye gitmem gerekecek ve 2-3 saat civarı orada duracağım. Ayrıca yazılım öğreneceğim, oyun oynamayacağim ve film izlemek gibi gündelik işleri halledeceğim için 2.5K'lik retina ekranı ve hafifliği bana daha çok avantaj sağlayacak. 2-3 yıl kullanmak için alacağım zaten.

Şimdi gelelim seçim konusuna.

İlk seçeneğim ve bence en mantıklısı bu.
Satıcının söyledikleri:

IMG-20220221-WA0001.jpg

IMG-20220221-WA0002.jpg

IMG-20220221-WA0003.jpg

2-3 saat götürmesi bana gayet yetecektir. Eğer sorun olursa ileride servise veririm. Ve retina akması da yok ki bu gerçekten önemli.

Diğer seçeneğim ise bu.

IMG-20220221-WA0004.jpg

IMG-20220221-WA0005.jpg

IMG-20220221-WA0006.jpg

Bu satıcı, bataryanın başkası tarafından değiştirildiğini söyledi. Apple yetkili servisi yapmamış çünkü sistem raporunda devir sayısı değişmemiş. Sanırsam yeni bataryası yan sanayi. Ayrıca retina akması da varmış. Cihazın Fotoğraflarında da belli oluyor zaten.

Bu ikisi arasından en mantıklısı ilki bence. Ama batarya konusunda çok kararsız kaldım. İkincisi daha uzun gidiyor ancak bataryanın kalitesi aklımda soru işaretleri bırakıyor. İlk ilandaki halen daha cazip geliyor 2-3 saat bana yetecek sonuçta. Siz ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran akması ve servis dışı müdahale ikinci MacBook'u almamanız için geçerli nedenler.

1. ilan çok daha mantıklı.

Fakat, pil döngüsü bildiğim kadarıyla MacBook'larda 1000 sayısından sonra artık batarya kapasitesinin %80 ve altında olduğunu işaret ediyor. 5-6 saat kullanıyorum demesi bana çok mantıklı gelmedi.

Şu anda MacBook Air M1 modeli kullanıyorum, alalı birkaç hafta oldu ve kesinlikle ben yoğun kullanımda 8 saatleri zor görüyorum. Ekran parlaklığını, klavye aydınlatmasını kapatıp, yerel bir video oynatılmıyorsa Apple'ın bataryası o kadar da iddalı değil.

Ayrıca son baktığımda kullandığım cihazın batarya değişim fiyatı Apple servisinde 3000TL idi. MacBook'ların servis fiyatları ne yazık ki çok yüksek. Alırken bataryayı iyice test edin.

2-3 saat bir MacBook için çok az.
İnternet gezintisinde 2015 MBP'nin en azından 6-7 saat götürmesi lazım. (En azından sıfırı)

Sadece web browsing yaparsam, benim X201'in bataryası en iyi 9 saat gidiyor. Ama batarya 2 aylık ve 9 hücreli pil takılı.
Amaç bataryaysa, Thinkpad'leri değerlendirin ama düzgününü bulması, MacBook bulmaktan daha zor.

Ekran akması ve servis dışı müdahale ikinci MacBook'u almamanız için geçerli nedenler.

1. ilan çok daha mantıklı.

Fakat, pil döngüsü bildiğim kadarıyla MacBook'larda 1000 sayısından sonra artık batarya kapasitesinin %80 ve altında olduğunu işaret ediyor. 5-6 saat kullanıyorum demesi bana çok mantıklı gelmedi.

Şu anda MacBook Air M1 modeli kullanıyorum, alalı birkaç hafta oldu ve kesinlikle ben yoğun kullanımda 8 saatleri zor görüyorum. Ekran parlaklığını, klavye aydınlatmasını kapatıp, yerel bir video oynatılmıyorsa Apple'ın bataryası o kadar da iddalı değil.

Ayrıca son baktığımda kullandığım cihazın batarya değişim fiyatı Apple servisinde 3000TL idi. MacBook'ların servis fiyatları ne yazık ki çok yüksek. Alırken bataryayı iyice test edin.

Yoğun kullanımda 8 saat görmen nasıl iddalı değil acaba? 13 inch diğer makinelarda yoğun kullanımda o değerlere ulaşabilen bir makine yok 13 inch MacBook Air ve Pro'nun bataryaları mükemmel 14 inch ve 16 inch Pro'ların bataryaları ise adeta diğer makineleri katlayacak seviyede. Yerel bir video oynatma performansı iyi olup webde gezme ya da iş yapma performansının kötü olması imkansız tabii batarya süresi daha da kısalacaktır ama yerelde uzun video oynatan bir bilgisayarın webdeki ya da işdeki perofrmansıda kötü olmayacaktır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı