2016 B sınıfı ehliyet alma rehberi

Bugün ehliyet kursuna b sınıfı ehliyetin toplamda kaça mal olacağını sordum, sadece 1300 lira kurs + harçlarla birlikte 1900-2000 lirayda denk geliyor. Kurs fiyatları yeni yönetmelikle birlikte en az 1300 lira şuanda, kursun söylediğine göre bu fiyattan aşağı fiyat veren kurslar cezalandırılacakmış. Ne kadar doğrudur bilmiyorum.

Stajer almaz önemli olan kayıt tarihi. Arkadaş 2016 dan önce sınava girmiş yazılı sınava. Direksiyon sınavına 2016 dan sonra girsede bir şey olmaz. Yani bunu birkaç ehliyet kursu veren yerler söyledi.
Hayır, MEB'in sınavına girdiği tarih baz alınmaz, bu çok net bir yanlış bilgilendirmedir.
Baz alınan şey sertifikayı, ehliyete çevirme günüdür.

Stajyer ehliyete kalmayan son kafile 10 Ekim tarihinde MEB'in sınavına giren, ardından direksiyon sınavını geçip belgelerini alıp vakit kaybetmeden 2016 öncesinde sürücü sertifikasını ehliyete çevirten kişilerdir.

12 Aralık tarihli MEB sınavına giren kişilerin direksiyon sınavı zaten Ocak ayının bilmem kaçına sarkacaktır. Zaten stajyer ehliyet yasası çoktan yürürlüğe girmiş oluyor. Ehliyete çevirtme işlemini ister geç ister erken yapsın yinede bu arkadaş stajyer sürücü kervanına katılacaktır.

1 Ocak 2016 tarihinden önce Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ehliyetini almak için giden kişiler stajyer ehliyetliler kapsamına girmez.

EMG randevuları zaten 2015 Aralık ayının sonlarında (20'sinden falan sonra) 2016 Ocak ayının 4'lerine kadar hiç açılmadı zaten.
Aralık ayında da son derece büyük bir yoğunluk vardı, 10 Ekim sınavına girip ehliyet randevusunu almaya özen göstermeyen, aksatan kişiler bile stajyere kaldı arkadaşlar.

Ben çok daha önceden sertifikayı aldığım halde, Aralık ayında randevum durup dururken silindiği için ben bile stajyer sürücüler kervanına katıldım.

İstersen git 2014 senesinde sürücü sertifikanı al, 1 Ocak ve sonrasında ehliyete çevirdiğin sürece net bir biçimde stajyer sürücü olursunuz. Yanlış bilgi vermeyelim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır, MEB'in sınavına girdiği tarih baz alınmaz, bu çok net bir yanlış bilgilendirmedir.
Baz alınan şey sertifikayı, ehliyete çevirme günüdür.

Stajyer ehliyete kalmayan son kafile 10 Ekim tarihinde MEB'in sınavına giren, ardından direksiyon sınavını geçip belgelerini alıp vakit kaybetmeden 2016 öncesinde sürücü sertifikasını ehliyete çevirten kişilerdir.

12 Aralık tarihli MEB sınavına giren kişilerin direksiyon sınavı zaten Ocak ayının bilmem kaçına sarkacaktır. Zaten stajyer ehliyet yasası çoktan yürürlüğe girmiş oluyor. Ehliyete çevirtme işlemini ister geç ister erken yapsın yinede bu arkadaş stajyer sürücü kervanına katılacaktır.

1 Ocak 2016 tarihinden önce Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ehliyetini almak için giden kişiler stajyer ehliyetliler kapsamına girmez.

EMG randevuları zaten 2015 Aralık ayının sonlarında (20'sinden falan sonra) 2016 Ocak ayının 4'lerine kadar hiç açılmadı zaten.
Aralık ayında da son derece büyük bir yoğunluk vardı, 10 Ekim sınavına girip ehliyet randevusunu almaya özen göstermeyen, aksatan kişiler bile stajyere kaldı arkadaşlar.

Ben çok daha önceden sertifikayı aldığım halde, Aralık ayında randevum durup dururken silindiği için ben bile stajyer sürücüler kervanına katıldım.

İstersen git 2014 senesinde sürücü sertifikanı al, 1 Ocak ve sonrasında ehliyete çevirdiğin sürece net bir biçimde stajyer sürücü olursunuz. Yanlış bilgi vermeyelim.
Peki kurslar neden böyle bilgilendiryor acaba para tuzağı mı? Daha çok öğrenci daha çok para için herhalde.

Bildiğin üzere ehliyetler üzerinde kan grubu yazar, bir kaza esnasında hayati önem arz ettiğinden dolayı.
İlla kan grubu kartı olmasına gerek olacağını sanmam, laboratuvar sonucu da olur diye düşünüyorum. Mantıken hiçbir sorun olmaması gerekir.

Evet doğrudur, ruh sağlığı bozuk veya davranış bozukluğuna sahip olan kişiler, IQ'su 79'dan küçük olanlar ehliyet alamayacak.
Bu nasıl olacak derseniz ilgili bölümün uzmanları tarafından verilecek Sağlık Raporu baz alınacak, hileli rapor yazan kişilere ceza uygulanıp bu hakları ellerinden alınacak.

Senin benim gibi insanların böyle bir şeyi dert etmesine gerek yok, IQ'muz gayet yetinde merak etmeyin :) Amaç sokağa, yarım akıllı olduğu belli olan kişiler, ruhsal bozukluğu olan kişilerin çıkmasını engellemek.
2015'deki sistemde göz sağlığı hariç diğer unsurlar kontrol edilmiyordu çünkü.

Eğer 2015 tarihinde sağlık raporu almışsanız 1 yıl geçerlilik süresi mevcut.

Bugün ehliyet kursuna b sınıfı ehliyetin toplamda kaça mal olacağını sordum, sadece 1300 lira kurs + harçlarla birlikte 1900-2000 lirayda denk geliyor. Kurs fiyatları yeni yönetmelikle birlikte en az 1300 lira şuanda, kursun söylediğine göre bu fiyattan aşağı fiyat veren kurslar cezalandırılacakmış. Ne kadar doğrudur bilmiyorum.

Doğrudur hocam. Yeni düzenlemeler ile taban fiyat uygulaması getirildi. Direksiyon dersi saatleri arttırıldı vs. Yılbaşından önce kaydolanlar yaklaşık 600-700 TL karda şu an.

@BilgisayarKurdu Hocam ehliyetleri nüfüs müdürlüklerinden de alınabilecek diyorlardı. Onun hakkında bir gelişme var mı ?

Kurs ücretlerinin arttığı bilgisini, konuda yapacağım güncelleme ile düzelteceğim arkadaşlar.

Sürücü ehliyetleri halen daha Emniyet Genel Müdürlüklerinden alınabilmektedir. Bu yetki 2016 yasa tasarısı ile Nüfus Müdürlüklerine verilmiş olsa da bu geçişin sağlanması biraz zaman alacak. 1 yıl kadarlık bir süreden bahsediliyor, yani bu sene öyle tahmin ediyorum ki EMG tarafından verilmeye devam edilecek.

Son düzenleme:
Ben 2015 yılı kayıtlıyım. Ocak 2 de yapılan direksiyon sınavında birkaç sıkıntıdan dolayı başarısız sayıldım ve bir sonraki direksiyon sınavını beklemem söylendi. 30 Ocak direksiyon sınavım var ben stajyer ehliyete mi kalıyorum ? 2015 yılına kayıtlı olmam etkilemiyor mu ?

Yeni konular

Geri
Yukarı